Zbiroh

Jestli ještě nemáte pro sebe a své děti program na víkend, přinášíme vám docela zajímavý tip. Zajeďte si do křivoklátských lesů na zámek Zbiroh. Lesy jsou tu nádherné a zrovna v těchto dnech je ten nejbarevnější a nejzlatější podzim, prstí vonící mlhavá rána a slunce vydává zvláštní tmavožlutý jisřící jas. Takže romantika jako hrom.
Až se budete procházet po nádvoří, nebo se nechávat pohltit žlutým průsvitným mihotáním podzimní záplavy listí, představte si, že stejné pocity tu kdysi prožíval i král Karel IV, Zikmund Lucemburský či bláznivý Rudolf II. Ti všichni byli majiteli zdejšího zámku.

Kdy a za kolik?

Zámek je otevřen celoročně, v ceně vstupenky (dospělí 130 korun, děti do šesti let zdarma, do patnácti za 40 korun) je i jízda vláčkem po zámeckém parku. Navíc se na zdejším nádvoří v sobotu 14.11. koná Svatomartinské posvícení. Nejde jen o pečené husičky a džbány vína, ale i bohatý středověký program s jízdou svatého Martina na bílém koni, ohnivou show, rytířské klání, jarmark, ukázky řemesel a tak dále. Pro děti je připravena střelba z kuše a luku i divadelní představení.

Na co nezapomenout?

Na Zbirohu mají nejhlubší studnu v Evropě, první samostatnou hradní hlásku v Čechách a sídlo stojí na vůbec nejtvrdším možném podloží – jaspisové skále. Z novodobé historie je zámek zajímavý například tím, že sloužil jako nejtajnější špiónské pracoviště socialistického Československa, své sídlo tu měla německá SS a malíř Alfons Mucha zde namaloval svou slavnou Slovanskou epopej.

Podzimní túry

A jestli vás omrzí lidová veselice a zatoužíte i s dětmi po náruči přírody, po turistických značkách se z městečka Zbiroh můžete vydat na pár zajímavých výletů zdejší chráněnou rezervací. Jedna vede podél Zbirožského potoka ke Skryjským jezírkům, další k památníku Joachima Barranda, který se na zdejších skalách notně vyřádil při hledání pravěkých zkamenělin. Při cestě dávejte vy i vaše děti pozor, podobný nález zde není vzácností ani dnes.

Ve vesnici Skryje se pak můžete dát po červené značce směrem na Křivoklát a minout Čertovu skálu a rezervaci Velká Pleš. Jen co spatříte civilizaci, lákat vás bude slavná restaurace U Rozvědčíka. A jestli chcete být ve vzdělávání vašich ratolestí opravdu důslední, ty větší vezměte do muzea Oty Pavla. Ve škole jim pak povinná četba nebude dělat problémy.

Vše o kraji, zámku i dalších možnostech turistických tras se dozvíte na adrese: www.zbiroh.cz

Tak co, neláká vás to? Co vy budete dělat o víkendu?

Reklama