„Dělali jsme to s manželem na koníčka. Já na něm, posilněná alkoholem, takže pěkná divočina. No a jak jsem to rozjela, penis najednou nezajel, kam měl, zůstal venku a já na něj dopadla. Byla slyšet rána, manžel vykřikl a za chvíli bylo jeho přirození skoro celé fialové. Samozřejmě jsme si hned vzali taxi a jeli na pohotovost,“ popisuje svou zkušenost se „zlomeným“ penisem Magda (39). I když lékaři na pohotovosti neošetřují taková zranění každý den, jsou spíše raritní, existuje určitá pravděpodobnosti, že tak mohou skončit i vaše postelové radovánky. Zvláště v případě, pokud je partnerovi přes 40 let.

pen.jpg
Foto: Shutterstock

Jak k poranění dojde?

K oné zlomenině, laicky řečeno, dochází v topořivých tělesech. Ty pomáhají penisu k tomu, aby se zvětšil a nabyl na objemu. Dělají to jednoduše. Jako houba nasáknout krví, kterou v sobě díky nepropustnému obalu drží, pokud vše správně funguje, až do doby, kdy je oné pevnosti potřeba. Jakmile ale dojde k násilnému ohnutí penisu, obaly těles nevydrží a prasknou. A to dost hlasitě. Krev vyteče do okolních tkání a utvoří hematom, který může zasahovat třeba až na břicho. Kromě topořivých těles ale mohou být poškozené i okolní důležité součásti penisu. Proto je žádoucí vyšetření na urologii.

Obklady, nebo operace?

Ačkoli léčba může probíhat i konzervativně, tedy za pomoci studených obkladů, léků proti krvácení i bolesti a času, lékaři dávají přednost operativnímu řešení, při němž odsají krevní výron a sešijí trhliny topořivého tělesa. „Operační léčba fraktury penisu nemá alternativu. Pokud se fraktura penisu léčí konzervativně, je častým důsledkem fibróza kavernózního tělesa s erektilní dysfunkcí až u 35 % pacientů, nebo výrazné zakřivení penisu při erekci,“ upozorňují pacienty lékaři z Krajské nemocnice Liberec.

Po 5 až 7 dní dlouhé hospitalizaci přichází ještě 6 až 8 týdnů trvající pracovní neschopnost a samozřejmě sexuální abstinence. Pohlavní styk je možný až po úplném zhojení, nejdříve za 3 měsíce od úrazu.

Ale ani operace nezaručuje, že pak bude vše v pořádku. Jako důsledek poranění topořivého tělesa může dojít k poruše erekce. „Erektilní dysfunkce se objevuje asi u 1.3 % pacientů,“ říkají liberečtí urologové.

Zdroj informací: Krajská nemocnice Liberec, Health LineWikipedia

Čtěte také:

Reklama