shutterstock-1867481188.jpg
Foto: Shutterstock

Nechala jsem se očkovat docela pozdě, dlouho jsem váhala, i když už jsem dávno mohla být po první dávce. Od kolegyň jsem slýchávala smíšené reakce, některé byly bez vedlejších příznaků, jiné měly horečky, bolesti apod. Nakonec jsem šla a druhý den jsem měla zimnici. Slyšela jsem, že to souvisí s dobrou imunitou,“ říká Judita, která pracuje v mateřské škole.

Reakce na očkování jsou skutečně odpovědí funkčního imunitního systému, který v těle vytváří imunitní odpověď, ale není potvrzeno, že by projevy souvisely s nízkou nebo naopak vysokou obranyschopností. Virologové upozorňují, že každý člověk je jiný a to, že jedinec žádné příznaky nemá, neznamená, že je jeho imunita špatná. To ostatně potvrzuje i výpověď Kateřiny (31): „Na očkování jsem šla ve své věkové kategorii mezi známými jako první, tak jsem se trochu bála. Dřívější termín jsem dostala jako takový pracovní benefit. Byla jsem překvapená, že mi vůbec nic nebylo, jen mě trochu bolelo místo vpichu.“

shutterstock-1908331558.jpg
Foto: Shutterstock

Nežádoucí účinky se však nejen u mladších generací objevují s pravidelností. „Z údajů z klinických studií s vakcínou víme, že se některé nežádoucí účinky po očkování objevují velmi často (tj. u několika osob z deseti očkovaných, např. bolest v místě injekce se projevuje u více než 80 % očkovaných). Tyto nežádoucí účinky jsou však převážně mírné, nejvýše střední intenzity a odezní během několika dní. Patří sem kromě zmíněné bolesti v místě injekce také únava (u více než 60 % očkovaných), bolest hlavy (u více než 50 %), bolest svalů a třesavka (u více než 30 %), bolest kloubů (u více než 20 %), horečka a otok v místě injekce (u více než 10 %). Horečka se vyskytovala častěji po 2. dávce vakcíny,“ uvádí web Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Každé očkování může vyvolat v těle reakci

„Po očkování proti covidu-19 jsem si docela vytrpěla,“ říká sociální pracovnice Simona (30) a pokračuje: „První den nic a druhý jsem měla horečku a zimnici. Třetí den jsem byla samozřejmě úplně vyřízená. Je to ale nic proti tomu, kdy jsem se nechala před odletem na Kubu očkovat proti břišnímu tyfu. Tenkrát mi bylo špatně celý týden, měla jsem bolesti celého těla, svědilo mě, pak přišly teploty a zvracení. Málem jsem tenkrát neodletěla,“ vzpomíná Simona.

Každé očkování může v těle vyvolat reakci, která není příjemná. Nicméně ve většině případů nejde o nic zásadního a vakcína zabrání vážným komplikacím spojeným s onemocněním. I přes to, že úmrtnost byla v mladších generacích nízká, očkování je důležité k ochraně starších a k ukončení pandemie.

Zdroj informací: web Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ministerstva zdravotnictví

Reklama