Mléko - produkt mléčných žláz samic savců a základní zdroj obživy pro mláďata všech savců včetně lidí. Mateřské mléko je první věc, kterou za života ochutnáte, získáváte z něho potřebné protilátky a vitamíny pro upevnění své imunity. Mléko by se mělo konzumovat až do ztrojnásobení porodní váhy. To nastane zhruba v jednom roce.

Postupně však organismus ztrácí schopnost trávit laktózu, která v trávicím traktu může kvasit a způsobit potíže. To je důvodem, proč se názory na konzumaci mléka dělí na dva protichůdné tábory. Příznivci tvrdí, že mléko obsahuje vápník. Jeho nedostatek způsobuje osteoporózu a řadu jiných komplikací. Podle odpůrců mléko organismus zahleňuje a špatně se tráví. Mělo by se tak prý konzumovat jako potravina, nikoli jako nápoj.

Záleží na vás, ke které skupině se přikloníte. Ovšem pozitivní vliv mléka na vaši krásu nikdo nemůže vyvrátit. Zkuste si doma připravit čistící mléko z jogurtu a bylinek, můžete si dát koupel z plnotučného mléka a nebo zatočit s nespavostí pomocí mléka s medem.

Zvláčňující mléčná koupel

V těchto dnech může být vaše pokožka poněkud vysušená od slunce. A suchá pokožka občas nepříjemně svědí. Mléko si s tím poradí. K přípravě zkrášlovací koupele budete potřebovat čtyři polévkové lžíce heřmánkového květu, 1/2 litru plnotučného mléka a 120 g ovesných vloček. Všechny tři tyto ingredience pokožku zvláčňují a zmírňují již zmíněné svědění.

Heřmánek a mléko smíchejte dohromady a uložte na 12 hodin do lednice. Večer (nebo také ráno) si pak můžete přichystat koupel. Do teplé vody sceďte přichystané mléko a přidejte vločky, které jste předtím rozemlela v mixéru. Ale pozor! Voda by neměla být teplá příliš, neboť to napomáhá k vysoušení pokožky. V koupeli setrvejte 15 minut. Osušte se jen jemným přikládáním ručníku a pokožku ošetřete kvalitním tělovým mlékem. Jeho přípravu vám prozradíme níže.

Smetanové tělové mléko

Budete potřebovat pouze čerstvou smetanu bez přidaných konzervantů a bylinnou silici. Postačí pár kapek heřmánkové, měsíčkové nebo levandulové silice, případně můžete použít i vonný olej.

Smetanu si odměřte a připravte jen takové množství, které na jedno použití upotřebíte. Smíchejte si s několika kapkami silice nebo oleje a po koupeli lehce vetřete do pokožky. Jestliže vám přeci jen nějaká smetana přebývá, výborně se uplatní i jako pleťová maska. Díky mléčnému tuku, jenž je ve smetaně obsažen, bude pokožka hebčí a vláčnější.

Bylinné čistící mléko

Tento domácí přípravek si dokáže poradit s akné i jinými vadami pleti. Vyhlazuje problematickou pleť, urychluje hojení a na pleť působí antimikrobiálně. Tyto blahodárné účinky spočívají ve zcela jednoduchém složení.

Pro přípravu mléka si připravte jeden kelímek (125 ml) nízkotučného bílého jogurtu, stejné množství vody, jednu polévkovou lžíci sušeného květu měsíčku a mateřídoušky a dvě lžíce sušeného listu kostivalu. Přísady smíchejte do sklenice, kterou ihned zavřete a uložíte do lednice. Po dvanácti hodinách směs scedíte do čisté nádoby.

Před použitím mléka obličej zvlhčete vlažnou vodou. Prostředek nanášejte pomocí kosmetického tamponu, poté tvář znovu opláchněte vodou. Hotové čistící mléko skladujte v lednici nejdéle jeden týden.

A sladké sny…

Už jste se vykoupala v mléce, ošetřila pokožku tělovým a čistícím mlékem a chystáte se do postele. Nemůžete večer usnout? Tento recept používali už naši předkové.Prý přináší klidné spaní a sladké sny. Ve sklenici teplého mléka rozmíchejte několik lžic medu a před spaním vypijte.

Několik zajímavostí

  • Člověk je jediným živočichem, který si schopnost řádně trávit mléčné bílkoviny uchovává i ve stáří.
  • Nejvíce se konzumuje mléka v Evropě a Severní Americe. V Asii pak méně a u obyvatel Afriky je schopnost trávit mléko nejmenší.
  • Mléko je barvy bílé, ale nabývá také odstínu šedi a jde i do žluta.
  • S mlékem se setkáváme v různých podobách. Může to být čerstvé mléko, zkyslé mléko, sušené mléko, apod.
  • Rostlinnými náhražkami kravského mléka jsou sojové mléko, rýžové mléko, mandlové mléko…
  • Kravské mléko je nejvíce konzumováno v ČR, ale i v jinných evropských zemích a USA. Mléko se liší svým obsahem tuku, bílkovin a ostatních látek podle plemenné příslušnosti zvířat.
  • Kozí mléko lze vyhodnotit jako kvalitnější, lépe stravitelné a zdravotně prospěšnější než kravské, ovšem pouze za předpokladu, že je dbáno na vysokou kvalitu krmiva. Někdy se používá v lidovém léčitelství jako lék na různé formy dětských ekzémů a vyrážek.
  • V různých koutech světa se často užívá i mléko ovčí, lamí, velbloudí, buvolí či mléko klisen.

V redakci jsme udělali malý průzkum a zeptali jsme se několika vyvolených na jejich vztah k mléku. A zcela nečekaně se rozluštila i záhada bermudského trojúhelníku v redakční lednici. Honza se totiž přiznal: „Já moc mléka nepiju, a když už, tak jenom v kafi. A to v lednici kradu všem ostatním.“

Klárka už je na tom o něco lépe. Má doma milovníka mléka: „Piju převážně nízkotučné mléko, ranní kávu bez něj nepožiju. Občas si dám mléko i večer, a to si do něj dávám buď trochu javorového sirupu, nebo med. Jinak ho používám na vaření třeba do krémových polévek místo smetany, kterou obvykle doma nemívám. Úplně samotné mléko nevypiju, ale třeba můj přítel, ten má spotřebu minimálně litr na den - a je schopný mlékem zapíjet téměř cokoli.“

Maruška kupuje mléko hlavně kočkám. „Kdybych mohla, tak si ho koupím jen pro sebe, ale vždy se raději podělím s kočkami. Jsem schopná vypít litr mléka na posezení. Samozřejmě plnotučného. Chutná mi také mléko kysané,“ prozradila na sebe.

Míša mléko tolik miluje, že by možná nebylo překvapením, kdyby z jejich žilách nekolovala krev, ale ona bílá tekutina: „Já jsem na mléku vyrostla, je to moje základní životní tekutina. Piju ho ke všemu a klidně i po litrech. Mlékem zapiju klidně i knedlo-zelo-vepřo.“

Za sebe prozradím, že se občas napiju polotučného mléka, nejraději k jídlu, které si o to přímo říká. Například topinky nebo borůvkové knedlíky. Teplé mléko s medem nepiju jen za horkých letních večerů, po zbytek roku si ho dopřávám pravidelně. Nejlepší mléko je v koupeli a ve vanilkovém pudinku s jahodami :)

Vyzkoušíte některý z mléčných tipů? Pijete mléko? Je podle vás zdravé nebo škodlivé?

Reklama