Někteří lidé se celý život učí pomalu a nebaví je to právě proto, že nevědí, jaký jsou učební typ. Není to o tom, že by nebyli studijní typ a nepatří mezi ty, kteří mají ten dar, že jim jde učení, spíš volí špatnou cestu. Pokud máte stejný problém, začněte se konečně učit správně a veďte k tomu i vaše děti.

sk.jpg
Foto: Shutterstock

Proč se učíte pomalu nebo vám to nejde?
Vzpomeňte si, když jste se chtěli nebo museli něco naučit a nevěděli jste, kde začít. Kamarád radil tuhle knihu, druhý zas video, našli jste X webových stránek a každá říkala něco jiného. Pokud jste dali na doporučení vašeho kamaráda, přečetli jste celou knihu a stejně začínáte od nuly, bude to pravděpodobně tím, že jste nepřišli na to, který způsob učení je pro vás ten vhodný.

Učební typy
Existují 4 hlavní učební typy: vizuální, auditivní, psací a dotykový

Vizuální typ
Tito lidé se nejlépe učí očima. Tento styl učení vyhovuje těm, kteří rádi při učení sledují videa, prezentace, čtou knihy nebo jiné texty. 

  • TIP: Používejte barvy, podtrhávejte, zvýrazňujte, kreslete, využívejte představivost

Auditivní typ
Učíte se nejlépe pomocí poslouchání? Jste nejspíš auditivní typ a to je celkem výhoda, protože můžete poslouchat a zároveň u toho dělat něco dalšího.

  • TIP: Ptejte se, diskutujte, čtěte nahlas, nahrávejte se a následně poslouchejte

Dotykový či pohybový typ
Do této skupiny patří lidé, kteří se nejlépe učí dotykem nebo pohybem, tedy praktickým předvedením. Tento způsob nelze uplatnit u všeho, ale pokud se například vaše dítě v biologii učí o orgánech, které máme v těle, perfektně se je naučí, pokud si bude moci osahat modely. Uvidí přesné tvary, barvy a zapamatuje si je dotykem.

  • TIP: Vyzkoušejte si, co se učíte, u učení se hýbejte, procházejte se, vytvářejte si učební pomůcky

Psací typ
Tohle je spíše doplňkový typ jednoho z výše zmíněných učebních stylů a jde o způsob, jak si něco zapamatovat a naučit se. Jde dohromady zejména s vizuálním typem. Jde o to udělat si poznámky toho, co jste se dozvěděli. Ať už z videa, podcastu nebo třeba z hodiny. Může se jednat o výtah, který vám zabere pár minut. Potom už záleží, co vám vyhovuje. Barvy, obrázky, grafy, odrážky nebo poznámky na straně papíru, fantazii se meze nekladou.

Vyzkoušejte si všechny učební styly, abyste zjistili, který je vhodný zrovna pro vás. Lidem často vyhovuje jejich kombinace. Snažte se proto při učení zapojit co nejvíce učebních stylů.

Učební tipy

Zařaďte učení se praxí
Problémem učení dnešních lidí a dětí je fakt, že se učí jen teorii, kterou ale neumí převést do praxe. Představte si, kdybyste se chtěli naučit jezdit na kole. Naučíte se nazpaměť teorii, kam dát nohy, ruce, jak si zlehčit jízdu do kopce a jak udržet rovnováhu. Znamená to, že po přečtení a naučení se teorie umíte jezdit na kole? Ne, musíte se naučit jezdit prakticky a trénovat to. 

Učte se postupně
Pokud se chcete něco naučit a zavalíte se informacemi, není divu, že to brzy vzdáte nebo se vám naučit nepovede vůbec nic. Začněte základy a učivo nabalujte, přidávejte nové a podrobnější informace. Dejte si čas a učení si rozložte. Takovým způsobem se toho naučíte nejvíc a také si učivo i zapamatujete.

Neučte se nazpaměť
Je to nejméně efektivní způsob, jak se něco naučit. Spíše se snažte učivu porozumět. Můžete si například zkusit říkat nahlas to, co se právě učíte a shrnout to vlastními slovy.

Zdroj: autorka článku, Lifehack.org, Tandem, Jakserychlenaucit

Reklama