Příspěvek na očkování už dostalo přes 5 tisíc lidí

V Česku v posledních pěti letech přibývá případů žloutenky typu A. Letos se nepříznivý trend stupňuje. Zatímco loni do poloviny roku lékaři evidovali 233 nemocných, letos jich je už 346. Prázdninové měsíce jsou navíc tradičně obdobím, kdy se nakazí nejvíce lidí. Odborníci radí, aby rodiče nechali děti proti žloutence naočkovat například před odjezdem na tábor a sami udělali totéž před cestami do exotických zemí. Ani teď ještě nemusí být pozdě – vakcína chrání už dva týdny po aplikaci první dávky. VZP na očkování přispívá. Letos už příspěvek využilo 5 366 klientů.

O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A hned z několika důvodů. Lidé se více věnují aktivitám v přírodě, kdy musí vystačit s omezenými hygienickými podmínkami. Často také cestují do zemí, ve kterých není hygieně věnována taková pozornost – nemusí jít hned o exotické lokality, vyšší riziko nákazy je podle odborníků i leckde v jižní a jihovýchodní Evropě. Děti tráví více času bez dohledu rodičů a mytí rukou před jídlem a podobné návyky jdou u nich nezřídka stranou.

žloutenka

Počet nakažených lidí roste v tuzemsku podle lékařských statistik plynule už od roku 2011. Vývoj ukazuje následující tabulka.

Počet případů hepatitidy A v uplynulých letech

  Rok 2011 Rok 2012 Rok 2013 Rok 2014
Počet nemocných 265 284 384 673

Nepříznivý trend je patrný i při porovnání údajů za první polovinu roku. Z následující tabulky, která ukazuje čísla za první pololetí v jednotlivých letech, totiž vyplývá, že druhá polovina roku s sebou tradičně přináší i více nakažených.

Počet případů hepatitidy A v 1. pololetích let 2011–2015

  Pololetí 2011 Pololetí 2012 Pololetí 2013 Pololetí 2014 Pololetí 2015
Počet nemocných 110 114 109 233 346

Všeobecná zdravotní pojišťovna klientům na očkování proti hepatitidě A i hepatitidě B už několik let přispívá. Příspěvek může dosáhnout výše až 500 korun a vztahuje se na dospělé i na děti. Loni ho využilo 11 010 klientů a pojišťovna jim vyplatila 5,5 milionu korun.

Letos je zájem o očkování a vyplacení příspěvku srovnatelný. Častěji ho čerpají rodiče pro své děti než dospělí sami pro sebe. Nejčastěji o něj žádají klienti v Praze, středních Čechách a v Královéhradeckém kraji.

Žloutenka typu A se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Projeví se dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater, pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky připomínající chřipku či nervové potíže. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma.

Onemocnění lze úspěšně předejít očkováním. Podrobnosti by měl každému na požádání sdělit jeho praktický lékař, případně pracovníci očkovacích středisek.

Zajímavé stránky – podívejte se, jaká doporučená očkování doporučují odborníci pro různé změ, kam cestujete: www.bezpecnadovolena.cz

Očkování pro žloutenku – více najdete na www.zloutenky.cz

Očkovací centrum Avenier www.avenier.cz

Reklama