623d94564a935obrazek.pngSpousta věcí z té doby je nám dnes k smíchu, především záznamové technologie zestárly závratnou rychlostí. Cédéčka jsou pro dnešní děti něčím, co se hodí možná k plašení ptáků nebo jako podtácky a VHS kazety už nejsou vůbec k ničemu. Přesto se ledacos z hloubi minulosti vrací, především v oblasti módy. Devadesátky znovu frčí, a těžko říct, jestli je to jen z nostalgie, nebo proto, že se některé tehdejší módní trendy ukázaly jako skutečně nesmrtelné. U řady z nich si současná mládež možná ani neuvědomuje, že jejich nejnovější hit by klidně mohl pocházet z maminčiny skříně.

K čemu bychom se ale určitě vrátit nechtěli, to je vybavení domácnosti, především technika.  Pamatujete se na nejrozšířenějšího úklidového pomocníka té doby, mechanický smeták na koberce? Popojížděli jsme s ním po podlaze, zatímco uvnitř ukryté spirály (teoreticky) sbíraly smetí. Ve skutečnosti na sebe hlavně namotávaly vlasy, které pak bylo třeba pomocí vidličky pracně sundávat. Ano, po domácnostech obcházeli i prodavači zázračného supervysavače, který stál několikanásobek měsíčního platu. I tak se ale někteří zákazníci nechali okouzlit pečlivě připravenou domácí prezentací a sáhli hluboko do úspor. Gumovou stěrku na mytí oken jsme považovali za úžasný zlepšovák (oproti starým novinám to skutečně zlepšení bylo).

623d946286cf3obrazek.png
I Kärcher za posledních více jak 30 let urazil dlouhou cestu. Než se stal lídrem přes úklid a získal své postavení i jako zahradní pomocník, předcházelo tomu v roce 1984 představení prvního přenosného vysokotlakého čističe na světě určeného pro domácnosti. O dva roky později uvedl na trh první podlahový mycí stroj a v 90. letech zažil zásadní boom díky skvělému marketingu, za který byl v roce 1997 i oceněn Deutscher Marketing Preis. Díky neustálému rozvoji technologií je teď náš život jednodušší, domovy rychleji uklizené a práce na zahradě svižná.

Místo novin a gumové stěrky rovnou vysavač na okna
První vysavač na okna byl uveden na trh v roce 2008. Do té doby jsme se museli spokojit gumovou stěrkou a „okenou“ a leštit a leštit, aby na oknech nebyly šmouhy. Od vynálezu prvního vysavače na okna sice v porovnání s předchozím historickým vývojem utekl jen krátký čas, ale pokrok byl zaznamenám nevídaný. Prodloužila se doba výdrže baterie o desítky minut. Gumová stěrka, kterou byl původní model vybaven, byla nahrazena speciální silikonovou, která zajistí lepší přilnavost a naprosto dokonalý výsledek mytí oken bez zběsilého leštění hadříkem.

623d94e2bd1bcobrazek.png

Nejnovějším modelem je bateriový okenní vysavač Kärcher WV6 Plus (doporučená cena 2 690 Kč), který je vybaven inovativní sací stěrkou ze silikonu, díky jejíž přizpůsobivosti se snadno dostane až do spodních částí oken. Vlastníci francouzských oken, která sahají až k podlaze, ví, že při mytí musí posledních několik centimetrů vynechat a odsát nečistoty pohybem ze strany na stranu. S tím vším si Kärcher WV6 Plus hravě poradí. Silikonová stěrka dokonale přilne k povrchu a pohodlně, jedním tahem, sjedete až ke spodnímu okraji.

Lze ji použít na okna, zrcadla, dlaždice, stěny sprchového koutu, skleněné stolky nebo třeba okna u auta. Na jedno nabití může být v provozu až 100 minut, takže zvládne umýt až 300 m2, což je cca 100 oken. Digitální displej ukazuje zbývající čas provozu v minutách.

Rychlý úklid drobků zvládne malý ruční vysavač
Na co jste dřív použili smetáček a lopatku nebo onen výdobytek z „osmdesátek a devadesátek“ mechanický smeták, na to dnes použijeme výkonný ruční vysavač Kärcher CVH 2 Premium (doporučená cena 2390 Kč). Poradí si nejen s drobky na tvrdé podlaze, ale i s nečistotami na koberci nebo čalounění. Dostane se mezi polštáře i sedačky v autě.

623d954f146e9obrazek.png


Všude tam, kde stačí jen rychlý zásah, aby nebylo nutné vytahovat velký vysavač, najde své uplatnění. Je připraven k okamžitému použití, kdy ho jen stačí vzít z dobíjecí stanice. Kompaktní velikost a design nijak nepřekáží a v dobíjecí stanici je i prostor na uložení příslušenství. Výdrž Li-ion baterie dosahuje až 20 minut, během kterých si můžete zvolit vyšší sací výkon nebo prodloužení pracovní doby přístroje. Výdrž baterie detekuje LED světlo – modré pro plně nabito a červeně blikající upozorňující, že zbývají 2 minuty do úplného vybití. Pouze 0,65 kg vážící ruční vysavač je vybaven bezuhlíkovým motorem, 0,15 litrovou omyvatelnou nádobou na nečistoty a dvojitou filtrací.

Tyčový vysavač si na nečistoty posvítí
Další výdobytek moderní doby, který dal lehce zapomenout nepraktickým domácním pomocníkům je tyčový vysavač. Chuchvalce prachu ukrývající se v temných zákoutích nebo pod pohovkou, které dosud unikaly vašemu zraku, to mají spočítané.

O rychlém večerním úklidu po návratu z práce ani nemluvě. Tyčový vysavač vybavený LED světlem je stále připraven posvítit si na nečistoty a ihned je zlikvidovat.

623d95c0d054bobrazek.png

S aku tyčovým vysavačem Kärcher VC 6 Cordless Ourfamily (doporučená cena 8 490 Kč) budete mít domácnost vysátou během chvilky. Vysavač vyniká nízkou hmotností a vysokým sacím výkonem. Vy sami si můžete během vysávání zvolit stupeň zesílení sacího výkonu dle typu podlahy. Na jedno nabití vydrží až 50 min. Aku tyčový vysavač disponuje několika užitečnými funkcemi např. nádobu na prach vyprázdníte jedním kliknutím, ergonomický design vysavače vám zajistí vysátí i v těžko dostupných místech, jako jsou schody a LED světlo na podlahové hubici, díky kterému nepřehlédnete žádné nečistoty.

Mezi jeho další přednosti patří tichý chod a snadno čitelný LED displej, kde se vám zobrazí přesný stav baterie i případná chybová hlášení. Abyste nemuseli neustále držet tlačítko napájení, poslouží vám funkce Power Lock. Pomocí nástěnného držáku vysavač snadno a rychle uložíte, ale také nabijete. Nabíjení se spustí v momentě zavěšení vysavače do nástěnného držáku. S tímto pomocníkem vám úklid půjde od ruky, využijete jej na různé typy podlah např. na parkety, korek, lino i PVC, koberce a díky příslušenství s ním odstraníte nečistoty i z textilních povrchů.

Technický převrat ve vytírání podlahy
Panelákové byty byly v devadesátkách vybaveny nezničitelným linem, které jsme vytírali smetákem omotaným hadrem na podlahu, v „lepších“ rodinách měli jedny z prvních třásňových mopů, které s oblibou zanechávaly šmouhy na zdi podél podlahy. Dnes jsme díky pokroku ještě dál nejen v kvalitě podlahových krytin, ale máme k dispozici podlahové myčky pro domácnosti.

623d96609df0aobrazek.png

Podlahové myčky Kärcher už ukázaly, že umí vytírat stále čistou vodou, obstály při odstranění a sběru jemných nečistot a k tomu navíc umýt podlahu, ale nejnovější model jde ještě o kousek dál.

S aku podlahovou myčkou Kärcher FC 7 Cordless (doporučená cena 12 990 Kč) nemusíte před mytím podlah vysávat. Odstraňuje všechny druhy suchých a mokrých každodenních nečistot v jednom kroku bez předchozího vysávání. Jen si vezměte, kolik času tím ušetříte.

Perfektní výsledky úklidu podlah zajistí technologie čtyř válců, které se proti sobě otáčejí, což umožňuje rychlé a efektivní čištění. Přístroj má dvě nádrže. V jedné je čistá voda s čisticím přípravkem, která neustále namáčí válečky, zatímco se nečistoty shromažďují v nádrži na odpadní vodu. V hlavě podlahové myčky jsou umístěny vlasové filtry zajišťující bezchybné sbírání vlasů nebo chlupů. Když narazíte na zaschlou špínu, která jde hůře umýt, můžete použít funkci BOOST, ta si s ní jednoznačně poradí. Konstrukce stroje je promyšlena do posledního detailu, díky čemuž čistí i v rozích a podél okrajů, aniž by zašpinila zdi.

Plně nabitá Li-Ion baterie s dlouhou životností zajistí provoz myčky až na 45 minut, což je dostatek času na mytí podlah i v rozlehlejších domácnostech (až 135 m2 na jedno nabití). Flexibilitu pohybu díky bezdrátovému provedení ještě umocňuje otočný kloub, díky kterému lze rukojeť naklonit až o 90°a čistit tak podlahy i pod nábytkem.

Jeden vysavač pro celý dům a okolí
Nároční majitelé domů ocení multifunkční vysavač Kärcher WD 6 P S (doporučená cena 6890 Kč), který zastane úklid v garáži, dílně, na terase, ale také v obytných místnostech. Vysátí nepořádku v autě je pro něj maličkost, zahladí stopy po rozbitém květináči a rozsypané hlíně a zbaví vás nejen loužiček vody, ale i malé potopy z rozlitého kýble nebo vylitého dětského bazénku na terase.
623d96d52411aobrazek.png

Pokud využíváte vysavač při práci s nářadím v dílně, ale třeba i při vrtání doma, stačí na sací hubici nasadit adaptér připojení k elektronářadí a postará se o vše, co během práce odlétne od vrtáku, brusky apod. Pro kutily je připravena praktická zásuvka se spínací a vypínací automatickou funkcí, díky které se vysavač zapne nebo vypne prostřednictvím elektrického nářadí. Nerezová nádoba o objemu 30 litrů pojme velké množství nečistot a nebude vás při práci zdržovat. Stálý sací výkon zajistí i promyšlené čištění filtru. Stačí zmáčknout tlačítko a silné impulzní nárazy vzduchu přepraví nečistoty z filtru do nádrže na nečistoty.

Multifunkční vysavač je vhodný pro vysávání suchých i mokrých nečistot. Všude tam, kde vysávání není možné např. kvůli horší přístupnosti, ale vy tam nánosy prachu a nečistot rozhodně nechcete, pomůže funkce fukaru, kterou je vysavač vybaven.

Dešťovka je v kurzu stále, jen už nebudete potřebovat konve
Chytání dešťovky není žádný převratný objev moderní doby. Každý, kdo má na domě okap by měl umět využít výhod dešťové vody. Je prakticky zadarmo, a pokud ji odchytáváte během celé sezóny, pak máte jistotu úrodné zahrádky, i kdyby udeřila sucha. Chytat ji můžete do sudů a barelů, ale oproti době před 30 lety si už nesedřete záda při rozlévání vody z konve. Vodu na všechna potřebná místa na zahradě rozvedete pomocí bateriového sudového čerpadla Kärcher BP 2.000-18 Barrel (doporučená cena bez baterie 2190 Kč). Sud s vodou můžete mít klidně umístěn v místech bez elektřiny, protože tohle nové čerpadlo je poháněno 18 V Li-Ion baterií kompatibilní s 18 V Kärcher platformou, a není tudíž závislé na přívodu el. proudu. Přímo na čerpadlo pak můžete napojit hadici s postřikovačem a pohodlně zavlažovat.

623d970a595b4obrazek.png

Sudové čerpadlo lze umístit do jakéhokoli sudu, barelu nebo nadzemní nádrže díky jeho velikosti a flexibilnímu uchycení. Pod průhledným krytem lze průběžně kontrolovat zbývající čas výdrže baterie. Jelikož dešťovka není vždy čirá, ale mohou do ní napadat nečistoty, je čerpadlo vybaveno integrovaným předfiltrem zabraňujícím ucpání.

Zahrádkáři a milovníci nízkých dřevin, mlžte
 Ať už máte rostliny, které vyžadují jemné zavlažování rosením či postřikování, hnojení nebo potřebujete vyhubit plevel na chodníčcích a terasách, bateriový tlakový postřikovač Kärcher PSU 4-18 (doporučená cena bez baterie 2090 Kč) zastane všechny tyto úkoly. Baterie není dodávána s postřikovačem, ale můžete využít jakoukoli 18 V baterii z Kärcher platformy.

623d973b70457obrazek.png

Díky bateriovému pohonu není třeba pumpovat. Postřikovač můžete použít s vodou, herbicidy či insekticidy a rozprašovat i ve větší vzdálenosti nebo výšce díky teleskopické násadě. Navíc si díky nastavitelné trysce můžete regulovat přepínání mezi jemnou mlhou a postřikováním a v průhledné čtyřlitrové nádobě průběžně kontrolovat stav kapaliny. Kärcher myslí vždy prakticky, proto je postřikovač vybaven širokým ramenním popruhem, abyste měli vždy jednu ruku volnou. Pro ještě větší komfort při práci má ovládací tlačítko i zámek. Výdrž 18 V (2,5 Ah) baterie je až 400 min., takže jediné, co vás zastaví v práci je příliš malá zahrada nebo čas na doplnění nádrže.

Chatám i domům dnes vládne tlaková myčka
Víkendový výjev devadesátek na sídlištích a v chatařských oblastech pravidelně zahrnoval mytí plechových mazlíků. Někde nucená zábava pro děti, jinde se o krásu plechových karoserií postarali sami majitelé. Houbu, kýbl s vodou nebo zahradní hadici dnes nahradily tlakové myčky.

623d97787bb81obrazek.png

Kärcher K 5 Power Control (doporučená cena 9 890 Kč). Pracuje s tlakem až 145 barů, nad kterými budete mít díky chytré aplikaci v telefonu ještě lepší kontrolu. Snadno s ní s příslušným tlakem můžete umýt i auto, motorku, kolo, očistit dlažbu okolo domu, fasádu, kamennou zídku, chodníčky na zahradě, nebo dokonce dřevěnou verandu. Když si nebudete vědět rady s úrovní tlaku, pomůže vám chytrá aplikace Kärcher Home & Garden ve vašem telefonu, ve které najdete praktické tipy, triky a možnosti nastavení při čištění v různých situacích a na různých objektech a površích. Pomůže vám i s prvním nastavením myčky i následnou údržbou.

Tlaková myčka je vybavena vysokotlakou pistolí G 160 Q Power Control a rotační tryskou. Mezi další vybavení patří čisticí systém Plug ‚n‘ Clean pro rychlou a čistou výměnu čisticího prostředku, vysoce kvalitní hliníková teleskopická rukojeť pro pohodlnou přepravu a skladování, systém Quick Connect pro snadné a časově úsporné připojení a odpojení vysokotlaké hadice a pistole, parkovací polohu a snadno přístupné příslušenství.

Se sadou na čištění potrubí a okapů Kärcher PC 20 (doporučená cena 2990 Kč), kterou lze samostatně dokoupit, si poradíte nejen s ucpaným okapem, ale i jakýmkoli potrubím, které budete potřebovat vyčistit. Pohodlně ze země, žádné lezení po žebříku.

Reklama