5e1ee7c1ebaeaobrazek.png
Studie, která se uskutečnila pod vedením Univerzity Nového Jižního Walesu probíhala tak, že děti reagovaly na různé výrazy a obrázky. Vědci zjistili, že některé zúčastněné děti vykazují známky bezcitného chování a hrozí, že by se z nich v budoucnu mohly stát psychopaté. Ještě před tím, než se něco takového stane, mohou rodiče zakročit a předejít případnému neštěstí. Jenže ne každý má možnost nechat takovým způsobem v útlém věku dítě nechat vyšetřit.

Andrej Drbohlav, jenž se dlouhodobě věnuje analýze profilu sériového vraha a dalším extrémním formám behaviorální patologie a psychopatologie říká, že jsou určité znaky, které by rodiče neměli u dětí přehlížet. „Samozřejmě nelze říct, že každé dítě, které ubližuje zvířatům, bude v pozdějším věku masovým vrahem. Ale jsou jisté znaky, které byly u sériových vrahů vypozorovány, a právě tento bývá jedním z nich. Není těžké všimnout si psychopatických rysů dítěte, těžké je si je připustit a něco s tím začít dělat. Návštěva psychologa je dobrým startem,“ říká Drbohlav, který pořádá přednášky o sériových masových vrazích.

Kde se to v něm bere?

Nechápete, kde se bezcitné chování ve vašem dítěti bere? Máte pocit, že mu nic není svaté a nic mu není líto? Může to být například komplikovaným porodem, genetikou, ztrátou otce, matky, absencí lásky jednoho z rodičů, žárlivostí na mladšího sourozence či šikana. Neznamená to však, že každé dítě, které něco takového zažilo, bude zároveň psychopatem. Jsou jedinci, kteří se stali svědky sebevraždy svých rodičů, ale známky psychopatického chování nevykazují ani v dospělosti.

Na co si dávat pozor:

 • Žádné emoce
  Děti by měly mít spontánní emoce, a pokud je dobře znáte, moc dobře víte, kdy před vámi skrývají smutek. Jestliže však dítě neprojevuje vůbec žádné emoce, měly byste zpozornět. Poznáte to například tak, že lže, ale při zastižení vůbec neprojevuje lítost.
 • Trápení zvířat
  Něco jiného je tahat kočku za ocas a něco jiného je snažit se ji zabít. Pokud objevíte stopy, nepřestávejte pátrat. Hned potom vezměte dítě k odborníkům.
 • Žhářství
  Opět věc, kterou některé děti prostě dělají. Sousta z nás se někdy „vrtala“ prstem ve vosku nebo nám dělalo potěšení pořád dokola zapalovat sirky. Ale založit úmyslně požár je něco jiného. Opět věc, kterou hodně masových vrahů spojuje.
 • Pomočování se
  Hranice mezi tím, co je normální a co ne, je velice tenká. Některé psychopaty spojuje i to, že se v dětství ve vyšším věku stále pomočovali.

Psycholožka Heather Irvin ve svých článcích pro odborné magazíny píše, že první rok dítěte je z hlediska budoucího vývoje nejdůležitější. Z toho dokonce vychází studie, která dokázala, že pokud dítě vyrůstá první rok v poklidném prostředí a po pěti letech zažije násilí, nepráví a podobně, je méně pravděpodobné, že se z něj stane psychopat než z dítěte, které žije v disharmonické rodině již od narození. Proto především pečujte o své děti takovým způsobem, aby měly pocit, že jsou milované.

Čtěte také:

Reklama