„Češi často zapomínají na úplně jednoduché opatření, které jim může ušetřit řádově až tisíce korun ročně. A to je změna dodavatele energií,“ říká Robert Chmelař, marketingový ředitel skupiny Bohemia Energy, která je s více než 1,1 milionem zákazníků největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku.

Jak to tedy s naší ochotou měnit dodavatele elektřiny či plynu je?

Svého dodavatele energií si můžeme svobodně vybrat již několik let. Ale přesto je zde velký počet domácností i firem, které tuto změnu neudělaly. Konkrétně ještě dvě třetiny odběratelů zůstává u svých historických dodavatelů. A pokud si za ty roky nevyjednali lepší podmínky, přicházejí tak o dost velké peníze, celkem až o 6,5 miliardy korun ročně. Pokud se podíváme, kolik může ušetřit jednotlivá domácnost, tak za rok je to řádově až tisíce korun.

Proč tomu tak je? Opravdu ty peníze nechceme?

Když už se rozhodneme k nějaké změně, tak prvotním impulsem je obvykle finanční úspora. Celkem běžně dneska měníme svou banku či mobilního operátora, a to i kvůli daleko menší úspoře několika set korun. Svou banku máme na očích v podstatě denně. Platíme kartou, využíváme aktivně online bankovnictví, sledujeme pohyb na účtu. Stejně tak je to s mobilním operátorem, od kterého dostáváme vyúčtování každý měsíc.

5a858d229d500obrazek.pngS dodavatelem energií je to však jiné. Světlo svítí, plyn hoří, elektrika jde… A zálohy většinou máme nastaveny automaticky, že ani často nevíme, kolik platíme. Svého obchodníka s elektřinou či plynem zaregistrujeme většinou jen jednou ročně, když nám pošle vyúčtování. Ale tou dobou máme zrovna něco důležitějšího k řešení, nebo si řekneme, že se na to podíváme „pak“.

Kolik tedy můžu díky změně dodavatele energií ušetřit? Opravdu se mi to vyplatí?

Konkrétní úspora záleží na celkové spotřebě a také v jakém regionu domácnost je. Například v malém pražském bytě, kde občas jeho obyvatel něco uvaří na plynovém sporáku, vodu si ohřívá také plynem, elektřinu používá na běžný provoz a v zimě se ohřívá u ústředního topení, ušetří přechodem k Bohemia Energy něco přes dva tisíce korun za rok. Když půjde o velký byt třeba v jižních Čechách, kde rodina topí a ohřívá vodu plynem a elektřinu používá na běžný provoz a vaření, mohou ušetřit ročně skoro čtyři tisíce korun. A takový dům na severní Moravě, kde se vaří, topí a ohřívá voda plynem a elektřina se používá na běžný provoz, se roční úspora vyšplhá přes šest tisíc korun.

Řada lidí je přesvědčena, že změna dodavatele energií je složitá, budou muset měnit elektroměr nebo plynoměr, nebo dokonce zůstanou třeba nějaký čas bez elektřiny či plynu. Je proces složitý?

Naopak, změna dodavatele je velmi jednouchá. Pokud si vyberete seriózního obchodníka a dáte mu plnou moc, o nic se starat nemusíte. Když budete chtít přejít k Bohemia Energy, prostě podepíšete smlouvu a plnou moc k jednání s vaším stávajícím dodavatelem a o vše ostatní se už postaráme za vás. S elektroměrem ani plynoměrem se nic neděje, nedojde k žádnému výpadku, světlo vám svítí a plyn hoří dál úplně stejně, jen levněji.

Bohemia Energy je alternativní dodavatel energií. Co to znamená?

Pokud se podíváme do historie, tak kdysi jsme všichni měli svého dodavatele elektřiny či plynu daného. Zákazník neměl možnost volby a byl podstatě v područí obchodníka. Na jedné straně měl vysoké ceny energií a na straně druhé mizerný servis a nezájem ze strany dodavatele cokoli řešit. Až teprve v roce 2006 se trh s energiemi uvolnil a začaly vznikat společnosti, které byly alternativou k těm dominantním, tedy takzvaní alternativní dodavatelé.

Bohemia Energy byla mezi nimi první, kdo nabídl elektřinu a později i plyn, nejen firmám, ale i domácnostem. Zároveň jsme byli schopni se odlišit nejen cenou, ale právě i zákaznickým servisem a dalšími službami. Podařilo se nám celý trh rozhýbat a vytvořit standardní konkurenční prostředí. Díky tomu, i díky zkušenostem z jiných odvětví lidé vědí, že se mohou ozvat, když se jim něco nelíbí, případně odejít k jinému dodavateli.
5a8be75b666c3obrazek.png

Energie jsou jednou z největších položek v rodinném rozpočtu. Jak moc Češi řeší úsporná opatření v této oblasti? Vidíte zájem o některé speciální produkty nebo služby?

Lidé vnímají, že i v oblasti energií mohou ušetřit značné peníze. Když už ne samotnou změnou dodavatele, tak změnami v chování, jak energie v domácnosti využívají, nebo pořízením úsporných spotřebičů a žárovek. Čím dál více se zajímají i o energetickou soběstačnost. Zaznamenáváme například vzrůstající poptávku po solárních řešeních i pro domácnosti. Zde se významně odlišujeme od konkurence v tom, že nejen nabízíme technické řešení a garanci získání dotace, ale jako jediní vykupujeme přebytky elektřiny za velkoobchodní ceny a zákazníka zbavujeme veškeré administrativní zátěže. Platbu za spotřebovanou elektřinu i platbu za výkup přebytku najde jednou do roka na vyúčtovací faktuře a nemusí si složitě vyřizovat licenci. Zároveň zákazníkům můžeme pomoci i s financováním, a to nejen solárního řešení, ale i dalších opatření, která jim přinesou další úspory energií.

Reklama