Když se rozhodneme začít hubnout, začne každá z nás hledat ten nejpohodlnější a nejrychlejší způsob. Věřte ale, že bez práce nejsou koláče a hezká postava taky nebude za pár týdnů. A už vůbec nevěřte, že existují zázračné diety, pilulky nebo nápoje, které vám zaručí zhubnutí bez námahy a bez omezení či změny vašeho jídelníčku.

Zjednodušeně řečeno, nejideálnějším způsobem jak trvale snížit svou váhu, je změna dosavadních stravovacích návyků, spojená s přiměřeným pohybem.    

Dobrou zprávou je, že český jídelníček se postupně stává zdravějším. Zvykli jsme si jíst více čerstvou zeleninu a ovoce, tučné vepřové a hovězí maso jsme nahradili kuřecím a rybím masem.

Jak tedy postupovat, pokud chceme zdravě hubnout a váhu si udržet?

Denní energetický příjem by se měl pohybovat okolo 5000 kJ. Optimální rychlost hubnutí je potom asi půl kila až kilo týdně. Nemá cenu si stanovit zbytečně velké a tudíž nereálné cíle a být potom zklamaná z pomalého úbytku na váze.

Je pochopitelné, že nechcete zhubnout jen na chvíli, ale chcete si svou ideální váhu udržet. A i teď je to jen a jen na vás. Účinná je jedině změna vašeho jídelníčku, a to trvalá!

Pár rad a tipů jak se správně stravovat...
... jezte raději v malých dávkách, nejlépe 5x denně. Nebudete mít pocit hladu. Mezi těmito jídly "neuzobávejte" nic jiného.

... jezte v klidu, jídlo si vychutnávejte.

... jídlo si chystejte na malé talíře, vejde se na ně méně jídla. Pamatujte, že nemusíte za každou cenu dojíst celou svou porci.

... jezte tehdy, když máte hlad. Ne chuť!

... je dobré si vést přehled o tom, co během dne sníte, včetně energetické hodnoty. V tom vám pomůže tento DENÍK, kam si můžete zaznamenávat vše, co jste během dne snědly.

... pokud nemusíte, nekupujte domů lákladla v podobě vašich oblíbených pamlsků. Kupujete-li je pro ostatní členy rodiny či pro návštěvy, odkliďte si je z očí.

... jezte raději pokrmy vařené a dušené, než smažené  a tučné omáčky.

... důležitý je i váš pitný režim. Za celý den byste měly vypít 2,5 až 3 litry vody, minerální vody, ovocného čaje či ředěných ovocných šťáv. Vyvarujte se kávy a přeslazených perlivých nápojů.

... váš jídelníček by měl obsahovat dost bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů, vitaminů, stopových prvků a vlákniny.

... zvyšte svou spotřebu ovoce a zeleniny.

... chcete-li snížit svou váhu, energetický příjem by měl být nižší než energetický výdej. Přidejte pravidlený pohyb a s kily se vám bude bojovat mnohem snáz.

... potraviny z bílé mouky nahraďte celozrnnými, tučné mléčné výrobky nízkotučnými.

... dbejte na to, že jdete příkladem svým dětem, kterým pomáháte vytvořit si  správné stravovací návyky.

www.flora.cz
www.merrylinka.cz
www.stob.cz

Příjemné hubnutí přeje