Stejně tak roste zájem o energeticky úsporné bydlení, zateplování, solární panely na střechy rodinných domů nebo nové kotle na vytápění. Díky rostoucím cenám energií se mnozí také více zajímají, jestli se jim vyplatí změnit i svého dodavatele elektřiny či plynu.

To potvrzují čísla z trhu, kdy Češi v loňském roce rekordně měnili dodavatele elektřiny. Počet změn se oproti tomu předcházejícímu zvýšil o téměř 60 procent. „Ačkoli zdražují prakticky všichni obchodníci, změna dává smysl. V konečných cenách pro spotřebitele jsou totiž značné rozdíly,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Spočítejte si, kolik ušetříte
5c599bce92b49obrazek.png

Snaha ušetřit je hlavním důvodem, proč se poohlížíme po novém dodavateli elektřiny či plynu. Jakou úsporu konkrétně změnou získáte, si můžete spočítat prostřednictvím kalkulaček dostupných na internetu. Odborníci doporučují využít srovnávačů na webu Energetického regulačního úřadu nebo na portálu TZB-info.cz. Potřebovat k tomu budete poslední vyúčtování, ze kterého zjistíte všechny údaje potřebné pro porovnání.

Garance měsíce zdarma

Vyznat se v mnoha typech produktů od jednotlivých obchodníků není ale úplně snadné. Někteří dodavatele proto přicházejí s nabídkami, které jsou jednoduché, přehledné a především spotřebitelům garantují, že zaplatí méně než u svého dominantního dodavatele.

Například s Bohemia Energy můžete získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat. S akcí Garance měsíce zdarma totiž získáte měsíc energie zdarma, který odpovídá 1/12 neregulované části ceny z vaší roční spotřeby elektřiny a plynu. Tedy z té části energií, kterou může dodavatel ovlivnit. „Oproti cenám dominantního dodavatele tak zaručujeme významnou a jasně definovanou úsporu. Smlouvu si lze navíc vybrat na dobu určitou i neurčitou podle toho, co komu nejvíce vyhovuje,“ upřesňuje Libor Holub.
5c599bde3bd46obrazek.png

Sázka nejen na cenu

Vedle ceny je však dobré dívat se i na to, jestli vámi vybraná firma je spolehlivá a stabilní. Určitě se vyplatí přesvědčit se, že budete mít zajištěný profesionální zákaznický servis a také, že třeba přístup ke svému účtu budete mít online.

O tom, nakolik lze té které společnosti věřit, se můžete přesvědčit i podle toho, jestli daná firma přijala etický kodex podle doporučení ERÚ. Jeho důležitost jako orientačního bodu totiž neustále stoupá. Hlásí se k němu i Bohemia Energy. „Ačkoliv jsme doporučení Vzorového etického kodexu ERÚ dodržovali i v minulosti, chceme našim zákazníkům usnadnit orientaci, a proto jsme naše zásady sepsali do podoby oficiálního dokumentu, který lze dohledat i na našich webových stránkách,“ doplňuje Libor Holub.
5c599c2051972obrazek.png

Změna není věda

Samotná změna dodavatele není nijak složitý proces. „Pokud nám udělíte plnou moc, nikam chodit nemusíte, v Bohemia Energy vše vyřídíme za vás. Nemusíte se ani obávat, že budete muset měnit elektroměr či plynoměr, nebo že zůstanete nějakou dobu bez elektřiny,“ uvádí Libor Holub. Výsledkem pak je to, že vám světlo svítí a plyn hoří dál úplně stejně, jen levněji.

Reklama