Děti na plastových bobech občas připomínají neřízené střely. Vždycky to není vina jejich, ale spíše rodičů, kteří jim boby koupili. Mnoho plastových výlisků je totiž na sněhu úplně neovladatelných.

Celý sněhový peloton se proto rozpadá na tři skupiny – nebezpečné, nepohodlné a přijatelné.

1. Solidní poježdění

Zatím nepřekonatelné jsou klasické pekáče a klouzáky čili ježdíky neboli lopaty. Dají se řídit, brzdit a poskytují relativní pohodlí i bezpečí.

Boby jsou sice o něco těžší a méně skladné, ale děti se na nich tolik nenamočí. S klouzáky je to horší. Kdo nemá kombinézu, okamžitě se mu sníh dostane pod bundu a do kalhot.

2. Nic moc, ale odpoledne si zajezdíte

Plastové napodobeniny snowboardů jsou sice pro pravé snowboarďáky škoda peněz, ale na odpolední zábavu na kopečku za městem postačí.

Do stejné kategorie patří mnoho modelů plastových saní. Jejich nevýhodou je, že obvykle jedou jen po tvrdém udusaném sněhu a v prašanu se beznadějně zastaví.

Plastové náhražky tedy pravé dřevěné nebo železné sáňky nenahradí, na pořádnou jízdu ve dvou to sice není, ale malé dítě pod dohledem rodičů se na nich může vozit s radostí.

3. Neovladatelná zbraň

Nejhůře na tom jsou jezdci na velikých talířích se dvěma držadly po stranách. Je to nejhorší a nejnebezpečnější zbraň na dlouhém svahu. Nedá se absolutně řídit a rotuje.

Bláznivá nekontrolovatelná jízda má svůj půvab na krátkém mírném svahu s rovným bezpečným dojezdem, ale jinak ohrožuje jezdce i ostatní děti v okolí.

Úrazy na bobech jsou časté

Úrazy z bobů a sáněk ošetřují dětští lékaři častěji než z lyží nebo snowboardů. Týká se to dokonce i vyhlášených lyžařských středisek, jako je Špindlerův Mlýn nebo Pustevny.

Jde především o zranění hlavy, krku a beder. Nebezpečné jsou především úrazy, kdy bob i s dítětem vyletí na sněhové bouli do vzduchu. Při letu dítě skoro leží a dopadá přímo na záda. Pokud má bob vzadu opěradlo, dítě se o něj jakoby přelomí.

Ale nejenom dětem hrozí úrazy! Horská služby každý rok eviduje těžké úrazy dospělých, kteří zdětinští, nebo jsou pod vlivem alkoholu, a vyrazí na dlouhý sjezd třeba od hospody. Neuvědomí si, že jednou budou muset zabrzdit. Potom stačí potkat v protisměru skútr, chodce nebo špatně odhadnout profil trasy a bouračka je neodvratná.

Připravil server www.horydoly.cz

Na čem sáňkují vaše děti? Jaká je vaše hitparáda nejnebezpečnějších sáňkařských pomůcek? Byli jste svědky nějakého úrazu na bobech?