Říká se o ní, že zraje jako víno a její šarm, elán a divácká obliba to jen potvrzují.

Zlata Adamovská patří k nejoblíbenějším českým herečkám.

Srdce diváků si získala například rolí v seriálu Sanitka, z novější doby jí popularitu přinesly Hříchy pro pátera Knoxe nebo role ve filmu Milenci a vrazi, za kterou byla nominovaná na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon.

Na vrchol popularity však Adamovskou, která v pondělí 9. března slaví padesátiny, vynesla role doktorky Běly Páleníkové z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě.

„Je mi jedno, jestli za mé jméno napíšete závorku s věkem nebo třeba s číslem bot. Tyhle údaje mají stejnou vypovídací hodnotu, o člověku totiž nic neřeknou,“ říká energická herečka.

Adamovská je také úspěšnou dabérkou, hlas propůjčila například Meryl Streepové.

Veřejnou pozornost herečka také poutá svým dlouhotrvajícím vztahem s publicistou a scénáristou Radkem Johnem, jehož stabilitu v současné době propírají média.

Narodila se 9. března před padesáti lety v Praze, ale vyrůstala v Klecanech.

„Byli jsme obyčejná rodina, tatínek cukrář, maminka prodavačka obuvi. To, že Feuchtwanger není okrasná květina, jsem zjistila až v patnácti, když jsem přišla do Prahy studovat,“ vzpomíná na dětství. O herectví snila již na základní škole a nakonec odmaturovala na pražské konzervatoři.

Po studiu hostovala v různých pražských divadlech a v letech 1984–1990 působila v Městských divadlech pražských. Poté přešla na Vinohrady, kde hraje dodnes.

„Taková nabídka se neodmítá,“ vysvětluje, proč zakotvila právě na Vinohradech. Nyní lze Adamovskou vidět například ve hrách Brouk v hlavě, která měla premiéru již v roce 1996, nebo Ideální manžel.  

Na televizních obrazovkách se poprvé objevila už ve svých 15 letech v menších rolích v jedné z epizod normalizačního seriálu 30 případů majora Zemana a ve filmu Robinsonka.

První velké role přišly v necelých dvaceti letech. Naďa ve snímku Mladý muž a bílá velryba z roku 1978, který byl natočen podle literární předlohy Vladimíra Párala, patří k nejoceňovanějším rolím z počátku její kariéry. Ve stejném roce si zahrála princeznu ve slavné pohádce Princ a Večernice.

Nejvíc obsazovaná byla na přelomu 70. a 80. let, kdy si zahrála například ve filmech Causa Králík, Koncert na konci léta, Lásky mezi kapkami deště nebo Má láska s Jakubem. V roce 1984 dostala roli v seriálu Sanitka a stala se idolem části celé mužské generace. Jako zdravotní sestra se objevila i v Nemocnici na kraji města.

S přibývajícím věkem začala měnit role křehkých a zranitelných bytostí za postavy samostatných a svérázných žen. K těm patřila třeba hrdinka ze seriálu Hříchy pro pátera Knoxe, která coby barová zpěvačka řeší případy vražd.  

V roce 2004 byla nominována na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Milenci a vrazi, který pro ni znamenal návrat k Páralovi.

Díky roli doktorky Páleníkové z Ordinace v růžové zahradě se stala nejpopulárnější ženou televize Nova v anketě Anno 2008.

„Ta role je fajn v tom, že obsahuje životní nadhled. Můžu do ní dát i to, co dneska vím o životě já. Vím, jaké to je, když se rozvedete, když máte strach o děti. Tyhle pocity nikde nevyčtete,“ říká o své nejslavnější roli uplynulých let.

Jejím prvním manželem byl hudebník Vadim Petrov. Se svým druhým manželem Radkem Johnem mají dceru Báru a syna Petra.

Gratulujeme!

Reklama