Dobře, nyní už víme, jak jsou barvy důležité. Jenže pracovat s nimi nezvládne každý. Nemusíte se ale obávat – i tomuto umění se dá, když víte, jak na to, poměrně snadno naučit… K osvojení si nezbytných základů postačí jen naučit se následujících pár pravidel a triků:
 
1. Říká se, že každá žena je krásná – ošklivé ženy od přírody prostě nenajdete. Ale vzhled i docela pohledné slečny může být pokřiven například nevhodným oblečením, zanedbanou péčí sama o sebe atd. Proč ale zmiňuji toto v článku o bydlení? Předchozí věty chápejte jako metaforu. Škaredé barvy neexistují – jen barevné kombinace lze označit za ošklivé.
 
2. Když už jsem zmínila spojení „barevné kombinace“ - víte, jaké dvě barvy vypadají dohromady nejlépe? Ty, které jsou na kruhovém barevném spektru naproti – tedy se mohou zdát naprosto nesourodé. Jejich kontrast ale přinese dynamický, moderní nádech… Jedním ze zdařilých příkladů může být svítivě žlutá spolu s jemnou lila.
 
3. Pokud se s přílišným množstvím barev najednou příliš nepřátelíte, nevadí. I kombinace jen pár barev může být nápaditá, pokud využijete schopností materiálů. Především se zaměřte na lesk – satén, plast, glazovaná keramika, sklo, kameny,…
 
4. Nikdy nemíchejte dvě (či nedejbože ještě více) základní barvy v jedné místnosti. Když jsou použité v těsné blízkosti, žlutá, červená a modrá, „okoření“ pokoj takovou atmosférou, že po pár minutách vás začne bolet hlava. Raději mixujte třeba žlutou s bílou, červenou s hnědou a modrou s béžovou.
 
5. Dejte si pozor na bílou. Ladíte-li část bytu do této barvičky, měla byste si být jistá, že jste s celým zařízením tohoto kousku domova stoprocentně spokojená. V bílém prostředí totiž vynikne vše v jakémkoli jiném odstínu než bělostná. Takže zbytečně upozorníte například na prošlapané hnědé parkety.
 
6. Nyní jiná situace: chcete umístit něco v barevně výraznějším provedení poblíž čehokoli vzorovaného, co dokáže upoutat pozornost. I to je možné. Ale onu „výraznou barvu“ musíte vybrat tak, aby ladila se zmíněným vzorem (třeba i takovou, která se v něm přímo vyskytuje).
 
7. Pohrajte si s kombinováním barev. Pravděpodobně vás překvapí, jak skvěle vypadají dohromady barvy, o kterých se říká, že se k sobě nehodí. Můžete vyzkoušet červenou a růžovou nebo černou a námořnicky modrou. Trochu by ale měly být „kroceny“ – tuto službu vám prokáže bílá.
 
8. Toužíte-li po vytvoření nevšedního efektu, a navíc ještě optického zvětšení pokoje směrem do výšky, nezapomínejte na stínování. U podlahy začněte s nejtmavším odstínem, směrem nahoru zesvětlujte. A strop může být klidně bílý.
 
9. Barvěte ta místa, na jaká se obvykle zapomíná. Pro inspiraci uvedu vnitřek knihovny – barevný podklad vykukující nad knížkami – proč ne? Nebo zvažte následující trik: dřevěná židle v nějaké běžné barvě (bílá, béžová) s pestrým čalouněním…  
Reklama