Policejní statistiky ukazují, že k největšímu počtu krádeží dochází vždy během dovolenkové sezóny. Zloději přitom chodí málokdy jen tak naslepo. Obvykle si předem vytipují nějaký objekt a zjistí si co nejvíce o majitelích, přičemž neobejdou ani sociální sítě. Je proto velmi důležité uvědomit si, jaké informace sdílíte veřejně vy a členové vaší domácnosti. Informaci, že se chystáte na dovolenou, totiž může vypustit do světa na sociální síti i vaše dítě. Lehce si ji může přečíst kdokoli a pokud k tomu přidáte pár selfie z domova (např. z nějaké rodinné oslavy), zloději získají na pár kliknutí více informací, než kdyby dům sledovali týden.

Jak se bránit?

Chytré domy vám dnes v případě problémů vědí poslat zprávu na mobil. Žádný detektor však nepracuje se 100% jistotou, takže je vysoká pravděpodobnost nějakých nechtěných falešných poplachů. Vhodné je proto kombinovat různé detektory a ověřit si, zda jde o falešný nebo o reálný poplach. Pomocnou ruku vám podá kamerový systém připojen na internet, přes který můžete nahlédnout domů i ze svého mobilu na opačném konci světa, například i z dovolenkové destinace.

Pokud máte opravdu chytrou domácnost, můžete jednotlivé spotřebiče ovládat na dálku mobilní aplikací. Dálkově ovládaným světlem také můžete v domě během vaší nepřítomnosti simulovat v noci nějakou aktivitu, takže případný zloděj, který sleduje váš dům díky tomu získá pocit, že jste doma, ačkoli vy se ve skutečnosti hrajete s mobilem tisíc kilometrů od domova někde u moře.

Podívejte se občas domů

5b5ed01f8ccf1obrazek.png
Jednoduchým a levným řešením je bezpečnostní kamery, které lze spravovat přes mobilní telefon. Kamery jsou cenově dostupné a snadno ovladatelné. Milovníci jablíček mohou využít některou z kamer určených přímo Apple Home Kit – jedná se o funkci, kterou najde každý uživatel zařízení Apple na displeji svého zařízení pod názvem Domácnost. Funkce Apple Home Kit umožňuje bezpečně spravovat různá chytrá domácí zařízení. První certifikovanou kamerou na trhu je Omna 180 Cam HD od společnosti D-Link. Díky elegantnímu, stylovému provedení se hodí do každé domácnosti a nabízí celou řadu špičkových funkcí včetně širokoúhlého objektivu se 180stupňovým zorným úhlem, rozlišení Full HD 1080p, obousměrného zvuku, nočního vidění a slotu na microSD kartu.

5b5ed086a9d20obrazek.png

Pokud chcete mít pod kontrolou i venkovní prostory jako zahradu či terasu, můžete využít některou z kamer určených na ven. Designová domácí bezpečnostní kamera Circle 2 od společnosti Logitech je určena pro domácí i venkovní použití s tak ji můžete umístit kamkoli chcete. Díky různým příslušenstvím můžete kameru připevnit pomocí držáku na okno nebo do zásuvky, ale také si můžete přikoupit počasí odolný prodlužovací kabel. Kamera je uzpůsobena tak, aby zvládala každé počasí ať už déšť, sníh, teplo nebo chlad. Ultra široké pozorovací pole 180° vám zajistí, že nikdy o nic nepřijdete.

Bezpečnost svěřte profesionálům

5b5ed0e834818obrazek.pngProfesionální dohledové systémy kladou důraz na zabezpečení kamer před útoky zvenčí. Obvykle je instalují specializované firmy. „Na trhu je velká nabídka IP kamer pro videodohled domácností, které lze jednoduše spravovat v mobilním telefonu,“ říká Dalibor Smažinka z firmy Axis Communications, která dodává řešení pro profesionální kamerové systémy. „Nezapomeňte však na zabezpečení samotných kamer. V minulém roce byly zaznamenány případy masivního zneužití kamer hackery. Používejte značky osvědčených výrobců a dbejte na zabezpečení dobře zvoleným heslem a dalšími nástroji, podobně jako chráníte před napadením svůj počítač.“

Chytrý zvonek odradí „tipaře“

5b5ed211476b0obrazek.pngInteligentní dveřní komunikátor neboli interkom již zdaleka není jen obyčejný zvonek. Moderní IP video interkomy, například 2N® IP Solo, 2N® IP Base a 2N® LTE Verso od českého výrobce 2N, mohou u vašich dveří nahradit bezpečnostní kameru. Interkom kromě živého náhledu na vašem mobilu umí například automaticky rozpoznávat pohyb před domem či bytem, a to díky nočnímu vidění i   v naprosté tmě, a dokáže na tento pohyb reagovat například přehráním výstražného zvuku nebo nějaké přednastavené hlášky ve stylu „Zdravím, jak vám mohu pomoci?“. Kamera může průběžně zaznamenávat obraz a archivovat klíčové momenty včetně zvuků z okolí, díky čemuž může nahrát zloděje ještě před samotnou akcí a bez masky. Dokáže také posílat upozornění o každém potenciálním narušení na mobil majitele spolu s fotkou nebo krátkým videem. Pokud vám pohled od dveřního zvonku nestačí, lze do interkomu připojit další externí bezpečnostní kameru, které monitoruje širší prostor.

Bezpečnost svěřte profesionálům

Počet registrovaných trestných činů vloupání do bytů a rodinných domů v České republice se podle policejních statistik se dlouhodobě pohybuje kolem 5 až 6 tisíc ročně, a to i přes stále lepší zabezpečení našich domácností.

Zabezpečení domova je něco, co rozhodně nesmíme podceňovat, protože nás při nesprávném šetření může vyjít draho. Rovněž je velmi důležité mít bezpečnostní systém propojen na policii nebo bezpečnostní službu, která umí zareagovat na alarm během několika minut. Není totiž nic horšího než sledovat na dovolené na mobilu, jak vám právě vykrádají byt, a vy s tím nemůžete nic dělat.

V naší rubrice Soutěže můžete soutěžit o krásnou výhru senzor pohybu spolu se sirénou. Soutěž, která probíhá od 30. července do 6. srpna naleznete zde.

Reklama