Bradavice způsobuje virus, který se dostane do těla přímým kontaktem s nakaženou osobou, říznutím nebo škrábnutím. Kolikrát ani nevíte, kde jste k němu přišli, protože inkubační doba od nakažení do objevení bradavice může být týdny až měsíce.

Vězte, že tento vir si nejvíce libuje ve vlhku. Například v takové sprše nebo bazénu si doslova lebedí. No a protože do takových prostor chodíme většinou bosí, je pochopitelné, že si takovou příležitost nedá ujít a nakazí nás.

Bradavice obvykle nebolí (pokud se neobjeví zrovna na chodidle, kde ztěžují pohyb). Někdy zmizí samy od sebe, jindy léta vzdorují léčbě. Roli hraje obranyschopnost organismu. Bradavicemi je postiženo přibližně 5 % obyvatelstva, nejvíce však na ně trpí děti, ekzematici a alergici.

 

Vyberte si, co je libo

Vulgární bradavice. Patří k nejčastějším formám bradavic. Zpočátku mají tvar papulí velikosti špendlíkové hlavičky, které se zvětšují a vystupují nad úroveň kůže. Jejich povrch, původně hladký, postupem času rohovatí. Nejčastěji se vyskytují na rukou.

 

Plantární bradavice. Léze bolestivé na tlak. V centru ložisek jsou drobné hnědé až černé tečky. Většinou se vyskytují ve větším počtu na ploskách nohou a dlaních rukou. Mají tendenci k rychlému šíření a častým recidivám.

 

Ploché bradavice. Malé, lehce vyvýšené ploché papulky. Jsou nebolestivé, mívají barvu kůže. Vyskytují se ve větším počtu, nejčastěji na tvářích, na bradě a na spáncích. Postiženy bývají hlavně děti.

 

Střapcovité bradavice. Nejčastěji izolovaně v oblasti rtů, ústních koutků, nosních dírek. Bývají tuhé se střapcovitě rozeklaným povrchem.

 

Genitální bradavice. Vyskytují se na hrázi, genitálu – na vulvě, vnitřním listu předkožky, kolem análního otvoru apod.

Jedná se o drobné, špičaté, rozeklané papuly světle růžové barvy, které se rychle zvětšují a splývají do větších nebolestivých útvarů podobných květáku.

 

Přímý útok

V lékárně dostanete náplasti a roztoky. Ty rozleptají povrch bradavice a změkčenou kůži postupně odstraňujete. Léčení touto metodou je však velmi zdlouhavé.

Nejznámějším řešením je zmrazení pomocí tekutého dusíku, které provádí kožní lékař. U velmi velkých bradavic se postup opakuje a pokud není zbytí, musí se vyříznout. Někdy lze použít i laseru.

Kondylomata (genitální bradavice) se léčí aplikací roztoků u obou partnerů (pod dohledem lékaře).

U senzitivních jedinců se jako alternativa nabízí psychoterapie a sugestivní terapie. V tomto případě bývají výsledky na jednu stranu překvapivé, ale na druhou zase neprůkazné.

 

Fotodynamická metoda

Nemůžete-li se zbavit bradavic klasickými léčebnými metodami, zkuste tzv. fotodynamickou léčbu. Metoda využívá schopnosti bradavic soustřeďovat v sobě fotosenzibilační látku.

"Fotodynamická léčba není v určitých případech výhodnější jen z medicínských, ale také z estetických důvodů, protože po ní obvykle nezůstávají jizvy," říká MUDr. Edita Jatšová.

Kůže pak ovšem nesmí přijít dvacet čtyři hodin na denní světlo, ani se ozářit bleskem nebo světlem z kopírky. Jinak hrozí, že se látka znovu aktivuje. Po dobu šesti neděl není také vhodné se opalovat na intenzivním slunci.

 

Babské metody

Někteří tvrdí, že česnek je lék na všechno. V tomto případě se trefili. Stroužky se naloží do skleničky s octem, ta se uzavře a tři dny zůstane v lednici. Každý večer pak jeden stroužek vyjměte, přiložte na bradavici a přelepte na noc náplastí.

Bylinkářky si určitě vzpomenou na vlaštovičník, ale co by doporučily naše babičky? Ty by přísahaly na kravskou moč. Ale pěkně čerstvou, nejlépe rovnou “ze zdroje”. Funguje prý to téměř stoprocentně.

Jako pomocnou medicínu je prý dobré pořádně jim dlouho a sprostě nadávat. Bradavice jsou prý velmi útlocitné a odporoučejí se. Rejstřík nadávek sice necháme na vás, ale garantujeme, že se při tom nádherně uvolníte.