Výměna

Lekovjanovi bydlí v bytovce na poklidném předměstí Děčína. Mají dvě děti - prvňáka Ládíka a dvou a půlletého Danečka. Monika je na mateřské dovolené, její manžel Láďa (35) pracuje jako zedník. Do Výměny manželek se Monika přihlásila proto, že chtěla, aby manžel poznal, jak dobrou manželku má doma. A také proto, aby se její Láďa změnil, zklidnil se a přestal řvát na děti.

Rodina Rysových žije na pokojné periferii v Praze-Ďáblicích, kde si už dva roky buduje svůj vysněný dům. Rodinu tvoří Petra (35), Miroslav (41), syn Jonáš, který chodí do první třídy, a dcera Rebeka, žákyně čtvrté třídy. Petra provozuje večerku, Mirkovou největší vášní je trénování fotbalového družstva, ve kterém hrají obě jejich děti. Přihlásit se do Výměny a zkusit, jestli je schopná sžít se s jinou rodinou, přišlo Petře jako bezvadný nápad. Navíc chtěla znovu najít sebe samotnou...

Jak Výměna dopadla, to jste viděli v neděli na Nově, dnes si můžete přečíst náš rozhovor s Petrou Rysovou a diskutovat o tomto díle!

Výměna

Jak dlouho jste váhali, než jste se přihlásili do Výměny manželek?
V podstatě od první řady. Když jsem slyšela poprvé upoutávky, tak jsem si říkala, že by mě to zajímalo. První řadu jsme ale prošvihli kvůli zaměstnání, pak jsme řešili jiné problémy, třeba stavbu... takže vyšla až čtvrtá řada.

Jak na to reagoval manžel?
Neměl s tím žádný problém.

Chtěla jste pomocí Výměny manželek najít sama sebe. Stalo se tak?
Do určité míry ano, ale byl to jen jeden z důvodů. Jak já říkám: bobřík odvahy. Uvědomila jsem si spoustu věcí, které si člověk běžně v životě neuvědomí, než dojde k nějaké krizové situaci.

A ty další důvody?
Chtěla jsem si to zažít, bylo to pro mě velké dobrodružství, odjet od své rodiny. Vždycky to bylo tak, že odjížděli oni ode mě, teď jsem poprvé jela já.

Jak se líbilo dětem, že je bude sledovat kamera?
Děti byly ze samotné Výměny nadšené. Já sama jsem kameru vlastně ani nevnímala a myslím, že děti to měly stejně.

Jak se vám líbilo bydlení v bytovce, vyměnila byste ho za rodinný domek?
Nemám s ním vůbec problém. Narodila jsem se sice v rodinném domě na Moravě, ale když mi byly tři roky, přestěhovali jsme se do Prahy a bydleli jsme v paneláku na Proseku.
Všechno má své výhody i nevýhody. Dnes už jsem na dům a zahradu zvyklá. Člověk si může upravovat vzhled svého dom, jak se mu zalíbí - fasádu paneláku nezměníte. Má to ale i své nevýhody. V paneláku je určitě pohodlnější bydlení, protože kolem domu je mnohem více práce. Ale myslím, že bych neměnila, i když s tím nemám problém. Kdyby mě donutily okolnosti, nevadilo by mi to.

Co vás ve vaší adoptivní domácnosti nejvíc překvapilo?
Nebylo to nějaké vysloveně extra překvapení, ale neměli žádné společenské hry. Bylo mi to trochu líto a chtěla jsem jim nějakou společenskou hru koupit, jenže jsem to nestihla. Koupila jsem aspoň plyšáky a fotbalový míč. Vím, že je to chytlo, protože kopanou hrají dodneška.

Co vám nejvíc v průběhu Výměny scházelo?
Určitě rodina. Nepřeháním, když řeknu, že jsem zmírala steskem. Nebylo to nic konkrétního, ale prostě mi všichni moc scházeli. Samozřejmě, že se mi zastesklo i po domečku, ale nejvíc mi chyběl manžel a děti.

 

 

Myslíte si, že se budete s Lekovjanovými stýkat i nadále? Vznikl mezi vámi nějaký vztah?
Vlastně jsme v kontaktu pořád. Našla jsem u nás bundu, tak jsem si vzala Mončino číslo a poslala jí SMSku, jestli je bunda její? Chvíli jsme si psaly a nakonec z toho vyplynulo, že se pro ni nemůže stavit, takže bunda putovala poštou. Přesto si dál pravidelně píšeme a máme už konečně domluvenou i schůzku.
Jsem moc ráda, že to tak dopadlo, protože sama bych Monču asi nevyhledala, jsem trochu zdrženlivější. Díky tomu, že jsme takhle v kontaktu, si můžeme spoustu věcí vysvětlit.

Co vás na vašem adoptivním manželovi štvalo nejvíc?
Vím, že svým vyjadřováním působím na některé lidi arogantně, a mrzelo mě, že jsem mu nepadla hned do oka. Měli jsme prostě ze začátku komunikační problém, myslel si, že na něj stále útočím, i když to tak nebylo. Ale vyjasnili jsme si to.
Jinak nemůžu říct, že mě něco vyloženě štvalo. Nepříjemné mi bylo okamžité zvyšování hlasu na děti. Nejsem pokrytec, abych tvrdila, že na děti nekřičím, ale snažím se to nedělat příliš často. Láďa křičí hned, asi by se měl v tomhle trochu krotit.

Je něco, alespoň jedna věc, kterou Láďa má a Mirek nikoli, prostě věc, která vám u Mirka chybí? Třeba nějaká vlastnost...
Ne, musím říct, že jsem nenašla nic takového. Naopak, oba jsou si docela podobní - tím nemyslím fyzicky, ale povahově.
Hodně jsme se bavili třeba o vaření, protože Láďa vařit umí a Mirek ne. Ale já bych to po Mirkovi nechtěla, máme to nastavené tak, že vařím já. Vlastně si nedovedu představit, že bych Mirka pustila do kuchyně (směje se).

Když už jste si vyzkoušela Výměnu manželek na vlastní kůži, šla byste do toho znovu, kdybyste věděla, co to obnáší?
Od té doby, co jsem se vrátila z Výměny, není dne, kdy bych si nevybavila nějakou scénku, která se udála. Bylo to pro mě hodně těžké, ale šla bych do toho znovu. Čeho se bojím nejvíc, to jsou reakce okolí teď, když běžela Výměna v televizi...

Po své zkušenosti: Doporučila byste Výměnu manželek jiným párům?
Určitě jsou páry, kterým může Výměna manželek pomoci, takže ano. Je to takový katalyzátor a urychlovač dobrých i špatných věcí. Výměna buď partnery uklidní a nejisté vztahy se mohou výrazně zlepšit, nebo naopak vyostří neporozumění a urychlí rozchod tam, kde už vlastně žádný vztah není.

Jaké jsou vaše pocity po té, co jste zhlédla pořad v televizi?
Vůbec jsem se na ni nedívala, bála jsem se, že bych to psychicky nezvládla. Své dojmy mám z průběhu celé Výměny a nechci si je nechat zkreslit tím, co sestříhala televize. To nemyslím nijak ve zlém, ale chci si z Výměny uchovat pocit takový, jaký byl v celku, a ne smrsknutý do několika desítek minut.

Výměna - štáb

Fotografie: Archiv TV Nova

 

Výměna manželek na Ženě-in

rozhovor: Žaneta z výměny si žádné servítky nebere
Výměna manželek: motorkářka vs. statkářka
rozhovor: Jak zacloumala Výměna s Věřiným manželstvím?
Velikonoční Výměna manželek na Ženě-in!
Šla byste do Výměny manželek?

 

Sledovala jste Výměnu manželek? Jak se vám líbil tento díl? A co Petra, jak na vás zapůsobila?

Reklama