Zlatou Trigu získali Rusové oživující odkaz A. P. Čechova. „V období let 2003–2007 samozřejmě vznikala řada zajímavých scénografických řešení děl od klasických i současných autorů, ale Čechov i nadále zaujímá na ruském jevišti výsadní místo, srovnatelné s pozicí Shakespeara na jevištích britských.“ Takto zdůvodnili tvůrci ruské expozice na Pražském Quadriennale, proč se vrátili ke konceptu „Náš Čechov“, s nímž v roce 1987 získali na PQ Zlatou medaili. Záměr jim vyšel dokonale: v roce 2007 si odvážejí Zlatou Trigu, nejvyšší ocenění Pražského Quadriennale. O vítězství ruské expozice „Náš Čechov: Dvacet let poté“ rozhodla mezinárodní porota v pondělí 18. června.
Přestože je čechovovská expozice přesvědčivá, její vítězství v tuhé konkurenci nebylo suverénní. Svědčí o tom i výrok samotných porotců: „Porota byla rozpolcená v rozhodování mezi vyjádřením starého a nového, minulosti a budoucnosti. Po řadě diskusí nakonec většinu poroty přesvědčila překrásná syntéza mezi myšlenkou a jejím vyjádřením prezentovanou v prostoru jednoho pavilónu.“ Návštěvníci se mohou seznámit s posledními inscenacemi Čechovových tragikomedií, které nastudovaly například Malé činoherní divadlo – Divadlo Evropy z Petrohradu, Čechovovův MchAT v Moskvě nebo Divadlo Olega Tabakova.
Expozice Náš Čechov: dvacet let poté je věnována památce Davida Borovského, mimořádného umělce, který plánoval navštívit letošní PQ spolu s kolegy scénografy. Bohužel, zemřel náhle 6. dubna 2006 v Bogotě v Kolumbii, kde v té době vystavoval některá svá díla. Tomuto fenoménu ruské a světové scénografie je věnována i samostatná výstava v Českém centru Praha.
Zlatou medaili za nejlepší scénické řešení si odváží Joao Mendes Ribeiro z Portugalska, Zlatá medaile za nejlepší užití divadelní technologie putuje do Tchaj-wanu a také na Slovensko, Borisi Kudličkovi, o Zlatou medaili za nejlepší realizaci inscenace se dělí provokativní Macbeth divadla Düsseldorf Schauspielhaus (představení bylo uvedeno v loňském roce na Festivalu německého jazyka) a jihoafrické představení medEia, ocenění za nejlepší kostým putuje do Mexika. Zlatá medaile za nejlepší divadelní architekturu nebyla udělena, bylo uděleno pouze Čestné uznání, a to španělské expozici upozorňující na ohrožená divadla. Porota udělila i dvě ceny účastníkům Studentské sekce Scenofest - Zlatou medaili za nejvýraznější talent a Zlatou medaili za nejlepší expozici. Obě ocenění putují do Lotyšska
Hlavní program Pražského Quadriennale pokračuje až do 24. června v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti.
11. Pražské Quadriennale je rozděleno do tří základních výstavních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie. Jeho součástí je dále projekt Praga Theatralis, který zahrnuje všechny akce a programy v pražských ulicích a divadlech. Během deseti dnů, po které se Quadriennale koná, se návštěvníci seznámí s aktuální divadelní tvorbou ze všech koutů světa. V letošním roce očekávají pořadatelé PQ rekordní účast 5 000 akreditovaných divadelních profesionálů a studentů z celého světa.
Pražské Quadriennale je nejrozsáhlejší akcí svého druhu. Nabízí jedinečnou platformu pro setkání divadelních kultur a umělců z celého světa, jimž se nabízí neopakovatelná příležitost k výměně zkušeností, objevování nových divadelních trendů a technických možností či možnost vyzkoušení si nových pracovních postupů v rámci workshopů.
Další informace najdete www.pq.cz.
Nový komentář