00397da890943-shutterstock-1576569502.jpg
Foto: Shutterstock

„Když se mě někdo zeptá na hepatitidu A, většinou slyším: ‚To je ta nemoc špinavých rukou, ne?‘ Jenže jako lékárnice dnes vidím mnohem širší obraz – a bohužel i mnohem větší problém,“ říká otevřeně Mgr. Zdenka Morvai, farmaceutka Lékárna.cz. A čísla její slova potvrzují. Jen za první tři měsíce letošního roku evidovali hygienici v Česku už 320 případů této infekční nemoci. Pro srovnání, za celý rok 2024 bylo hlášeno 636 nakažených a dokonce dvě úmrtí. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí už bije na poplach. Virus se šíří napříč republikou a experti očekávají další nárůst.

Virus číhá na každém rohu

Dlouhá léta byla hepatitida A považována za nemoc spojenou hlavně s nedostatečnou hygienou rukou. Jenže v dnešním světě, kdy si mezi sebou neustále něco podáváme, dotýkáme se sdílených předmětů a cestujeme, je situace mnohem složitější. Virus se přenáší nejen kontaminovanou potravou a vodou, ale i z povrchů, kterých se denně dotýkáme, ať už jsou to madla v tramvaji, kliky na veřejných toaletách, dotykové obrazovky, časopisy v čekárnách nebo třeba testery kosmetiky v drogeriích.

„V době, kdy si všechno předáváme rukama, je riziko všudypřítomné,“ upozorňuje lékárnice. A když virus udeří, projevy nejsou vůbec příjemné. Bolesti břicha, svalů, horečka, silná nevolnost, často přichází až ve chvíli, kdy už je pozdě se účinně bránit. Žloutenka A totiž napadá játra a i přes to, že se většinou léčí bez trvalých následků, rekonvalescence může být dlouhá a vyčerpávající.

Prevence

Základem prevence zůstává správná hygiena rukou, ale nikoli symbolická. „Správné mytí by mělo trvat aspoň 20 až 30 vteřin, a to včetně prostoru mezi prsty a pod nehty. A hlavně, důkladně osušit. Vlhké ruce jsou ideální prostředí pro viry,“ vysvětluje odbornice. Praktická rada? Mít vždy po ruce malý dezinfekční gel, ideálně s hydratační složkou, která nepoškozuje pokožku. „Na dovolenou nebo festival přidávám vlhčené ubrousky s dezinfekcí, a hlavně, vlastní balzám na rty, vlastní kelímek. Zní to možná přehnaně, ale právě v detailech se dnes rozhoduje o zdraví.“

Očkování 

Mnoho lidí si neuvědomuje, že proti hepatitidě A existuje účinné očkování. „Mluvme také o očkování. Zvlášť pokud plánujete cestu do zahraničí nebo festivalovou sezónu. Dnes už není problém si vakcínu nechat aplikovat, a i když lékárny zatím bohužel očkovat nemohou, umíme alespoň poradit,“ dodává lékárnice. Přestože v lékárnách zatím očkování neprobíhá, odborníci zde nabízejí důležité poradenství a pomoc s výběrem správných přípravků na hygienu a prevenci. Například i prostřednictvím odborné online poradny, kde každý den řeší otázky bezpečnosti, prevence i hygienických návyků.

Hepatitidu A nepodceňujte

Je zřejmé, že žloutenka typu A není jen problémem rozvojových zemí nebo hygienicky zanedbaných míst. Naopak, v moderní společnosti, která je neustále v pohybu, se virus šíří nenápadně a rychle. „Hepatitida A není nemoc, kterou si můžete dovolit brát na lehkou váhu. Právě proto se jí v lékárně aktivně věnujeme,“ uzavírá lékárnice. Zdraví začíná u drobných každodenních návyků, a právě ty mohou být tím, co rozhodne o tom, zda zůstaneme zdraví, nebo budeme muset čelit dlouhé a nepříjemné nemoci.

Zdroj: Mgr. Zdenka Morvai, farmaceutka Lékárna.cz