Nejčastěji se bílý (někdy až nažloutlý) povlak objeví na jazyku, ale může být také na patře a vnitřní straně tváří. Nesetřete ho ale tak snadno, jako povlak, který vzniká například při angině. A když už ho setřete, objevíte pod ním červené ložisko, které může dokonce i mírně krvácet. K tomu se mohou přidružit také opruzeniny kolem konečníku či bolesti bříška. V takovém případě je dítě uplakané, neklidné a někdy dokonce odmítá i jíst. Některé děti ale naopak ani nevědí, že je nějaká nemoc trápí.

To vše je znamení, že vaše dítě postihla Candida albicans, kvasinková infekce postihující dutinu ústní. Říká se jí moučnivka nebo také soor.
5a706ae3d8368blobid0.png

Jak k onemocnění dochází?

Tomuto druhu kvasinky bývá dítě vystaveno už při fyziologickém porodu. Přirozeně se totiž vyskytuje v mikroflóře pochvy a obzvláště v těhotenství dochází k jejímu přemnožení a vzniku mykózy. Pokud se tak stane a nastávající maminka není před porodem přeléčena, může se kvasinková infekce přenést i na novorozence. Kvasinky se při průchodu porodními cestami dostanou přes jeho ústa až do trávicí soustavy.

Přenést se ale může až dodatečně. Například skrze infikované předměty, které si malé děti strkají do úst. Asi vás tedy nepřekvapí, že nejčastější výskyt tohoto onemocnění je od devátého dne po porodu do jednoho roku věku dítěte. Může za to i fakt, že miminka mají málo vyvinutý imunitní systém, což hovoří pro snazší nástup nemoci. K jejímu rozvoji ale přispívá také užívání antibiotik a dalších léků (dítětem nebo kojící maminkou), očkování, přemíra cukrů ve stravě, oslabený imunitní systém. Moučnivka ale může postihnout i dospělé. Nejčastěji se tak stane například při chronickém onemocnění jater, při cukrovce nebo snížené imunitě.

Jak se moučnivky zbavit?

Pokud jde o lehčí případ a bílý povlak je jen na jazyku, je pravděpodobné, že si s nemocí poradí dítě samo, bez léků. Vždy ale raději navštivte lékaře, nebo se s ním alespoň poraďte po telefonu. Jistota je jistota.

Lékaři často předepisují u lehčích forem například potírání roztokem genciánové violeti, u těžších forem už musí nasadit celková antimykotika. Tím pro vás ale boj s mykózou nekončí.

Co můžete udělat vy sama?

Je třeba zbavit případné infekce vše, co přišlo do kontaktu s ústy miminka. Od dudlíků, přes lahvičky až po hračky. Mějte ale na paměti, že miminko mohlo infikovat také vaše bradavky, pokud ještě kojíte. I ty proto ošetřete antimykotikem (podle rady lékaře) a nezapomeňte ani na odsávačku nebo látkové prsní vložky, pokud je používáte.

Miminku velmi prospěje i to, když mu (i sobě, pokud kojíte) naordinujete laktobacily, omezíte přísun cukrů (ten je třeba i ve vařené mrkvi) a podpoříte imunitní systém.

Čtěte také:

Uložit

Reklama