Kde můžete mít trvalý pobyt?

Místo trvalého pobytu může být jen jedno. Objektem, v němž jej občan České republiky na našem území má, může být nejen objekt určený pro trvalé bydlení, ale také místo určené pro ubytování nebo individuální rekreaci. Stačí, aby bylo takové sídlo označeno číslem popisným, evidenčním, popřípadě orientačním.

63e384aa2e80aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kam s žádostí jít?

Žádost – Přihlašovací lístek k trvalému pobytu - si můžete předem stáhnout na internetu, například na stránkách ministerstva vnitra, nebo ji získáte fyzicky přímo na ohlašovně v lokalitě, kde o trvalý pobyt budete žádat. Tedy na místním obecním úřadu, městském úřadu, úřadu městské části nebo magistrátu, kam daná adresa spadá.

Kolik vás to bude stát?

Ohlášení změny místa trvalého pobytu vás bude stát 50 Kč. Od tohoto správního poplatku jsou osvobozeny děti mladší 15 let.

Jaké doklady budete potřebovat?

Kromě vyplnění přihlašovacího lístku budete muset ještě prokázat svou totožnost občanským průkazem. Pokud nevlastníte platný občanský průkaz, postačí jiný obdobný doklad, který je veřejnou listinou.

Když už vás na úřadě ztotožní, budou potřebovat doklad, který vás k užívání daného bytu nebo domu opravňuje. Pokud jste jeho vlastníkem, může to být například výpis z katastru nemovitostí. „Vlastník objektu nebo jeho vymezené části nebo oprávněná osoba nedokládá ohlašovně při ohlášení změny místa trvalého pobytu své vlastnické právo nebo jiné užívací právo, pokud si existenci tohoto práva může ohlašovna ověřit bezúplatně veřejným dálkovým přístupem v katastru nemovitostí,“ upřesňuje Ministerstvo vnitra České republiky.

Jestliže jste v dané nemovitosti jen v podnájmu, přineste si platnou nájemní smlouvu. Souhlas majitele domu nebo bytu v tomto případě nepotřebujete. A na překážku není dokonce ani jeho případný nesouhlas se zřízením vašeho trvalého bydliště zanesený v nájemní smlouvě. Nemá právo vám zřízení trvalého pobytu v podnájmu zakázat.

Pokud se stěhujete do něčího domu nebo bytu, aniž byste měli nájemní smlouvu, budete potřebovat úředně ověřené písemné potvrzení dotyčné oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.

Ohlašovna je povinna provést zápis o změně adresy místa trvalého pobytu do agendového informačního systému evidence obyvatel bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 pracovních dnů.

Tím pro vás ale běhání po úřadech a dalších institucích (nebo online ohlášení) nekončí. Budete totiž potřebovat zanést změnu trvalého bydliště do osobních dokladů, do registru vozidel, ale také ji oznámit zdravotní pojišťovně (do 30 dnů), bance, finančnímu úřadu, pojišťovně, dodavatelům energií, zaměstnavateli…

Zdroj informací: Ministerstvo vnitra České republiky, Právo pro všechny

Čtěte také: