Foto: Shutterstock.com
- Slavná soška Oscar udělovaná v různých kategorií se nazývá Akademická cena za zásluhy. Každoročně je udělovaná americkou Akademií filmového umění a věd od roku 1929 v různých oblastech filmu. Oscar je považován za nejprestižnější filmovou cenu, přestože se týká především americké kinematografie. Hlavně pro herce je získání této sošky spojené se zlomem v kariéře. Přichází lepší nabídky a větší honoráře.
- Soška je vyrobená z bronzu je vysoká 34 centimetrů, váží asi 3,9 kilogramu a je pozlacená 24karátovým zlatem. Návrh scénografa Cedrica Gibbonse převedl do reálné podoby sochař George Stanley. Soška má podobu rytíře s mečem, stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy. Těch zastupuje pět původních odborných sekcí Akademie filmového umění a věd – herce, režiséry, producenty, techniky a scenáristy. Design sošky se od jeho vzniku v roce 1929 podstatně nezměnil.
- Zajímavostí ale je, že během let druhé světové války, byla soška vyrobena ze sádry ze strachu, že ji někdo ukradne nebo prodá. To se stalo mnohokrát v následujících letech. Proto Akademie zakázala další prodej sošek. Existuje klauzule, podle které musí být organizaci před uvedením do aukce nabídnuta možnost zpětného odkupu za symbolickou částku jednoho dolaru. Na spodní straně podstavce je vyryto sériové číslo a na štítku varování: "Soška nesmí být prodána, opuštěna nebo převedena do jiného vlastnictví, pokud nebyla předtím nabídnuta Filmové akademii."
- Slavnostní předání sošek se konalo před 95 lety bez přítomnosti veřejnosti a každý z 270 hostů zaplatil vstupné pět dolarů. Celý ceremoniál trval pouhých 15 minut. Tehdy nebylo ani tak velkým překvapením, kdo cenu obdrží – to bylo totiž veřejně prohlášeno již několik měsíců před jeho konáním. Oscara tehdy dostali například herec Emil Jannings nebo slavný Charles Chaplin, kterého Akademie ocenila nejen coby herce ve filmu Cirkus, ale také za režii, scénář a produkci zmíněného snímku. Tehdy se tedy nekonalo žádné napjaté rozlepování zapečetěných obálek, jak ho známe dnes. Tento systém byl zaveden roku 1941, aby se předešlo tomu, že média zveřejní výsledky ještě před slavnostním vyhlášením, což se skutečně stalo v roce 1940.
- Zpočátku byla cena určena pouze pro „hlavní“ filmové kategorie: tedy hlavní filmové role, scénář nebo režii.
- Masovou popularitu oscarového ceremoniálu přineslo televizní vysílání. Poprvé mohli televizní diváci ve Spojených státech sledovat 25. ročník udílení Oscarů 19. března 1953 díky National Broadcasting Company (NBC). Až v roce 1969 mohli udílení Ceny Akademie sledovat diváci u svých televizních obrazovek po celém světě.
- A kde soška vzala svůj název? Existuje několik verzí. Podle jedné z legend dostala soška jméno v roce 1931, kdy sošku viděla výkonná ředitelka Margaret Herrick, která prohlásila, že jí připomíná jejího strýce Oscara. Samotná Akademie začala tuto "přezdívku" používat až v roce 1939.
Foto: Profimedia.cz
- Od roku 1982 sošky vyrábí chicagská společnost R. S. Owens & Company. Každý rok v lednu vyrobí padesát kusů. Trvá to tři až čtyři týdny. Odlití každého kusu zaměstná dvanáct pracovníků na pět hodin. Sošky jsou nejdřív odlité, pak vytvarované, obroušené a vyleštěné. Výrobní cena je přibližně 150 dolarů, ale ta opravdová je nevyčíslitelná.
- Do roku 2000 se sošky do Los Angeles dovážely doručovací službou. Vzhledem k tomu, že Oscaři byli v roce 2000 ukradeni a nalezeni až po týdnu, rozhodl se výrobce pro bezpečnější cestu - sošky posílá na akademii soukromým tryskáčem jedné z leteckých společností.
- V současné době nejsou v prodeji žádné vstupenky a účast na Filmové noci roku je možná pouze na pozvání. A dnes je tato neprestižnější a nejznámější událost k vidění ve více než 200 zemích po celém světě.
- Největší počet Oscarů má na svém kontě za své filmy Walt Disney, který získal 22 sošek.
- Historicky nejvyšším počtem 11 ocenění se dosud pyšní pouze tři snímky – Ben-Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále. Rekordních 14 nominací pak obdržela dramata Vše o Evě, Titanic a La La Land.
- Z hereček je doposud nejúspěšnější Katharine Hepburn, která se pyšní čtyřmi soškami. Nejnominovanější herečkou je pak Meryl Streep, která se o Oscara ucházela již 21krát a vyhrála třikrát. Mezi muži vede Jack Nicholson s 12 nominacemi a třemi výhrami.
Foto: Profimedia.cz
- Prvním oceněným československým filmem se stal Obchod na korze v roce 1965, o dva roky později pak na tento úspěch navázal Jiří Menzel a jeho Ostře sledované vlaky. Film Kolja dodnes zůstává jediným ryze českým filmem v historii, který si 25. března 1997 odnesl zlatou sošku za nejlepší celovečerní neanglicky mluvený film.
- Mezi další české nominované snímky patří Vesničko má středisková, Obecná škola, Musíme si pomáhat a Želary.
- Nejúspěšnějším Čechem je Miloš Forman - získal 2 Oscary (Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus).
Zdroj: eurozpravy.cz, cervenykoberec.cz, kinotip2.cz, teraz.sk, wikipedia.org
Nový komentář