Při dopravních nehodách záchranáři u zraněných osob nacházejí mobilní telefon. Zranění často nejsou schopni komunikace, a záchranáři tak nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu kontaktovat.

Personál rychlé záchranné pomoci proto navrhuje, aby každý zadal do svého adresáře v mobilu kontaktní osobu v nouzovém případě pod jednotnou zkratkou ICE = in Case of Emergency (pro případ záchrany).

Zpráva, která v těchto dnech proběhla sociální sítí Facebook, odkazuje na krizové situace, dopravní nehody a jiné situace ohrožující život, které vyžadují rychlé a rozhodné jednání.

dkdkd

 

SPAM, nebo revoluční myšlenka? Text následujícího znění je totiž evidován na internetových stránkách, kde se shromažďují právě řetězové e-maily, a tak jeho důvěryhodnost podstatně klesá:

„Záchranáři a řidiči ambulance si všimli, že u dopravních nehod má většina zraněných u sebe mobilní telefon. U zraněných osob, se kterými nelze komunikovat, zásahové síly neví, koho by měli z dlouhého seznamu adres kontaktovat.

Řidiči a lékaři záchranné služby tedy navrhli, aby každý zadal do svého adresáře v mobilu osobu, kterou je třeba kontaktovat v nouzovém případě, pod jednotnou zkratku. Mezinárodně uznávaná zkratka je: ICE = in Case of Emergency. (pro případ nouze).

Pod touto zkratkou zaznamenejte telefonní číslo osoby, která bude v případě nouze kontaktována policií, hasiči či první pomocí.

Pokud chcete kontaktovat více osob, potřebujete ICE1, ICE2, ICE3 atd.“

„My jsme tuto zprávu obdrželi od zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra,“ sdělil mluvčí Městské policie Kladno Milan Krupka. Strážníci jsou věšinou ti, kteří jsou na místě události první: „Při své práci mají strážníci někdy problém s identifikací osoby, obzvláště když nekomunikují, nebo se jedná o postižené. Je velký problém dohledat nejbližšího příbuzného nebo opatrovníka. Proto tento systém podporujeme.“(http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/cojeice20090417.html)

Mluvčí Středočeské záchranné služby Tereza Janečková svým prohlášením potvrzuje, že označení nejbližších příbuzných nebo známých zkratkou ICE v mobilu by zřejmě usnadnilo hlavně práci bezpečnostních složek: „Záchranná služba příbuzenstvo nedohledává, to je úkol pro policii nebo nemocnici. Na nás je ošetřit pacienta.“

Z uvedeného tak vyplývá, že myšlenku tedy nelze zcela zavrhnout a upřít jí pozitiva, která by v případě ohrožení jistě měla. Na druhé straně řada uživatelů mobilních telefonů má však přístup do něj zabezpečený. Záchranáři a strážníci by se tak ke kontaktům nedostali. Jsou tu rovněž rizika spojená se ztrátou nebo odcizením telefonu, ve kterém jsou označené nejbližší osoby.

Nápad tohoto projektu pochází z doby kolem roku 2005. Také kampaň, kterou vedl britský paramedik Bob Brotchie a která se snažila nápad rozšířit mezi lidi, proběhla v květnu 2005. Na nápad se nakrátko pozapomnělo, ale už 7. července vystoupil do popředí během teroristického útoku v Londýně. Krátce po něm proběhl na rozhlasové stanici BBC 4 s Bobem Brotchie rozhovor, během kterého popsal, že v případě, že postižený nemůže kvůli zraněním komunikovat, bývá jeho mobil jediným nástrojem umožňujícím zjistit o něm důležité zdravotní informace, a kdyby existoval jednotný způsob usnadňující jejich získání, bylo by to pro záchranáře výrazně jednodušší a rychlejší.

(Wikipedie)

 

Reklama