Zdravím redakci a Ženy-in!

Kdybych se zrovna nevrátila z krátké kávičkové návštěvy u kamarádky, ani by mě nenapadlo, co bych na sobě chtěla či naopak nikdy nechtěla měnit.

Daly jsme si kávu jako obvykle, když v tom se jako v ukázkovém příběhu vrátil její manžel domů. Jeho pozdrav zakrýval nepřítomný výraz, klíče v ruce zaháněly nervozitu a káva u stolu zůstala nedopitá. Zmizel ve vedlejší místnosti uklidnit rozbouřené hormony. Tak to vypadá, když v dlouholetém manželství začne žít kromě dvou lidí nevěra. Úplně normální, která je na každém kroku. Každý ji zná a nikdo ji nechce vzít jako fakt, že existuje. Kdybych jednoho stejně jako druhého neznala, nepochopila bych, co je ten zlomený schopný udělat, jak nesmyslně chce změnit zajeté rituály, život toho druhého, jeho povahu, vlastnosti.

Svěřila se mi, jak nesmyslně jedná. Prý to o sobě ví a nemůže si pomoct. Chce ho změnit, vrátit ho k sobě. Milenka, kterou její manžel má, se rozešla se svým přítelem kvůli němu, a ona řekla, že je dá zase k sobě, že vše změní. Zajde za ním a usmíří je. Manželovi bere telefony. Pronásleduje ho i za cenu, že ho ztratí, čemuž nechce věřit. Věří tomu, že ho změní. Radikální změnu vynucuje, ale jaksi zapomíná na něho. Zda on chce, či ne. Sama si připadá pořád stejná, a přitom se o poznání změnila. Musela, jinak by to nešlo. Dokonce ho pasovala do role outsidera.

Dopila jsem kávu a raději odešla. Žádné talíře vzduchem nelítaly. Ticho, které panovalo, bylo strašné. Bolestivé i těžké, jak pro koho. V čem měla zcela jasno, byl plán na dnešní den. Při cestě na chatu se staví do jednoho supermarketu pro jakési hnojivo. Manžílek měl po službě a na změnu byl při jejím posledním hysterickém výstupu nucen přistoupit.

Asi tak do zítřka, než půjde zase do služby. Ale i za takové krátkodobé změny je vděčná. Zná ho přece celý život. A život je změna - jak pro koho?! Nucené změny nejsou šťastná řešení, i když je dělají nešťastní lidé, jak ona záhy podotýká.

Maca.M.


Děkujeme za nesmírně zajímavý, i když smutný příběh... Kdo ví, jak skončí. Můžeme jen doufat, že dobře...

Co myslíte Vy, ženy-in? Lze změnit druhého člověka? Pokusily jste se o to někdy? Změnit svého partnera, své rodiče? Pokusil se někdo změnit Vás? Jak to dopadlo?

Pošlete nám své příběhy na redakce@zena-in.cz!

Reklama