Pokud se bojíte žloutenky, sledujte ve svém městě akci, kde se můžete dozvědět více o nebezpečné žloutence!

 

Preventivní vakcinační kampaň proti hepatitidám typu A a B s názvem  „Žluté týdny“ je zahájena. Ve 12  městech České republiky vyrostou v průběhu měsíců března až května žluté stany, ve  kterých budou speciální týmy a odborníci širokou veřejnost informovat o rizicích a možné ochraně proti infekčním žloutenkám typu A a B. Zájemcům nabídnou i kupóny, se kterými bude možné získat v ordinacích Zdravotního ústavu a u vybraných lékařů kombinovanou očkovací vakcínu Twinrix proti hepatitidě typu A i B se slevou. Projekt startuje v Kladně, Hradci Králové a Olomouci 20. března. Více informací získáte na internetových stránkách www.zloutenky.cz.

 

Osvětový tým ve výrazných žlutých oblecích začne brázdit Českou republiku. V rámci boje proti žloutence typu A a B se zastaví nejprve v Kladně, Hradci Králové a Olomouci. Od 20. do 23. března 2007 bude mít veřejnost v těchto městech příležitost získat informace                  a zeptat se odborníků na možnost prevence proti infekčním žloutenkám typu A a B. „Žloutenka je nemoc, která se nevyhýbá nikomu, a je třeba mít na paměti, že riziku nákazy jsme vystaveni i během každodenního běžného života. Jedinou účinnou ochranou je proto očkování,“ dodává MUDr. Eva Charvátová. Zájemci o očkování budou moci v průběhu preventivního programu získat kupón se slevou na vakcínu Twinrix. Ta kombinuje jak ochranu proti hepatitidě typu A, tak proti typu B. Kupón pak budou moci uplatit v ordinacích Zdravotního ústavu nebo u vybraných lékařů v daném městě.

 

Akce ve městech bude doprovázet reklamní kampaň „Žloutenku tak snadno nepoznáte“, zaměřená na uvědomění si rizik spojených s nákazou. Ta se objeví formou plakátů na běžných reklamních nosičích, ale také například v prostředcích MHD, v barech a klubech.

 

Preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny“ je organizována pod záštitou a ve spolupráci s regionálními zdravotními ústavy. „Tento preventivní program vítáme, protože hepatitidy typu A a B jsou velmi závažná a komplikovaná onemocnění, jejichž rizika jsou stále podceňována. Proto se i my lékaři aktivně zapojíme formou konzultací ve žlutých stanech. Předpokládáme, že akce by měly dále pokračovat v květnu, kdy se objeví žluté stany v dalších devíti městech České republiky,“ říká MUDr. Deanna Skallová, zástupce ZÚ Hradec Králové.

 

Základní informace o hepatitidách A a B:

Hepatitida typu B je závažné infekční onemocnění. Odborníci udávají, že virus hepatitidy typu B je stokrát nakažlivější než HIV. „K nákaze totiž stačí, aby se do těla, například drobnou oděrkou, dostalo mikroskopické množství tělní tekutiny, například krve,“ říká praktická lékařka MUDr. Eva Charvátová.

 

K nakažení žloutenkou typu B může dojít i během běžných aktivit například používáním společných hygienických potřeb, jako jsou ručníky, kartáčky na zuby nebo holicí strojky. „Po nákaze následuje čtyři týdny až šest měsíců dlouhá inkubační doba, kdy se nemoc neprojevuje. Poté se objeví příznaky, jako únava, slabost, nevolnost, žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice,“ popsala průběh choroby MUDr. Charvátová.

 

 

„U některých lidí, zejména malých dětí, se příznaky nemusí projevit vůbec
a přechází do chronické fáze, stejně jako se to stává u části pacientů, kteří se zcela neuzdraví,“ dodala. Tito lidé jsou podle ní nebezpeční pro své okolí, protože virus roznášejí dál. Nákaza žloutenkou typu B znamená rizikový faktor pro vznik cirhózy a rakoviny jater.
80 % případů rakoviny jater má na svědomí právě hepatitida typu B.

 

Hepatitida typu A může mít podobný průběh jako akutní fáze hepatitidy typu B, ale její následky bývají mírnější, především u mladších lidí. Pro ně znamená většinou několikatýdenní vyřazení z běžného života. Ovšem pro starší osoby znamená žloutenka typu A větší zdravotní riziko. Může dojít k vážným zdravotním komplikacím a v některých případech i ke smrti pacienta.

 

 

Podrobnější informace jsou k dispozici na specializovaných stránkách www.zloutenky.cz nebo v ordinaci praktických lékařů.

Reklama