Zločinci mají podle MF DNES novou zábavu. Tedy spíše staronovou, ale reportéři deníku ji objevili a informují o ní – pachatelé trestné činnosti si totiž náramně rádi mění příjmení.

Tak například vrah Vinkelbauer se nejprve přejmenoval na Winkelbauera a pak na Nováka. Stejné „nenápadné“ příjmení si prý vybral i „spartakiádní vrah“ Straka. Novákům „od přírody“ asi začínají krušné časy. Některé změny jmen jsou skutečně zábavné – pachatel loupeže Robert Rakaš se přejmenoval na Rocky Balbou, zatímco podezřelý Ernest si zvolil příjmení Anděl. (Zdroj: MF DNES)

Důvodů ke změně jména mohou mít podle psycholožky Aleny Jeníkové zločinci několik: „Hlavním motivem je samozřejmě snaha nebýt spojován se spáchanou trestnou činností, především pokud se jméno pachatele nějakou dobu objevovalo v tisku. Ale může jít i o úsilí distancovat se od vlastní minulosti a začít nový život. Změna příjmení je také jakousi snahou o únik ze společnosti bývalých kumpánů. Taková amatérská „ochrana svědků“.“

Odmítnutí vlastní minulosti však není podle psychologů správnou cestou k lepší budoucnosti. Člověk by se naopak měl s minulostí vyrovnat, přijmout ji jako součást své osobnosti a vyvarovat se stejných chyb.

Příběhy některých vězňů neúčinnost změny příjmení potvrzují – existují i pachatelé, kteří si změnili jméno několikrát, a pokaždé si ho znovu „ušpinili“ dalším trestným činem.

Změna příjmení přitom není zadarmo, pokud nemáte příjmení vyloženě „hanlivé“, zaplatíte tisíc korun a musíte svůj požadavek odůvodnit. Pravdivost takového „odůvodnění“ však nikdo nezkoumá.

Chtěla jste si někdy změnit příjmení? A proč? Nebo byste naopak rozhodně neměnila? Co by Vás mohlo přinutit ke změně příjmení? Myslíte si, že by se zločincům měly změny příjmení zakázat? Proč ano nebo ne? A co myslíte, budou se časem přejmenovávat i politici?

Reklama