Asi nejhorší barvu pleti, kterou si můžete z dovolené přivézt, je žlutá. Ať již plánujete odpočinek u moře, rybníka, či ve stínu horských velikánů, nezapomeňte, že „nemoc špinavých rukou“, hepatitida typu A, nepřesně zvaná žloutenka, číhá jen na to, kdy člověk trochu povolí ve své obvyklé hygienické ostražitosti.

Ne nadarmo výskyt žloutenky roste vždy po hlavní vlně dovolených. Svými příznaky zpočátku připomíná chřipku. Zato následky onemocnění nejsou zanedbatelné. Nemocný musí strávit několik týdnů v izolaci na infekčním oddělení. Po návratu z nemocnice jej čeká poměrně přísná dieta, dlouhá rekonvalescence a pracovní neschopnost. Zvláště nebezpečná je pak hepatitida typu A pro starší pacienty.

Procento lidí, kteří si žloutenku přivezou z cest, stoupá. Jestliže to bylo v roce 2000 „pouhých“ 5 % z celkového počtu nakažených osob, tak vloni již bezmála polovina. Rizikové jsou i „tuzemské“ důvody vzniku nemoci. Nedbale umyté nebo neoloupané ovoce, saláty ze syrové zeleniny, nebezpečí se skrývá i v kostce ledu chladící oblíbený letní koktejl. K onemocnění může dojít i při koupání v kontaminované vodě.

 

Nejúčinnější prevencí je dodržování základních pravidel obecné hygieny, jako například pravidelné mytí rukou před jídlem a po použití WC, nepití vody, jejíž kvalitou si nejste jisti, a to samé platí i u potravin.

Nejlepší a nejúčinnější ochranou proti zákeřné hepatitidě však zůstává preventivní očkování. V České republice bylo zavedeno plošné očkování pouze proti hepatitidě typu B od roku 2001 pro všechny děti ve věku 12 let. Od 1. ledna 2007 je pak vakcína proti hepatitidě B zahrnuta v tzv. hexavakcíně, kterou jsou povinně očkovány malé děti.

Dětem, které mají ochranu jen proti hepatitidě B, je proto očkování proti typu A rozhodně doporučováno. Dospělým, kteří očkování proti žloutence dosud vůbec nepodstoupili, je doporučeno očkování proti oběma typům. Moderní vakcíny přitom obsahují očkovací látky proti hepatitidě A i B. Mnohé zdravotní pojišťovny poskytují na tato očkování příspěvek.

 

Výjimkou není ani největší zdravotní pojišťovna na trhu – Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Ta poskytuje příspěvek na očkování ve výši 500 Kč, který je určen všem pojištěncům bez věkového omezení. Podrobnosti o podmínkách příspěvků naleznete ZDE.

 

Jistě, pryč jsou doby velkých epidemií konce sedmdesátých let, nicméně letošní rok je zatím ve znamení návratu žloutenky do rodiny nemocí, které není radno podceňovat. V minulých dnech vyhlásila Praha pro žloutenku stav epidemie a bohužel zahanbovat se příliš nechtějí ani ostatní kraje republiky. A to se z dovolených ještě zdaleka nevrátili všichni…

Reklama