Vánoce jsou za námi. Pro někoho znamenaly čas klidu a míru, pro jiné konec roku znamenal stres a velké výdaje. Pokud patříte do druhé skupiny, a teď vaše peněženka zeje prázdnotou, zbystřete. Lidé v prosinci často zatěžují rozpočet více, než je zdrávo. Je tak důležité mít finanční rezervu, na což stále většina Čechů zapomíná. Správně nastavený rozpočet vám v novém roce ušetří spoustu starostí.

 
„Před Vánoci jsme zaznamenali poměrně vysoký počet poptávek po půjčce na vánoční dárky. Ve většině případů jsme však poptávku museli po důkladném vyhodnocení zamítnout, protože půjčku poptávali lidé, kterým by více uškodila, než pomohla.” uvádí k tématu vánočních půjček ředitel služby Zonky Pavel Novák.
 
Pokud jste to ještě neudělali, dejte si v roce 2018 alespoň jedno předsevzetí:
 
“Tento rok ušetřím!”
 
Jak se říká, přání je otcem myšlenky. Stejně tak důležité je začít. A především novoroční předsevzetí neporušit. “Je důležité vytrvat, být důsledný a držet se pevně stanovených pravidel. Třeba pravidlo 50/20/30 může být to, které vám pomůže zkrotit váš rozpočet,” uvádí Novák zajímavý tip, jak nahlížet na rozpočet.
Pravidlo 50/20/30 zpopularizovala americká senátorka Elizabeth Warren svoji knihou „Ultimátní životní finanční plán“. Základní pravidlo zní, že váš měsíční příjem po zdanění byste měli rozdělit do třech různých skupin: největší 50 % balík přijde na základní každoměsíční výdaje, 30 % na vaše osobní potřeby a zbylých 20 % ušetříte a použijete na investování.
5a4e06a3bc637obrazek.jpg
 
50 % vašeho příjmu: pravidelné položky
 
Pro vše nezbytně potřebné ve vašem životě dejte stranou polovinu vašich osobních či rodinných příjmů (hovoříme o částce, která vám přijde na účet po odečtení daní). 50 % se může zdát hodně, ale už uvidíte, co vše se vejde do této kategorie, začne to dávat smysl.
Nezávisle na tom, kde žijeme a jakou máme práci, základní skupiny pravidelných výdajů máme společné. Spadají sem náklady na bydlení (včetně energií, vody a plynu), jídlo, dopravu a další nezbytnosti potřebné k chodu domácnosti (prací prášek). Nejde zde o individuální položky, ale spíše o to, abyste vše dokázali držet pod hranicí 50 %. Někdo může platit vyšší nájem, ale výhodná poloha bydlení mu umožní chodit do práce pěšky a ušetřit na dopravě.
 
20 % vašeho příjmu: úspory a investice
 
V dalším kroku dejte stranou 20 %. Ty použijte pro budování finanční rezervy (ideálně ve výši tří měsíčních platů), splácení hypotéky na dům nebo půjčky na auto a v neposlední řadě také k investování.
"Nezávisle na tom, zda je vám 25 nebo 55 let, je šetření na důchod chytré investiční rozhodnutí. Investování s cílem přilepšení si nebo zajištění se v důchodovém období je jedním z nejčastějších cílů, které investoři sledují,” tvrdí Novák.
Tuto kategorii byste měli mít zaplacenou poté, co pokryjete všechny pravidelné platby a předtím, než vůbec pomyslíte na jakékoli rozmazlování se. O dané porci peněz přemýšlejte jako o jistém závazku pro vaši lepší budoucnost. 
 
30 % vašeho příjmu: osobní
 
Poslední skupinu tvoří všechny výdaje, které – ač nejsou vyloženě potřebné – zpříjemňují váš život. A jak uvidíte – spadá do ní spousta věcí.
Patří sem váš účet za telefon, kabelovou televizi, návštěvy kaváren, členství ve fitness centru, nebo letní rodinná dovolená a víkendové výlety. Aby celý systém rozpočtu fungoval, musíte být na sebe přísní a večeři v restauraci s přáteli přidáte do této kategorie (a nikoli do pravidelných položek). Pokud se budete nebezpečně přelévat přes hranici 30 %, je jasné, že něco musíte obětovat.

K tomu, abyste se mohli držet pravidla 50/20/30 nepotřebujete nadstandardně vysoký příjem. Jeho kouzlo spočívá v tom, že představuje procentuální vodítko pro každého nezávisle na tom, jaký je jeho plat. Stačí si vést jednoduchou tabulku.

Uložit

Uložit