K červenci tohoto roku zaznamenali epidemiologové v ČR pětinásobný nárůst virové hepatitidy typu A (žloutenky typu A) než za srovnatelné období roku 2004. V důsledku několika epidemií se nakazilo již 189 osob.

 

Odborníci před žloutenkou typu A obvykle varují ty, kteří se chystají na cesty do zahraničí. Za letošním nárůstem celkového počtu případů však stojí několik epidemií, které proběhly na území ČR. Ze zahraničí si od začátku roku do 9. září žloutenku přivezlo 30, zatímco v ČR se nakazilo 159 osob.

 

Češi jsou k nákaze žloutenkou typu A velmi vnímaví. Riziko nákazy hrozí každému - bez rozdílu věku a pohlaví, ať cestuje do zahraničí, či nikoliv. Virus žloutenky typu A je značně odolný, přenáší se kontaminovaným jídlem, vodou, nebo v důsledku přímého lidského kontaktu. To, že k prevenci stačí vysoký hygienický standard, je mýtus. U 50 % lidí, kteří se žloutenkou typu A nakazí, nelze zjistit příčinu nákazy.

 

Přestože většina lidí preventivní pravidla hygieny dodržuje, nelze se na ně spoléhat. Prohřešku se čas od času dopustí každý a nakazit se dá snadno.  Stačí chytit se infikovaného madla v MHD, psát na klávesnici počítače, telefonovat, platit apod. a potom se, možná i podvědomě, dotknout úst. Žloutenka typu A se vám nemusí vyhnout, ani když budete hygienická pravidla dodržovat opravdu úzkostlivě, nakazit se můžete bez vlastního přičinění, např. konzumací pečiva, ze kterého si před vámi vybíral v samoobsluze bez použití sáčku či rukavice člověk se žloutenkou typu A.

 

Letošní nárůst výskytu žloutenky typu A zdůrazňuje význam preventivního očkování. Očkování proti žloutenkám je velmi důležité. Někteří z mých pacientů ho bohužel přes veškerá doporučení odmítají s tím, že je pro ně drahé. Cena jedné kombinované vakcíny Twinrix proti žloutenkám typu A a B  je přitom srovnatelná s nákupem nových bot nebo nádrže benzinu. Každý by se měl zamyslet nad tím, co je pro něj důležité. Investovat do vlastního zdraví je dnes již otázkou priorit ve všech věkových kategoriích,“ říká MUDr. Igor Karen, praktický lékař pro dospělé z Benátek nad Jizerou, odborný garant pro infektologii za výbor SVL ČLS JEP*.

 

Příkladem, jak může žloutenka zamávat profesní kariérou, je jeden z nejlepších českých hokejových útočníků Patrik Eliáš (29). Se žloutenkou typu A se potýká už od března letošního roku - zhubl 10 kilo, ztratil kondici a přišel o světové zlato z Vídně. Přes intenzivní léčbu a 6měsíční rekonvalescenci stále není zcela v pořádku. Hokejovou sezonu zahájili hráči New Jersey bez něho. „Neuvědomoval jsem si, jak je žloutenka vážná. Všichni hazardujeme se svým zdravím. Kašleme na očkování proti žloutence, a ona je to maličkost.“

 

Česká republika je obecně považována za zemi s vysokými hygienickými standardy. Nedávné kontroly České obchodní inspekce (ČOI) však prokázaly, že hygienické podmínky, které panují v některých exotických restauracích, jsou přímo katastrofální. Nazelenalé páchnoucí maso, myši a torza zvířat v lednicích jsou příkladem toho, co nám v restauracích s mnohdy lákavě vyhlížejícími pokrmy zůstává skryto a může být příčinou nákazy žloutenkou typu A. Podle inspektorů můžeme obdobné výjevy najít nejen v exotických restauracích, ale i v českých stravovacích zařízeních. „Záleží vždy na konkrétním provozovateli, jak zařízení vede,“ interpretuje zkušenosti inspektorů Miloslava Fléglová, tisková mluvčí ČOI.

 

Nákaza žloutenkou typu A hrozí i dětem. Průběh nemoci u nich navíc bývá mnohdy bez příznaků. „U dětí, které jsou již očkovány proti žloutence typu B, (1-5 let, 12-16 let) je vhodné doočkování monovalentní vakcínou Havrix proti žloutence A,“ říká MUDr. Dana Vurmová. Dětská vakcína proti žloutence typu A je do 30. 11. 2005 k dostání s 30% slevou, za cenu 625,- Kč.

 

 

 

Grafy – virová hepatitida typu A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: SZÚ, Epidat – předběžná data od 1. 1. do 9. 9. 2005

* SVL – Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně