Vážená redakce, můj kamarád má choulostivý problém. V hospodě se nám „pochlubil“, že je v posteli drak (podle mě spíš nešika) a při sexuálních hrátkách si zlomil penis a teď si musí pravidelně přikládat obklady.

Hádali jsme se, zda je něco takového vůbec možné, vždyť tam není žádná kost. Můžete nám zjistit podrobnosti?

Díky, Míša


penisMilá Míšo, myslíte si, že se mužům zranění může stát jen při pádu z kola, při fotbale nebo italské hádce? Nenechte se mýlit. Místem úrazu může být i vaše postel, kde se rázem tak velmi příjemná a vzrušující činnost může proměnit v něco, co se rozhodně slastným požitkem nazvat nedá, teda pokud nejste zrovna masochista milující bolest.

Oblíbený vtip z prostředí lékařské fakulty, kde v anatomické pitevně naivní medička marně hledá v mužském penisu kost, není zase tak úplně nesmyslný, když uvážíme, že samečci mnohých živočichů v pohlavním údu opravdu kost mají.

Muži však ve svém penisu žádnou kost nemají. Mužský penis obsahuje jen topořivá tělíska, která se při erekci naplňují krví jako houba. Při násilné manipulaci může ve výjimečných případech prasknout vazivové pouzdro topořivých těles a krev se dostává do podkoží.

Podle odborníků asi ze 30 % k tomuto úrazu dochází v průběhu soulože. Zejména při poloze jízdmo, kdy žena rozkročmo shora nasedá na mužův penis, se při nešetrném a bezohledném nasednutí zvyšuje pravděpodobnost této nehody.

Dále pak k tomu může dojít při ohnutí penisu při masturbaci, při snaze potlačit erekci, při masturbačním zavedení penisu do dutého předmětu, náhodném úderu do ztopořeného údu nebo při otáčení se vleže na lůžku. Úrazu se někdy říká zlomenina penisu, i když to skutečná zlomenina vlastně není. Projevuje se hlavně bolestivostí a značně objemnou modřinou. Bezpředmětná by proto také byla nějaká sádrová fixace.

Zlomený penis se léčí obklady, klidem, protikrvácivými prostředky a dobrým slovem. Jisté je, že léčba vyžaduje především sexuální abstinenci. Přestože na první pohled vypadají takové „zlomeniny“ dosti hrůzně, většina z nich se nakonec zahojí bez následků. Přesto může poranění postihnout také močovou trubici. Je-li roztržena i povázka svalová, krev a moč může pronikat do šourku a na hráz a u muže se může rozvinout šokový stav.

Zlomila jste někdy něco svému příteli?