Dnes je Světový den hepatitidy. Má varovat před chorobou, kterou se u nás nakazí každým rokem více lidí. Největší nárůst případů je u žloutenky typu A – za tři roky stoupl jejich počet o 81 % a výdaje největší české zdravotní pojišťovny na léčbu narostly dokonce o 147 %.

Základní zásadou, jak se vyhnout žloutence typu A, je dodržování hygienických návyků. To je však např. u malých dětí často velice obtížné zajistit. Nejúčinnější ochranou je proto očkování. To ovšem není povinné a je na každém, zda se pro ně rozhodne. Všeobecná zdravotní pojišťovna proto klientům nabídla příspěvky na očkování.

„Rozhodli jsme se podpořit zájem klientů o ochranu proti žloutence tím, že jsme jim nabídli příspěvek na vakcínu. Dospělí mohou získat až 500 korun v rámci příspěvku na vybraná očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Ještě lépe jsou na tom děti od dvou do pěti let – pro ty pojišťovna spustila speciální očkovací program, v němž mohou čerpat na vakcínu až 850 korun,“ říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

hepatitida

Zdroj foto: Shutterstock

Nejvíce klientů VZP nakažených žloutenkou bylo loni v Praze (3 266), Ústeckém kraji (2 375) a Středočeském kraji (1 733). Chronickou virovou hepatitidou trpí v celé České republice bezmála 10 tisíc pacientů.

Reklama