Co Čech, to muzikant, říkalo se kdysi. Co Čech, to zloděj, začalo se tvrdit o něco později. Jako veškerá rčení, ani toto samozřejmě neplatí stoprocentně. Obdiv a jistý respekt ke „zlodějskému“ řemeslu je charakteristický pro celou euroamerickou kulturu. Ať už je to anglický Robin Hood, američtí ostří hoši s kolty proklatě nízko, slavní španělští piráti, slovenský Jánošík nebo čeští husitští hejtmani – snad každý národ má své „hrdiny“, kteří zrovna neoplývali úctou k cizímu majetku. Ať už to však jsou lupiči – gentlemani, drsní muži otřískaní životem nebo lehkovážní a trochu dětinští zlodějíčci a podvodníci – sympatičtí jsou nám obvykle jenom do okamžiku, kdy se sami staneme jejich oběťmi.

A jací jsou zloději dneška? To nám poví zlodějská abeceda.

A znamená akurátní. Ještě pořád totiž nevymřeli takzvaní „slušní zloději“, kteří si vezmou, co potřebují, nikoho neohrožují, nezaneřádí vám celý byt... Mluví se o nich jako o zlodějích ze staré školy. Podle tvrzení policistů jsou však naneštěstí na vyhynutí.

B značí bankomaty a banky, na které se zaměřují jak „hrubiáni“ s výbušninami a jeřáby, tak šikovní „profíci“ využívající vyspělé technologie a kamerové systémy. Podle statistik však zlodějům často sami ulehčujeme práci – PIN si píšeme přímo na kartu nebo na papírek v peněžence, v níž kartu nosíme, s čísly svých účtů nakládáme neopatrně a stále více svěřujeme své finance pod dozor počítačů, které ovšem nejsou neoklamatelné.

C jsou cizinci – časté oběti i pachatelé trestných činů. A také naši romští spoluobčané. Ať už se to ochráncům lidských práv jakkoli nelíbí, pravdou je, že procento osob romského původu mezi pachateli drobné trestné činnosti překračuje jejich procento v populaci. Na druhou stranu tito lidé obvykle nepáchají například vážnou hospodářskou kriminalitu. Z čehož lze vyvodit jedno zajímavé pravidlo – neexistují žádné rasové dispozice ke krádežím, ale když už člověk krade, činí tak v prostředí a s využitím postupů, které vychází z jeho sociokulturního zázemí.

D jako důchodci – nejčastější oběti jak drobných krádeží, tak podvodů a v poslední době čím dál tím více i násilné trestné činnosti. Zvýšení brutality trestných činů spolu se snižujícím se věkem pachatelů jsou alarmujícími ukazateli celkové proměny společnosti – co je příčinou tohoto trendu a jak mu zabránit je však stále ve fázi spekulací.

E je paragraf zákona 247, podle nějž lze odsoudit i pachatele opakovaných přestupků. Oblíbeným trikem drobných zlodějíčků totiž je, že svými krádežemi nezpůsobí škodu vyšší než 5000 Kč, a tak vlastně nepáchají trestný čin, ale pouhý přestupek. Pokud už však byli za krádež někdy odsouzeni či pokud byli vícekráte potrestáni za přestupek, lze je stíhat i v případě, že „ukradnou kafe za 30 korun“.

U písmene E dnes naši zlodějskou abecedu přerušíme – její dopsání zůstává na Vás.

Takže, milé ženy-in, jaká slůvka byste přiřadily k dalším písmenům? A jaké jsou vaše zkušenosti se zloději? Pište pod článek i na redakce@zena-in.cz! Z dalších písmenek zlodějské abecedy, která uvedete pod tímto článkem, vylosujeme výherkyni, která od nás obdrží antiperspirant Fa!

Soutěžit můžete do dnešní půlnoci.

Reklama