Systém státní sociální podpory čekají změny. Sněmovna dnes projedná zákon o státní sociální podpoře, který podmínky pro nezaměstnané v mnohém zpřísní. Poslanci ale budou jednat také o zavedení tzv. zelených karet, který by měl zjednodušit zaměstnávání cizinců na místech, o která nemají zájem čeští pracovníci.

Nový systém sociální podpory má být více motivační než ten stávající. „Jednoznačně chceme vytvořit systém, kdy ten, kdo pracuje, se bude mít lépe než ten, kdo nepracuje. Ten, kdo je aktivní a rychleji se snaží vyřešit svoji situaci, na tom bude lépe než ten, kdo bude bezdůvodně dlouho setrvávat v systémech sociální ochrany,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Zkrácení doby vyplácení podpory

Na hledání nového místa budou mít nezaměstnaní méně času, než mají nyní. Doba, po kterou berou podporu, a jejich příjem tak příliš neklesá, se zkrátí o měsíc. Lidé do 50 let tak budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze pět měsíců. Nezaměstnaní ve věku od 50 do 55 let ji budou dostávat osm měsíců a lidé starší 55 let 11 měsíců.

Kdo si v tomto období novou práci nenajde, čeká ho mnohem razantnější propad v příjmech, než tomu bylo doposud. Takový člověk pak od státu dostane pouze existenční minimum 2020 korun.

Zákon počítá také se zpřísněním některých povinností nezaměstnaných. Například člověk, který si po pěti měsících bez práce nenašel nové místo, již nebude smět odmítnout rekvalifikaci. Navíc nebude možné opakovaně odejít ze zaměstnání, které uchazeči zprostředkoval úřad práce.

Vyšší podpora a možnost přivýdělku

Ty, kteří jsou při hledání zaměstnání aktivní, chce ale stát motivovat ve srovnání se současnými pravidly více. První dva měsíce budou nezaměstnaní dostávat 65 % původní mzdy, další dva měsíce 50 % a ve zbývajícím čase 45 %. Dosud mají nárok po dobu prvních tří měsíců nezaměstnanosti na 50 % původní mzdy, poté na 45 %.

Pro lidi, kteří sice o místo přišli, ale v žádném případě nechtějí jen sedět doma, počítá návrh zákona s možností přivýdělku v podobě veřejně prospěšných prací. Kdo měsíčně odpracuje 20 hodin, získá místo dvoutisícového minima 3126 korun, za 30 odpracovaných hodin dostane od státu 3679 korun.

Volná místa obsadí cizinci

Návrh na zavedení „zelených karet“ pro cizince počítá s tím, že pokud se nepodaří do třiceti dnů od uvolnění či vzniku nového pracovního místa tuto pozici obsadit domácím zaměstnancem či člověk pocházejícím z jiné členské země Evropské unie, přijdou na řadu cizinci odjinud.

„Přestože je 300 tisícová nezaměstnanost, máme 150 tisíc volných pracovních míst,“ vysvětluje nutnost zákona Nečas. Přesto se ve sněmovně očekává bouřlivá diskuse. Opozice totiž s ministrovými argumenty nesouhlasí a obává se vzniku cizinecký ghett, kam se i policisté budou bát chodit.

Cizinci nedostanou sociální dávky

Mimoevropští cizinci pracující v Česku nebudou plnohodnotnou součástí sociálního systému. V případě, že přijdou o místo, nevyplatí jim stát žádnou podporu v nezaměstnanosti. Navíc budou mít v takovém případě na hledání nového zaměstnání pouze dva měsíce. Pokud nebude zahraniční pracovník v této lhůtě úspěšný, přijde o povolení k pobytu.

Reklama