Žloutenky (hepatitidy) jsou závažná infekční onemocnění, která poškozují játra, hlavní detoxikační orgán lidského těla. K nejrozšířenějším patří žloutenky typu A a B, proti kterým se lze spolehlivě chránit očkováním. Žloutenkou typu A se na světě ročně nakazí až 10 milionů lidí. Virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 milionů lidí a každý rok se nově nakazí asi 50 milionů lidí.

Virus žloutenky typu A se přenáší především kontaminovaným jídlem a vodou. Stále častěji si ji přivážíme z cest, a to nejen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko atd. Žloutenka typu B se přenáší kontaktem s infikovanými tělními tekutinami nebo jehlou, např. při nechráněném pohlavním styku, nitrožilním užívání drog, piercingu, tetování, akupunktuře, ale i nevinným použitím zubního kartáčku nebo holicího strojku. Žloutenka typu B u části nemocných přechází do chronického stadia a někdy vyústí v cirhózu nebo rakovinu jater. U dospělých jedno procento případů končí úmrtím.

Pro lidi, kteří se rádi věnují různým sportovním aktivitám, představuje nákaza žloutenkou typu A i B skutečný problém - musejí se vyvarovat veškeré nadměrné fyzické zátěže, tedy i sportu, dodržovat přísnou dietu a na konzumaci alkoholu můžou zapomenout. Průběh onemocnění je u dospělých závažnější, rekonvalescence dlouhodobá. Riziko šíření viru navíc zvyšují nespecifické počáteční příznaky onemocnění, které nemocní často přičítají chřipce nebo jim nepřikládají žádný význam a do doby, než navštíví lékaře, mohou nakazit velké množství lidí.

 

Vše o žloutenkách najdete na www.zloutenky.cz

 

Napište nám své otázky!

 

Protože si myslíme, že žloutenka je opravdu velmi závažná nemoc, věnujeme se její prevenci v mnoha směrech. Můžete zde pod článkem položit dotaz odborníkovi, kterému vaše otázky doručíme. Jeho odpovědi si budete moci přečíst v dalším článku. Zajímá vás něco? Setkali jste se se žloutenkou ve svém okolí? Bojíte se jí?

Napište nám své dotazy a brzy si přečtěte odpověď.

Reklama