Ve vybraných osmi městech České republiky opět startuje preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny“. V měsíci květnu budou mít všichni zájemci o očkování proti hepatitidám A a B možnost navštívit žluté stany, ale nově i žluté kamiony, které budou projíždět městy Praha, Brno a Ostrava. Projekt začal dne 7. 5. v Ostravě, poté následovala města Brno, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové. Kampaň skončí dne 31. 5. městy Jihlava, České Budějovice a Praha. Návštěvníkům budou k dispozici i zkušení odborníci z očkovacích center Avenier, od nichž se dozví o rizicích a možné ochraně proti žloutenkám typu A a B a o očkování kombinovanou vakcínou Twinrix proti žloutenkám. Více informací získáte na internetových stránkách www.zloutenky.cz.

 

Osvětové týmy završí jarní preventivní vakcinační kampaň v posledních třech městech v termínech:

 

ü  28.–31. 5. – Jihlava, České Budějovice a Praha

 

V Praze bude možné navštívit žlutý stan a žlutý kamion od 11 do 17 hodin. Žlutý stan bude umístěn u výstupu z metra Anděl a žlutý kamion, v němž budou mít zájemci možnost konzultovat očkování s odborníkem z očkovacích center společnosti Avenier, bude ve stejných dnech a hodinách postaven u OC Letňany.

 

Ve zmíněných třech městech budou ve žlutých stanech osvětové týmy a odborníci nabízet letáčky s informacemi o žloutenkách typu A a B, informace o očkovacích centrech Avenier a poskytnou kontakty na jejich odborníky. Budou také informovat o možnosti slevy na jednu aplikaci vakcíny ve výši 20 % pro jednotlivce a 50 % pro tříčlennou rodinu. Dalším bonusem je roční předplatné zdravotnického časopisu Rodina a zdraví určeného pro širokou veřejnost. Všichni zájemci, kteří se nechají naočkovat v některém z očkovacích center společnosti Avenier do 15. 6. 2008, budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny.

 

V centrech Avenier obdrží naočkovaní kartičku se záznamem o provedeném očkování, jež slouží pro další doočkování kombinovanou vakcínou Twinrix proti žloutence typu A a B. Pro plnou ochranu proti žloutence typu A a B je nutno absolvovat tři očkování.

 

Každým rokem se virem žloutenky A nebo i B nakazí na celém světě stamiliony lidí – může se to stát každému z nás nejen v cizině, ale i u nás doma. Očkování je jednoduchou a zároveň velmi účinnou prevencí proti oběma typům žloutenky. Očkovat lze proti každému typu zvlášť, existuje i kombinovaná vakcína, která ochrání proti žloutence typu A i B a po třetí dávce není v současnosti nutné další přeočkování. Zájemci o očkování se mohou s důvěrou obrátit na očkovací centra společnosti Avenier, kde je čeká komplexní péče v příjemném prostředí,“ sdělila MUDr. Dagmar Benešová z očkovacího centra Avenier.

 

Preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny“ je organizována ve spolupráci s očkovacími centry Avenier. Společnost Avenier provozuje síť 11 specializovaných očkovacích center v České republice (Praha - dvě ordinace, Brno, Olomouc, Ostrava, České Budějovice - dvě ordinace, Plzeň, Sokolov, Karlovy Vary, Jihlava). Všechna centra se specializují na veškerá očkování široké veřejnosti především v oblasti prevence a cestovní medicíny. Tým očkovacích center je složen ze zkušených odborníků v oblasti hygieny a epidemiologie. Více na www.ockovacicentrum.cz.


Základní informace o žloutence typu A a B:

Žloutenka typu B je závažné infekční onemocnění. Odborníci udávají, že virus žloutenky typu B je až stokrát nakažlivější než HIV. K nákaze totiž stačí, aby se do těla, i drobnou oděrkou, dostalo mikroskopické množství tělní tekutiny, například krve.

 

K nakažení žloutenkou typu B může dojít kromě pohlavního styku i během běžných aktivit, například používáním společných hygienických potřeb, jako jsou kartáčky na zuby nebo holicí potřeby.

 

Po nákaze následuje čtyři týdny až šest měsíců dlouhá inkubační doba, kdy se nemoc neprojevuje. Poté se objeví příznaky jako únava, slabost, nevolnost, žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice.

 

U některých lidí, zejména malých dětí, se příznaky nemusí projevit vůbec a nemoc může přejít do chronické fáze, stejně jako se to stává u části pacientů, kteří se zcela neuzdraví. Tito lidé jsou nebezpeční pro své okolí, protože virus roznášejí dál. Nákaza žloutenkou typu B znamená rizikový faktor pro vznik cirhózy a rakoviny jater,
80 % případů rakoviny jater má na svědomí právě žloutenka typu B.

 

Žloutenka typu A může mít podobný průběh jako akutní fáze žloutenky typu B, ale její následky jsou mírnější, především u mladších lidí. Pro ně znamená většinou několikatýdenní vyřazení z běžného života. Ovšem pro starší osoby znamená žloutenka typu A větší zdravotní riziko. Může dojít k vážným zdravotním komplikacím a v některých případech i ke smrti pacienta.
Reklama