Foto: Shutterstock
Průzkum se zaměřil i na to, zda si říkají lidé v Čechách jinak než na Moravě, jak se mění používání přezdívek s přibývajícím věkem nebo jaké nejpodivnější oslovení pro své milované používáme.
Na Moravě rádi vymýšlejí originální přezdívky
Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastější přezdívkou je podle průzkumu Zlato (20 %), následované Miláčkem (17 %), Láskou (14 %) a Broučkem (7 %). Oslovení Prdelko používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy. Zlato sice vévodí souhrnným tabulkám, ale při detailnějším pohledu do regionů se dozvídáme, že na Moravě letí pestřejší jména lásky. Možná se projevuje typicky barvitá slovní zásoba a kreativita, protože Moravané dvakrát častěji než lidé z Čech odpovídali, že oslovují partnera vlastní originální přezdívkou.
Za přezdívky se nestydí hlavně mladší generace
I když se říká, že láska kvete v každém věku, rok narození u volby partnerských přezdívek jistou roli hraje. Čím jsme starší, tím méně je používáme. Více než třetina lidí nad 45 let přezdívky nikdy nepoužívá, proti tomu v nejmladší generaci od 15 do 29 let přezdívkám fandí 80 % dotazovaných. Podobně respondenti odpovídali i na to, zda láskyplné přezdívky patří jen do ložnice nebo na sebe Broučku a Kočičko můžeme běžně volat i na veřejnosti, v obchodě nebo kempu. Pro 62 % lidí ve věkové skupině od 15 do 29 let je běžné používat láskyplná oslovení i před rodinou a kamarády, ale u lidí starších 45 let je to už jen 35 %.
Vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj vysvětluje, proč jsou pro nás přezdívky důležité: „Z psychologického hlediska jde o proudění emocí k výjimečnému člověku našeho života. Přezdívky pramení z hloubky naší romantické duše, kde sídlí vztahové touhy, intimní fantazie a očekávání. Je jasné, že s postupnými roky vztahu jejich užívání klesá nebo ztrácí svůj původní rozměr blízkosti.“
Z dlouhodobého hlediska Rataj doporučuje zpozornět ve dvou případech: pokud přezdívka zcela nahradí jméno partnera nebo se přezdívkou stane označení mamko/taťko, mámo/táto. „Pouze partneři, kteří na svém vztahu pravidelně ‚zahradničí‘, mají naději si udržet oslovení přezdívkou jako příjemný emoční dotyk,“ zdůrazňuje psycholog, který je autorem projektu Cesty partnerství. I díky přezdívkám pak lze nudné či náročné situace zvládat s láskou.
Muže přezdívky uvádí do rozpaků častěji než ženy
Více než 80 % oslovených nijak nevadí, když si před nimi cizí lidé říkají přezdívkami. Však za lásku se nikdo stydět nemusí. A to i přesto, že přezdívky, které dotazovaní uváděli v průzkumu, ne vždy vyzněly lichotivě, jako například Smraďoch, Ušoplesk nebo Koště. I tady však platí okřídlené „Když ji miluješ, není co řešit“.
Rozdíly se najdou i mezi pohlavími. České muže používání přezdívek v okolí uvádí do rozpaků dvakrát častěji než ženy. Vztahy si až třetina mužů nekomplikuje tím, že by novou lásku omylem oslovila špatně a uchyluje se k recyklaci starých, již použitých přezdívek, které používá i pro nové partnery. Muži navíc až pětkrát častěji než ženy doufají, že takové oslovení bude „bezpečné“ a že na to nový protějšek nepřijde.
Nový komentář
Komentáře
Hele, tenhle článek je tu dvakrát.
Akorát o den později je to o dva odstavce delší a je to reklama na kofolu. To je další level recyklace a kopírování článků.
To už ani není k smíchu.
Tak já razím myšlenku, že lidi mají jména. Vesměs proto, aby se jimi také oslovovali. Takže na jiné oslovení odmítám slyšet. Pro cizí lidi pak jsem "paní", a celkem se nesetkávám s tím, že by mě cizí lidé, například mí klienti, oslovovali nějak důvěrně. Mezi čtyřma očima, v nějaké velmi osobní až intimní situaci, je v pořádku i oslovení nějakou důvěrnou přezdívkou, ale rozhodně ne na veřejnosti. A i v soukromí by to mělo mít nějakou úroveň, říct mi chlap "prdelko", tak to udělal jednou a naposled.

mě jeden zákazník říká Holubičko, to se mi líbí, ale nejradši jsem , když mi řeknou slečno....protože tou už dvacet let nejsem
Sluníčka, zlatíčka, holčičky a kočky na denním pořádku, u nás v práci má asi většina zákazníků manželky, které přezdívky a zdrobněliny bytostně nesnáší, tak se vykecají v obchodě. Musíte to pustit jedním uchem sem a druhým ven. Oslovení blonďatá kočka mě provází od 15, to už si člověk zvykne, akorát zjistím, že jsem stará až to přestane. Taky jsem se vztekala, bylo mi to houby platné, jen ze mě měli srandu, že prskám. Muž má taky přezdívky podle situace, když něco dělá, tak je to nejčastěji jeliman.
V tomto ohledu jsem asi muž. Nemám ráda přezdívky a bytostně nenávidím zdrobněliny. Mám vážné obavy, že mi jednou nějaký chlap řekne "kočičko" a já ho prohodím oknem.