Probiotika jsou živé mikroorganismy, které lze konzumovat prostřednictvím fermentovaných potravin nebo doplňků. Stále více studií ukazuje, že rovnováha nebo nerovnováha bakterií v trávicím systému je spojena s celkovým zdravotním stavem a případnými onemocněními. Probiotika podporují zdravou rovnováhu střevních bakterií a jsou spojeny s širokým spektrem zdravotních přínosů. Díky nim budete lépe trávit, zlepší se vám imunita, skoncujete se záněty močových cest, dokonce můžete i zhubnout.

„Mikroorganismy jsou zásadní složkou našeho těla, početně jich máme asi více než vlastních lidských buněk. Ovlivňují naši náladu, hmotnost i imunitu. Pro jejich prospívání potřebujeme zdravě jíst a podporovat je přísunem vhodných kamarádů, tedy probiotik. Úplně nejlepší probiotika jsou ve fermentovaných potravinách, jako jsou třeba kysané zelí a další kvašená zelenina, zakysané mléčné produkty anebo nápoje.


Probiotika je možné i suplementovat, ale sama bych raději, než tu suplementaci, doporučila podporu těch vlastních, co máme, tedy zdravou stravu s pobytem v přirozeném mikrobiálně pestrém prostředí, tedy venku,“
radí PharmDr. Margit Slimáková.
5bdc5801d75b9obrazek.png

Probiotika pomáhají rovnováze přátelských bakterií v trávicím systému

5bdc56d92464aobrazek.pngProbiotika obsahují tzv. dobré nebo také přátelské bakterie. Jedná se o živé mikroorganismy, které mohou při konzumaci poskytnout zdravotní výhody, které byly zmíněné výše. Předpokládá se však, že tyto přínosy vyplývají ze schopnosti probiotik obnovit přirozenou rovnováhu střevních bakterií.
Nerovnováha znamená, že existuje příliš mnoho špatných bakterií a nedostatek těch dobrých. Takový stav způsobují nemoci, užívání antibiotik, špatná strava... To může mít za následek problémy spojené s trávením, alergie, problémy psychického rázu, obezitu...
A proto jezte probiotika ve formě potravin nebo jako doplňky.

Probiotika mohou pomoci předcházet a léčit průjem

5bdc588b05408obrazek.pngPrůjem je častým nežádoucím účinkem při užívání antibiotik. Vyskytuje se proto, že antibiotika mohou negativně ovlivnit rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve střevě. A probiotika jsou všeobecně vyhledávána kvůli své schopnosti předcházet průjmům nebo snižovat jejich závažnost.
Jedna lékařská studie dokonce prokázala, že užívání probiotik snížilo průjmy spojené s antibiotiky o 42 %.

Probiotika ve formě suplementů mají pozitivní vliv na psychické zdraví

5bdc593c4e8d9obrazek.pngZdraví střev a naší vnitřní mikroflóry má vliv na naše nálady a duševní zdraví. A studie prokázaly, že probiotické doplňky stravy mohou některé psychické poruchy zlepšit.
Pravidelné užívání Lactobacillu po několik měsíců může zlepšit úzkost, depresi, autismus, obsedantně - kompulzivní poruchu (OCD) i paměť.

Probiotika udržují srdce zdravé

5bdc569b014c1obrazek.pngProbiotika mohou pomoci udržet vaše srdce zdravé snížením „špatného“ cholesterolu a krevního tlaku. Některé bakterie totiž produkující kyselinu mléčnou mohou snížit hladinu cholesterolu tím, že odbourávají žluč ve střevě.

Probiotika mohou snížit závažnost některých alergií a ekzému

5bdc56a764635obrazek.pngNěkterá probiotika mohou mít vliv na snížení projevu ekzému u malých dětí a kojenců. Stejně tak snižují zánětlivé reakce u lidí s alergií na mléčné výrobky.

Probiotika pomáhají zlepšit zažívání

5bdc58a14a8adobrazek.pngSetkávat se s problémy zažívání není nijak neobvyklé. Pravidelné užívání probiotik, jako jsou například Bifidobacterium a Lactobacillus, pomáhají v případě onemocnění střev.

Probiotika podporují imunitní systém

5bdc56c4c2ba7obrazek.pngProbiotika podporují produkci přirozených protilátek v těle. Mohou také posílit imunitní buňky.
Užívání probiotik snižuje pravděpodobnost a trvání infekcí dýchacích cest. Velmi účinné jsou také v boji s opakujícími se záněty močových cest.

Probiotika podporují odbourávání břišního tuku a snižování váhy

5bdc592692e8aobrazek.pngProbiotika mohou pomáhat s úbytkem hmotnosti prostřednictvím řady různých mechanismů.
Například některé probiotika brání absorpci tuku ve střevě. Užíváním těchto suplementů můžete cítit delší pocit plnosti, podporují spalování kalorií a odbourávání tuku v oblasti břicha.


Z čeho brát probiotika a v jakém množství?

  • probiotika obsahují fermentované potraviny nebo mléčné výrobky jako je jogurt, tvaroh nebo kefír
  • sušené probiotické kultury lze pořídit v lékárně v podobě tablet
  • příznivé účinky na zdraví mají jen tehdy, pokud jsou přítomny ve vysokém počtu - minimálně v řádu stamilionů

Také si přečtěte:

Reklama