Dlouhodobě se v našem magazínu věnujeme problému léků a doplatků. Tentokrát nás zajímalo, jaká je praxe, když si chcete v lékárně lék vyměnit. Vyzkoušeli to redaktoři Jakub D. Kočí a Zuzana Hainallová...
Být nemocný je dnes drahý špás, popřemýšlíte-li nad tím, kdy jste naposledy odcházeli z lékárny a dostali prášky na předpis zadarmo. Přesto jsme několikrát od Ministerstva zdravotnictví i pojišťoven dostali informaci, že v lékárně by měly být léky na předpis, na které se platí doplatek, vyměnitelné za adekvátní léky, na které se doplatek neplatí. K tomu je důležité podotknout, že jsou léky, u kterých platíte doplatek vždy, protože jejich zadarmová alternativa neexistuje, v tu chvíli je ale pacient chráněn ochranným limitem, díky kterému nejen na lécích, ale například i na poplatcích u lékaře nemůže přesáhnout finanční strop 5.000 korun a 2.500 korun pro děti a důchodce.
- Podrobně jsme tento problém rozebírali zde: Víte o ročním ochranném limitu? Zdravotní pojišťovny vám vrátí peníze! (klikni)
Tentokrát nás zajímala praxe
Domluvil jsem se kolegyní Zuzku Hainallovou (Anai), že s ní skočím do lékárny, až si půjde vyzvednout prášky na srdce. Celou akci jsme naplánovali tak, že Zuzka se bude tvářit jako moje matka a já se budu vyptávat, načež Zuzka experiment utne a koupí léky, které má předepsané.
V náhodně vybrané lékárně Dr.Max u vstupu do metra Můstek jsme tedy sehráli tuto etudu. Lékárník byl velice ochotný a vysvětlil nám, že lék Rivodaron® 200 je nejlevnějším lékem s touto účinnou látkou a nahradit ho nelze, lék Betaloc® ZOK 25mg sice není nejlevnějším lékem s účinnou látkou, ale také nám ho nemůže nahradit, protože má specifický průběh rozpouštění, což značí ta písmena ZOK. To by prý musel rozhodnout lékař.
„Mamka“ Zuzka už začínala být trochu nervózní, asi z fronty, která se za námi tvořila. Jenže mě zajímalo, proč to není napsané v receptu, proč tam lékař nenapsal kouzelné slůvko „nenahrazovat“.
Pan lékárník mi ochotně vysvětlil, že to je na lékaři, jestli tam to slovo napíše, nebo nenapíše, ale že on mi tento lék vyměnit nemůže, a ať se na to zeptám lékaře.
Přišlo mi to podezřelé, ale Zuzka už mě šťouchala ven. Zaplatili jsme asi 250 korun.
Druhé kolo
Zaúkoloval jsem Zuzku, ať se svého lékaře zeptá, až k němu příště půjde, proč jí tam slůvko „nenahrazovat“ nenapsal, a zašli jsme ještě do další lékárny, tentokrát už jako novináři, abychom si ověřili informace z lékárny první. Tam nám je magistra potvrdila, tedy že lék Rivodaron® 200 je nejlevnější možný a Betaloc® ZOK 25mg má specifický způsob vstřebávání a nahradit ho jiným lékárník nemůže.
A tím vyvstala další otázka na pojišťovnu: Jak je to s výměnou léků, které mají levnější alternativu, ale v lékárně vám je nevymění kvůli označení ZOK, tedy kvůli specifickému vstřebávání, započítávají se do ochranného limitu plně? Protože jde o reportáž, nevolal jsem tiskovému mluvčímu, ale na infolinku VZP. A zde jsem dostal užitečnou radu, totiž odkaz na stránky Ministerstva zdravotnictví, kde ke konkrétním lékům mohu snadno vyhledat doplatky, nejvyšší cenu v lékárnách, úhradu od pojišťovny a kolik se z doplatku započítává do ročního ochranného limitu.
Ten odkaz by se vám mohl, milé čtenářky hodit, tak tady je:
Tady jsem zjistil, že na Betaloc® ZOK 25mg může pacient maximálně doplácet 145,02 korun (otázka je, kolik z toho je marže lékárny) a do ročního ochranného limitu se započítává 0,00 korun. Čili je evidentní, že nenapíše-li vám lékař u tohoto prášku „nenahrazovat“, zaplatíte tučnou sumu, vstřebávání, nevstřebávání. Zároveň je také zřejmé, že lék má alternativu zdarma se stejnou léčivou látkou, problém vstřebávání, doufám, zjistí Zuzka u svého kardiologa.
A když už jsem byl v tom, prohnal jsem vyhledavačem také lék Rivodaron® 200 a nestačil se divit. Zjistil jsem totiž, že u tohoto léku v třicetitabletové verzí vždy pacient doplácí minimálně 20,84 korun. Pak mě napadlo na lék kliknout a otevřel se mi detail, kde jsem nalezl odkaz Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, na něm jsem pak našel zvýrazněný lék AMIODARON MYLAN 200 MG, který je bez doplatku. Kde udělali lékárníci chybu?
Mimochodem, když už jsem objevil ten odkaz na Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, prokontroloval jsem ještě jednou Betaloc® ZOK 25mg. Zde jsem dostal informaci, že bez doplatku je METOPROLOL MYLAN 190 MG a také BETALOC 1 MG/ML. Nevím proč, ale mám z celé akce pocit, že nás v lékárně pěkně natáhli...
Čtěte také...
- Víte o ročním ochranném limitu? Zdravotní pojišťovny vám vrátí peníze!
- Lékaři a pochůzky - tahle služba nezmizela, jen se jmenuje jinak
Nový komentář
Komentáře
Já myslím, že v dnešní době už se dají i léky nakoupit "za dobře". Spousta lékáren má různé akce, třeba Dr. Max má neustále nějaké slevy na svoje i jiné značky. Koukněte tady, kolik slev je aktivních https://www.vimvic.cz/slevy/dr-max
A víte co je na tom všem nejzajímavější? Že nejvíc se ke konkretním tématům vždycky vyjadřují lidé, kteří o tom nic neví:D Strašně mě "baví" jak všichni nadávají, že léky jsou drahé....on je totiž musel někdo objevit, otestovat a schválit, aby Vám pak mohly pomoct a aby nepřinesly více škody než užitku. Proto jsou léky drahé a dávat to za vinu lékarníkům je blbost....samozřejmě, že farm. firmy chtějí na lécích vydělat, protože taky mnoho miliard investují do výzkumu, ale to už nikdo nevidí, každý si jenom hledí toho si pěkně postěžovat. A navíc...každý svého štěstí strůjcem...mohli jste si pěkně vystudovat těžkou školu jako je farmacie, dostávat pěkný plat, být pěkně zaměstnaný a možná by vas pak tak netrapilo to, že vám lékarník nevymění lék za levnější. Navíc byste si pak uvědomili co za člověka před vámi v lékarně stojí...není to totiž prodavač, ale odborník na složení léků, jejich interakce a účinky, který 5 let dřel, aby pak mohl poslouchat v lékarně blby řeči pacientu...
Dobrý den,
jako studentka posledního ročníku farmacie bych ráda taky přidala svůj názor. Lékovou formu coby lékárnici ze zákona povolené nemáme, tudíž nelze nabídnout pacientovi variantu infuzí za tabletky, kterou pane Kočí nabízíte. S tím musí souhlasit lékař.Termín nenahrazovat dnešní legislativa také nezná. správné označení je "nezaměňovat" pouze v takovém případě se pacientovi započítává do zmíněných limitů určitá částka, kterou pacient doplácí. Jelikož je paní kardiačka, osobně bych jí rozhodně léky sama neměnila, nerada bych pacientku ohrozila. Betaloc ZOK, má opravdu jedinečné uvolňování, proto opět nelze zaměnit. Podobné je to u léčivého přípravku Concor Cor.
Ještě mě napadá jedna poznámka: Pacientovi nemůžeme ze zákona bez souhlasu lékaře měnit sílu ani účinnou látku, plus řadu dalších parametrů, včetně zmiňované lékové formy.
Chtěla bych Vás poprosit, pokud plánujete další takový "výlet" do lékárny, nastudujte si nejdříve potřebné informace, protože tohle strašně moc lidí akorát zmate.
Ještě bych chtěla reagovat na jeden zdejší příspěvek ( už nevím, kdo to psal), že v Maxovi jsou největší prodavači ze všech. Prosím, vezměte na vědomí, že v ŽÁDNÉ LÉKÁRNĚ SE S PRODAVAČEM NESETKÁTE. Já jsem právě absolvovala povinnou praxi v rámci školy v lérkáně Dr. Max. Za sebe a tu lékárnu, kde jsem já absolvovala, musím říct, že přistupujeme k pacientovi s ohledem, bereme zřetel na jeho požadavky, zdravotní stav a ve valné většině případů rovněž na finanční prostředky pacienta. Dispenzační minima podávání v "mé" lékárně Dr.Max jsou maximální, na nbezpečné varianty upozorňujeme pacienty jak při výdeji na recept, tak na volný prodej.
studentka_farmacie — #76 díky za osvětu, hned to vyznělo lépe
.
studentka_farmacie — #76 * oprava "ředění krve" samozřejmě
linde — #75 Takže co se týče přípravku Rivodaron® 200:
Žádný přípravek se stejným složením, dávkováním a lékovou formou (tj. tabletky) není. Výše zmíněný AMIODARON MYLAN 200 MG je bez doplatku, pouze pokud je splněna podmínka:
A: Léčivý přípravek omezený symbolem
„A“ je hrazen z veřejného zdravotního pojištění pouze v případě, kdy je
zdravotní pojišťovně účtován lékařem (zdravotnickým zařízením).
Případný doplatek pak uhradí pacient přímo lékaři (zdravotnickému
zařízení). Pokud je symbolem „A“ omezený léčivý přípravek
předepsán na recept, nesplňuje tím podmínky pro úhradu z veřejného
zdravotního pojištění, a pacient si ho pak při výdeji v lékárně hradí
sám v plné výši.
- jednoduše řečeno, musel by mít doktor smlouvu s pojišťovnou a tento lék u sebe v ordinaci přímo k prodeji. Jakmile jej předepíše a pacient si jej musí vyzvednout v lékárně, nevztahuje se na něj hrazení pojišťovnou.
K Betalocu platí to, co jsem už napsala níž. V dávkování 25mg žádný jiný preparát k dostání není.
Jinak pro ty, kteří se rozhodli používat výše zmíněnou adresu pro vyhledávání LP a jejich úhrad. Po kliknutí na název léčivého přípravku se vám otevře okno s podrobnějším popisem, kde najdete i dodatky viz. podobný jako jsem já okopírovala k přípravku Amiodaron.
Nezastávám se tu lékáren, samozřejmě můžu potvrdit, že jsou i takové (resp. jejich majitelé jsou tací), že za každou cenu chtějí vydělat peníze a neohlíží se na zákazníka = pacienta.
Šlo mi hlavně o to, aby se tu laik nepokoušel radit lidem, když nemá patřičné znalosti. Tady jde o zdraví lidí. Naštěstí jsou to léky, které jsou pouze na předpis, takže k záměně a následnému poškození pacienta dojít nemůže. Pokud ovšem bude pan redaktor radit i v jiných oblastech, může být ohroženo zdraví pacienta. Namátkou vyberu Ibalgin pro pacienty, kteří berou léky na ředění srdce (může způsobit masivní vnitřní krvácení), šalvějový čaj pro těhotné (způsobí potrat). V takových věcech je vždy lepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem, které mají v dané oblasti dostatečné vzdělání.
studentka_farmacie — #74 Vážená studentko farmacie, nemám důvod zastávat se tady níže zmiňovaného redaktora, ovšem takto ostrý komentář si snad nezasloužil. Už jen to "vážený" v uvozovkách mi přišlo hodně opovržlivé (můj dojem) a poučení, že píše o něčem úvahu - budiž, upozornila jsi ho, že se věci mají jinak. Ovšem čekala bych spíše radu v přátelštějším duchu a možná i malou nápovědu, čím by se lék dal nahradit, ne vyjmenovat to, čím se nahradit nedá. Tak asi tolik. Případně malé potvrzení toho, jak se v lékárnách kšeftuje s preferovanými léky
"Vážený" pane Kočí. Jsem studentkou farmacie, takže se vyjádřím pouze k vašim neuváženým radám ohledně generické substituce. Máte pravdu, že pokud je lék v nižším dávkování (50x100 mg), můžete užívat dvě tabletky 50mg, pokud vám lékař předepsal 100mg. Ovšem Metoprolol Mylan je 190mg oproti Betalocu 25mg, což znamná, že byste tabletu musel rozdělit na 35 dílů a užít 3 díly. Za prvé je to vzhledem k velikosti tablety nemožné a zadruhé předpokládám, že doma nemáte laboratorní váhy, abyste si ověřil, že opravdu užíváte předepsané množství. Za druhé a to je to podstatné jsou tablety zapracovány do lékové formy tak, aby se rozpustily jen v určitém míste trávicího traktu a nebyly zničeny kyselým pH žaludku. Jakmile tabletu rozčtvrtíte, ochranná funkce zmizí a tabletku (bezpardonu) tak akorát vyserete.
Co se týká betalocu 1mg/ml, chápu, že nejste odborník v oblasti farmacie, ale při přečtení "ml" vás mohlo napadnout, že to asi bude tekuté. Betaloc 1mg/ml je infuzní roztok. Nevím, jestli by paní Zuzce chutnal.
Stejně tak jako radíte paní, která kupuje pro syna Magnesium - to, které kupuje paní je zcela běžně dotupný DOPLNĚK STRAVY. To, co jste jí doporučil vy je léčivo, navíc podávané injekčně.
Prosím, věnujte se článkům o týraných zvířatech, nebo reklamaci bot u Batě a nemystifikujte tu laiky svými pseudofarmaceutickými znalostmi. Děkuji
black.bird.third — #72 a pak je vysoce nepravděpodobné, že by předepsal konkurenční, bezdoplatkový lék. Je to prostě velký bysnys, co my obyčejní pacienti nevidíme.
linde — #61 Manželův lékař má občas na sobě v ordinaci i tričko s logem jím nejvíce předepisovaného léku ... To už je dost ujeté.
Trefa:me leky vyzvedava dcera u nich v lekarne,kde ma slevu.
Vlaďka Husárová — #48 Byla jsem taky na operaci žil klasicky před 12 lety a super. Chodila jsem hned, nic mě nebolelo
. Je pravda, že na druhé noze jsem měla jen kousek, tak mi udělali obě najednou.
mhm...o Dr. Maxovi si myslím své, lékárníci odtamtud by se klidně mohli přejmenovat na obyčejné prodavače...nic jiného to není. Ke všemu mají provizi za to, co za léky lidem prodají (potvrzená informace), takže si spíš myslím, že proto Vás takhle odbyli s tím, že lék vyměnit nemůžou...
Jakub D. Kočí — #42 Díky za radu,Jakube, jsem zvědavá, jak uspěju,to se pak ozvu
linde — #61 S tou antikoncepcí to mám také tak podobně..v jedné lékárně chtějí přes 6 stovek v jiné pět..a minule jsem ji koupila dokonce i za 4 stovky..
Nechapu proc u prasku stejneho druhu a znacky nejsou ceny jednotne..( prosim kdyby se lisily o par haleru nebo korun - ale ono se to mnohdy lisi o stovky..)
Problém je, že si každá lékárna může stanovit cenu léku sama. Málokomu se chce obíhat lékárny, když je nemocný. Po mně minulý týden chtěli doplatek 200,- Kč a ve druhé líkárně jen 100,- Kč. To už je pěkný rozdíl. Taky se mi stalo, že za injekci pro syna chtěli v jedné lékárně 5000,- Kč (slovy pěttisíc) a ve druhé lékárně mi ji dali bez řečí bez doplatku.
jako laik bych si netroufla nahrazovat léky předepsané lékařem, který zná dobře můj zdravotní stav, léky, které souběžně užívám a také možné kontraindikace, způsoby vstřebávání atd... pokud některý z předepsaných léků nahradit nelze, nechám si zaznamenat. zrovna tak, pokud "lékárna recept neposílá pojišťovně, protože pojišťovna na něj beztak nedoplácí" a lék by byl na předpis, trvala bych na účtu z pokladny lékárny, abych doklad měla.
Již leta mám svoji lékárnu,kde mám slevy, takže to využívám, léky bohužel beru.
Jakub D. Kočí — #56 http://www.samoleceni.cz/8595112610060/magnesii-lactici-0.5-tbl.mvm-por.tbl.nob.100x0.5g
Třeba tady. Pleteš si tablety s injekcemi a pokládám za nebezpečné, když tohle téma řeší naprostý laik.
pravidelně žádné léky neberu, takže v tohle se moc neorientuji