Odstupující vicepremiér Petr Nečas dokončil dlouho očekávanou novelu zákoníku práce. Jak ve čtvrtek uvedl server Aktuálně.cz, novela omezuje ochranu zaměstnanců, podle autorů a zástupců firem jim přesto může pomoci.
„Lidé i odbory by si měli uvědomit, že se tím otevírá možnost zaměstnávat na kratší pracovní úvazky. To může být v době krize účinný nástroj v boji s nezaměstnaností,“ míní prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl.
Odbory s tím nesouhlasí. Pokud se navržené změny prosadí, jsou podle šéfa svazu Kovo Josefa Středuly dostatečným důvodem k vyhlášení generální stávky.
„Ministr Nečas překonal naše očekávání,“ říká Středula.
Zákoník obsahuje desítky změn, ty nejdůležitější se týkají přijímání a propouštění pracovníků. Mění se také organizace práce přímo ve firmách.
Hlavní novinkou je zrušení pravidla, podle kterého nesmí dostat pracovník výpověď bez důvodu, který je uveden v zákoníku práce. Napříště bude možné lidi propouštět „nelze-li po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby pracovní poměr pokračoval".
Propuštěný zaměstnanec se tedy bude moci bránit jen před soudem.
Výpovědní doba dnes činí dva měsíce, zaměstnanec přitom ještě dostává tříměsíční odstupné. Na pětiměsíční plat po propuštění budou mít napříště nárok jen lidé, kteří pro firmu pracují přes šest let: Měsíc potrvá výpovědní doba a k tomu dostanou odstupné za čtyři měsíce.
Kdo pracuje u firmy do tří let, dostane po měsíční výpovědní době odstupné ve výši dvou měsíčních platů.
Firmy uvítají i to, že se na čtyři měsíce, tedy o měsíc prodlouží zkušební lhůta. U „vedoucích a klíčových" zaměstnanců se prodlouží dokonce na šest měsíců. Přitom do kategorie vedoucích zaměstnanců spadnou i mistři v továrnách.
Pracovní doba bude pružnější než dosud. Dnes smějí podniky přesouvat pracovní dobu svých zaměstnanců během jednoho měsíce, pokud jim chybějí zakázky. Napříště to bude možné i během poloviny roku.
Nepotřebného zaměstnance bude smět firma také dočasně zapůjčit. Smí tak učinit pouze s jeho souhlasem, ovšem zákoník nezaručuje v nové firmě stejný plat.
Ministr Nečas i podnikatelé upozorňují, že ochrana zaměstnanců se musí snížit. Předpisy jsou totiž tak přísné, že se firmy bojí vůbec někoho trvale zaměstnat.
Odbory s tím nesouhlasí a tvrdí, že práva zaměstnanců jsou v Česku nižší, než v západní Evropě.
Podle pravidelné analýzy České národní banky o přibližování zdejší ekonomiky k eurozóně mají pravdu obě strany. Zdejší ochrana míst pro stálé zaměstnance patří k nejpřísnějším v Evropě, u lidí těsně po skončení zkušební doby je zřejmě vůbec nejsilnější. U těch, kteří jsou ve firmě přes pět let, je naopak slabší, než bývá zvykem jinde.
Pro české firmy je také snadnější propouštět zaměstnance hromadně, případně se zbavit lidí zaměstnaných na dobu určitou. Podle celkového indexu OECD jsou Češi před propuštěním chráněni zhruba stejně dobře jako Rakušané. Lepší pozici dávají zákony zaměstnancům v Německu a Polsku, horší to mají Slováci a Maďaři.
Co říkáte na chystané změny?
Nový komentář
Komentáře
Nevim jak jinde ale u nás se to děje dost podobně už delší čas...
Toto je nejhorší zákon který mohli naši pání poslanci vymyslet. No oni mají vystaráno a obyčejní lidé je nezajímají.
Chystané změny by potřebovaly ještě doladit.
zase dobré jak pro koho ,když bez důvodu,anebo to nahrává tomu,že se budou zaměstnanci i vydírat,pokaždé když to neuděláš -poletíš,atd.pěkné,kdo to zas vymyslel,na toho bych to uplatnila v praxi a to hned.
kruté
to je podle mě blbé byhodit člověka bez udání důvodu,vyhodit ho jen např proto,že se zaměstnavateli nelíbí.
to jsou dost kruté změny!!
kareta — #5


To asi neprojde
i když nám by se to hodilo.
Spíš by zaměstnanci měli získávat i znalosti o funkci odborů. Svaz KOVO je po ekonomické i právní stránce tak silný, až věřím, že by se jim tu generální stávku povedlo vyvolat. Ale k čemu?
Pro naši rodinnou firmu je to jedno. Když nebudeme mít zakázky, tak stejně končíme. Sami sebe vyhazovat s odstupným budeme těžko, z čeho bychom si to asi tak zaplatili.
lukas.cejka: najde mu lepší flek,ne?
kareta: Taky proc bys davala manzelovi vypoved
lukas.cejka: tuhle teda určitě!! Kdybych zaměstnala manžela, tak je jednodušší se rozvést než mu dát výpověď.
kareta: Kazdou urcite ne
lukas.cejka: ty mi zkazíš taky každou radost
kareta: Se neraduj, to je jen navrh, parlamentem to neprojde, pokud nebudou internacionalni socialiste defenestrovani.
konečně. Člověk se bál někoho zaměstnat