seznam.jpg
Foto: Shutterstock

V potravinářství se používání syntetických přídatných látek a necitlivých metod zpracování zaměřených na kvantitu namísto kvality stalo prakticky standardem. Narazíte na ně téměř u každé zpracované potraviny. Výjimkou nejsou ani doplňky stravy, které dnes běžně najdete i v regálech supermarketů. Produkty s takovým složením nejen že nedosahují svého maximálního nutričního potenciálu, ale naopak jej mnohdy snižují. Syntetická aditiva našemu tělu nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu, necitlivé metody, jakými jsou suplementy vyráběny, zase snižují kvalitu výrobků. Zákazník tak v domnění, že pomohl svému zdraví, často zbytečně vyhodí peníze. Pokud by ale místo doplňku s přidanými syntetickými aditivy zvolil jeho přírodní formu, udělal by mnohem lépe. 

Zlato jménem acerola
Příkladem za všechny je vitamin C, který mnoho lidí suplementuje právě syntetickými doplňky. Přitom lze na trhu najít produkty, které co nejvěrněji kopírují přírodní procesy. Jedním takovým příkladem je místo “běžné” kyseliny askorbové použít karibskou třešeň acerolu. Ta je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitaminu C na světě, kterého obsahuje až 13 % z celkové hmotnosti. To je pro představu až stokrát více, než kolik jej najdete v pomeranči nebo citronu. Podle některých studií by tak konzumace tří plodů denně měla pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka, která se pohybuje mezi 75 a 90 mg. Některé studie navíc prokázaly, že oproti syntetické kyselině askorbové se vitamin C z aceroly v těle lépe vstřebává. 

Kromě rekordního obsahu vitaminu C je acerola také bohatým zdrojem dalších látek, které prospívají lidskému zdraví. Ve srovnání s jinými druhy ovoce v ní najdete větší obsah fytonutrientů, jako jsou fenoly, karotenoidy, antokyany nebo flavonoidy. Ty se vyznačují vysokou antioxidační kapacitou, která našim buňkám pomáhá eliminovat škodlivé volné radikály. Podle některých studií také mohou mít neuroprotektivní účinky, podporovat kardiovaskulární zdraví nebo přispívat ke správné regulaci zánětlivé reakce. Plody obsahují kromě vitaminu C také vitamin A, B1, B2, niacin nebo biogenní prvky železo, fosfor, hořčík a vápník.

64fcae3b34f19image.jpg
Foto: Shutterstock

Kladivo na stafylokoka
„Ačkoli se acerole dostává pozornosti odborné veřejnosti teprve v posledních letech, bylo u ní prokázáno již několik zajímavých biologických účinků. Její extrakty mají antimikrobiální efekt a eliminují například nechvalně známého zlatého stafylokoka, který může způsobovat i život ohrožující stavy. Vědci acerole připisují také protinádorový účinek nebo schopnost předcházet hyperglykemii a dalším zdravotním komplikacím," říká Michal Kočí z Trime.

Přes všechny tyto benefity acerolu v naprosto přírodní formě bez aditiv v mnoha doplňcích stravy nenajdete. Její správné zpracování je totiž velmi náročné a nákladné, navíc má jen velmi málo výrobců na trhu certifikaci organic acerola. Třešně jsou známy svou omezenou trvanlivostí, a tak jsou obvykle konzumovány pouze v regionech, kde jsou pěstovány. Při konzervaci do podoby džusů zase dramaticky ztrácejí výživovou hodnotu. Nejšetrnějším způsobem je lyofilizace, protože zachovává nutriční potenciál a konzervuje acerolu do podoby, ve které z jejich předností mohou profitovat lidé nejen v místě jejího původu, ale po celém světě. Právě díky takovým doplňkům stravy z kategorie skutečných potravin lze zákazníkům přinášet nutriční látky v takové podobě, v jaké je stvořila sama matka příroda.

Zdroj: studie 1, Michal Kočí, Trime, studie 2, studie 3, studie 4, studie 5