l

Tento týden jste si mohly podiskutovat nad žlutým oblečením ZDE. Ale je to barva, která se často využívá i při zařizování bytu. Jaké zvolit odstíny, s čím ji kombinovat a na co si dát pozor?

Kdybyste se zeptali lidí, jaká barva v nich vzbuzuje příjemné pocity, určitě by mezi jmenovanými nechyběla žlutá. Jer barvou optimismu, energie a inteligence. Proto je nám sympatická a rádi se jí obklopujeme.

Zvláště po dlouhém zimním období nám evokuje slunce a jarní květiny.

Pouhá „kapka“ žluté udělá s bytem zázraky. Dokáže ho rozveselit a přinese do něj pocit tepla. Ale pozor, má i stinné stránky. Ve velkém množství evokuje pocity frustrace a hněvu.  Ne nadarmo se přisuzuje žárlivcům.  

Jak s ní zacházet v interiéru?

Rozhodně to s ní nepřehánějte. Pokud s ní chcete vymalovat, zkuste jenom jednu stěnu, nebo tmavý kout. Chcete-li vymalovat celou místnost, nebo použít tapetu, vybírejte spíš tlumené odstíny, jako je banánová, nebo vanilková.

Kam se hodí?

  • Zrychluje metabolismus a podporuje chuť k jídlu, proto je vhodná do jídelen.
  • Odráží světlo, proto je ideální barvou do tmavých předsíní a koutů, které chceme prosvětlit.
  • Ze stejného důvodu se nedoporučuje do pracoven, protože unavuje oči. To platí i pro pozadí počítače, nebo žluté papíry.
  • Poutá pozornost, proto se vyjímá na doplňcích nebo solitérech, které prostor nádherně prozáří.

S čím ji kombinovat?

Překrásně svěží je vedle světlemodré, protože evokuje slunce a moře. Ušlechtile až noblesně působí s odstíny fialové. Chladně, ale elegantně s bílou.

Podívejte se do fotogalerie a inspirujte se interiéry, v níž hraje žlutá důležitou roli.

Foto: facebook Veranda, Ikea, House&Beautiful, Love for all seasons

Čtěte také:

 

Reklama