man

Na zkrocení nesnesitelného chlapa stačily čtyři svatby. Z nesnesitelného sobce a rebela se tak stal muž schopný každého kompromisu. Je nakonec vděčný, že není sám.

Ivanka

Mám čtyřikrát ženatého švagra, který má tři syny – každého s jinou ženou. Všichni ti synové se jmenují stejně jako on. Pavel. Jeho první žena Ivanka se s ním rozvedla proto, že jí Pavel dělal naschvály. Když jí vadilo, že doma nepomáhá, začal navíc dělat kolem sebe strašný nepořádek. V momentě, kdy si stěžovala, že moc pije, byl ožralý týden v kuse. Chtěl ji tak vytrestat za její výčitky a přimět ji, aby byla zticha. Po rozvodu měl konečně klid a celý zbytek života si vyčítal, že přišel svou blbostí o skvělou ženskou.

Renátka

Jeho další manželka totiž byla daleko horší. Jmenovala se Renátka. Pracovala jako pánská kadeřnice a manželské krize řešila nevěrami. Prostě se s Pavlem odmítla trápit. Byla to racionální žena se srdcem výkonné kalkulačky, takže když na ni manžel párkrát zkusil svá kouzla a tvrdil jí, že mu ze záhadných důvodů nedošla výplata (kterou utratil za alkohol a zábavu s kamarády) nebo prohrál peníze na novou sedačku ve skořápkách (což byla pravda), nerozešla se s ním, ale šla si užívat po svém. Pavel takové ponížení těžce nesl a podal žádost o rozvod sám. Renátka pak u soudu zahrála opouštěnou chudinku s dítětem a shrábla bank. Vysoudila i starý tranzistorák a přehoz přes válendy, takže Pavel odešel s kartáčkem na zuby a s egem žížaly.

Sonička

Třetí byla Sonička – vymydlená fakturantka stavební firmy. Když ji Pavel sbalil, sám nemohl uvěřit svému štěstí. Mladá štíhlá prsatá blondýna byla prototypem mužských představ o dokonalé partnerce. Chyba byla, že o tom sama dobře věděla a držela tím Pavla v šachu. Celé krátké manželství se Pavel potil hrůzou, že ho Sonička opustí s jiným, a byl ochoten skály lámat a přenášet je z jednoho konce světa na druhý, jen aby si manželku udržel. Nepil, kamarády zavrhl, doma začal luxovat, vytírat a nosit nákupy, aby se Sonička netahala s těžkými taškami. Dokonce si sehnal druhou práci, aby spolu mohli vyrazit na měsíc do španělské Andalusie. Pár měsíců po návratu mu Sonička utekla s jiným. Ten ji na líbánky pozval do Karibiku a Pavel zůstal sám.

Helenka

Jak tak tesknil a po večerech vysedával osamocen u půllitrů piva, seznámil se s Helenkou. Dělala číšnici a ztrápeného chlápka, kterého obsluhovala, se jí zželelo. Pomohla mu z nejhoršího, občas mu vyprala a uvařila a Pavel, který po svých karambolech nebyl zpočátku schopen žádného vztahu, se zamiloval. Ženit se už nechtěl, ale když Helenka otěhotněla, praštil do toho počtvrté. Narodil se Pavel III., později ještě Kačenka. A světe, div se, manželství trvá dodnes už celých dvanáct let. Pavel dostal, co proto (stále tajně vzpomíná na Ivanku) a seká dobrotu. Než další rozvod, raději pomůže v domácnosti, obstará děti a je schopen kompromisů. Ne že by si nikdy nevyrazil s kamarády do hospůdky nebo se nepohádal s Helenkou, ale mantinely se oproti původní šíři stáhly do úzkého pruhu, za který se neodvažuje šlápnout. Po čtyřech manželstvích byste už stěží hledali toho nezkrotného rebela z mládí, se kterým by nevydržela ani matka Tereza. Nazvala bych to takovou dobrovolnou rezignací.

Máte ve svém okolí nebo v rodině nějakého chronicky rozvedeného člověka? Čím myslíte, že to bylo? Jeho nepřizpůsobivostí, nebo špatným výběrem partnerů?