Silný větrný vír čili tornádo. Pro někoho naprosto fascinující přírodní jev, pro někoho noční můra, které se děsí.

Dnešní cestování věnujeme lidem, kteří strach z tornád překonali. Lidem, u kterých zvědavost zvítězila nad nebezpečně ničivou, často smrtící silou větrů.

Ano, řeč je o lovcích tornád.

 

Hned na úvod si ve zkratce připomeňme,  co se za slovem tornádo skrývá:

Většina Středoevropanů si sice správně vybaví, že se jedná o velmi silný, ničivý vítr, nebo případně že má podobu víru. Ale pravdou je, že se našincům tornáda často pletou s hurikány, tajfuny či cyklóny.

 

Kde je tedy rozdíl?

Hurikán, tajfun a cyklón jsou jen různé místní názvy pro jeden typ atmosférického jevu - tropickou cyklonu. To je mohutný oblačný vír o průměru několika set kilometrů, vznikající nad tropickými moři, s délkou života kolem jednoho až dvou týdnů.

 

Tornádo je sice též atmosférický vír, avšak podstatně menších horizontálních rozměrů (řádově desítky až stovky metrů), výrazně kratší doby života (desítky sekund až desítky minut), ale většinou výrazně silnější intenzity, který vzniká pod vertikálně mohutnou bouřkovou oblačností.

Zatímco tropické cyklony působí relativně menší škody na obrovském území (čímž je však celková bilance škod značná), tornáda zpravidla působí značné lokální škody.

Tropické cyklony je v současnosti již možné monitorovat a částečně předpovídat jejich další postup. Tornáda se však vyvíjejí téměř neočekávaně a výstraha před nimi bývá možná jen několik minut - výjimečně přes deset až dvacet minut - dopředu.

 

Jednoduchá definice pro tornádo je tedy zhruba takováto: Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu, a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.

 

Tornádo - nebezpečné, nevypočitatelné, pro někoho i fascinující... Tornádo, které dokáže v mžiku zabít, zničit vše, co mu přijde do cesty, připravit desítky lidí o domov. A přesto... přesto se najdou lidé, kteří tornáda vyhledávají a zkoumají. Někteří z nich spojili zájem s prací, jiní se vydali do tornádových oblastí z čité zvědavosti.

 

Záznam z pořadu Zápisník zahraničních zpravodajů – Radiožurnál:

Greg Windsor, třicetiletý elektrikář z Marylandu, byl už od jara nervozní. "Vyrážím, jen co začne sezóna, namontuju na střechu auta satelitní anténu, vezmu notebook a jedu. Nejlepší je to na začátku léta".

Greg se ze svého lovu vrací s množstvím fotografií a videonahrávek. Z videa je poznat, že nešlo jen o obyčejnou bouřku. Greg se na pár set metrů přiblížil oku hurikánu...

 

Greg a desítky jemu podobných nadšenců investují do svého koníčku tisíce dolarů a vybírají si dovolenou ve chvíli, když se má nad vnitrozemím Ameriky kazit počasí. V Oklahomě pak čeká na zprávy z místních meteorologických stanic. Protože tornádo se může vyvinout kdekoliv v pásu od Nebrasky přes Kansas, Oklahomu až po Texas, jde o to, mít na tornáda čich, jinak najezdíte tisíce mil a nikdy nebudete na správném místě včas.

 

Meteorologové vydávají varování před blížícím se tornádem a Greg nasedá do auta, kde má také malou televizi, míjí kolony prchajících vozidel, vyhýbá se policejním zábranám, domlouvá se s ostatními posádkami lovců tornád. Houkání sirén z městečka ho utvrzuje v tom, že jede v průtrži mračen a sílícím větru správným směrem.

 

Greg je hodně blízko, měl by myslet na hrozící nebezpečí. Rádio vysílá instrukce, co dělat v bezprostředním ohrožení, a naléhavě opakuje varování.

"Je to veřejné varování, radí lidem, aby zmizeli, ale já naopak jedu k té hrozné věci. Vím, že je to bláznivé, ale když se přiblížíte správným směrem a víte, o co jde, jste celkem v pohodě. Musíte mít dost informací a pak se můžete dostat k tornádu velmi blízko."

 

Tornádo je jen kilometr od Gregova vozu, déšť téměř přehlušuje rádio, které informuje obyvatele o směru tornáda. Greg natáčí tornádo na video a přitom řídí. Tornádo, kterému byl na dosah, zabilo dva lidi a další zranilo. Záběry na Gregově videu se podobají filmu, který byl nedávno o lovcích tornád natočen. Televize CBS přinesla reportáž, podle které je lidí fascinovaných tornády stále víc, a dokonce za nimi přijíždějí i skupiny dobrodruhů z Evropy, Austrálie i Japonska.

 

Hodnotit intenzitu tornáda je velký problém, protože jeho velikost nemusí být přímo úměrná intenzitě. Nehledě na to, že odhadnout rychlost větru v tornádu je značně obtížné. Všechny dnešní odhady jsou většinou založené na základě vzniklých škod. Jde o značně subjektivní hodnocení, které vyžaduje určitou dávku zkušeností. V současné době je, co do používání, nejznámější stupnicí Fujitova škála, která má šest stupňů.

 

F0 značí lehké škody

F1 mírné škody

F2 středně těžké škody

F3 značné škody
F4 těžké škody
F5 totální zkáza

 

Tak nevím... Stojí za pohled na tornádo riskovat život? Otázkou je, zda některým lidem jde skutečně jen a jen o tornádo, nebo spíše o pocit blízkosti nebezpečí, o pocit reálného ohrožení života.

Nepřísluší mi, abych soudila, či se přikláněla k té, či oné variantě. Za sebe však můžu říct, že fandím lidem, kteří riskují své životy z důvodu, aby získali nové a nové informace o tornádech. Protože kdo ví? Možná právě díky nim jednou lidé dokáží rozpoznat blížící se tornádo s takovým předstihem, že oběti na životech budou nulové.

 

Na závěr vám přináším několik rad, jak se zachovat při střetu s tornádem. I když je pravdou, že možnost střetu s tornádem u nás je téměř nulová (poslední výskyt tornáda o síle F3 u nás byl zaznamenán 9. června  2004 v pásu od Litovle přes Olomoucko až do oblasti Zlínska), ale všichni víme, že poslední dobou jsou vrtochy počasí častější a nevyzpytatelnější...

Mít určité znalosti, které nikdy nevyužijeme, je mnohdy lepší, než být neinformován a doplatit na to.

 

Pokud vás tornádo zastihne v budově, nikdy nestůjte u oken. Pokud máte čas, přesuňte se do místnosti, která je nejpevnější - např. sklep nebo suterénní garáže. Ideální je, aby tato místnost neměla okna. Pokud žádnou takovouto místnost nemáte nebo již není čas, abyste se do ní přemístili, vyhledejte místnost, která je nejlépe chráněná - zpravidla to bývá bytové jádro, koupelna, apod. Stodoly, chaty, převozné obytné buňky, karavany či maringotky a podobné chatrnější "úkryty" jsou velmi nebezpečné.

 

Pokud vás tornádo zastihne v otevřené krajině, snažte se vyhledat úkryt (např. terénní nerovnost, příkop), který by vás ochránil před létajícími předměty. Auta - ani zdánlivě bytelná – nejsou v žádném případě bezpečná! Máte-li ještě čas, pokuste se z dosahu tornáda ujet.

Zásadně se však nesnažte schovat v lese! - padající stromy či velké větve představují vedle zásahu bleskem nejčastější příčinu úmrtí v důsledku konvektivních bouří!

 

Úmyslně vyhledávat tornáda přísluší lidem, kteří přesně vědí, co si mohou a nemohou dovolit. Znají hranice bezpečnosti, vědí, kdy už skutečně jde o život. Odborníci tvrdí, že filmy jako Twister, jsou sice zábavné, leč naprosto nesmyslné...

 

Pokud v ČR zaznamenáte výskyt tornáda, informujte prosím specializované pracoviště:

ČHMÚ Praha

E-mail: setvak@chmi.cz

Telefon: +420 244 033 288

            +420 244 033 238

 

Zdroj: www.chmi.cz

Reklama