Zásoby vody na naší planetě se tenčí a nedostatek vody se překvapivě projevuje i u nás v Evropě.

Podle zprávy UNESCO o rozvoji světových vodních zdrojů poklesne do roku 2023 množství použitelné pitné vody o 33 %. Už dnes nemá v Evropě přibližně 41 milionů lidí zabezpečen přístup k pitné vodě a 85 milionům lidí chybí možnost základní hygieny. 

Šetřit vodou je tudíž nejen výhodné pro naši kapsu, ale také chvályhodné a prospěšné pro životní prostředí a ohleduplné vůči jiným lidem, kteří třeba dostatek vody nemají.

A jak to můžete bezbolestně dokázat? Schválně teď přestaňte číst a udělejte si v duchu malou inventuru všech způsobů šetření vodou, které znáte. Nebo si je napište na papírek. (Odpověď „nebudu pít vodu, ale pivo“ neplatí.)

Máte?

Teď si porovnejte svůj seznam s naším:

  • Sprchujete se místo koupele ve vaně.
  • Na WC máte „malý a velký šplouch“ – neboli možnost úsporného spláchnutí.
  • Kapající kohoutky okamžitě opravíte.
  • Při čištění zubů nenecháváte z kohoutku zbytečně téct vodu.
  • Na zahrádce chytáte dešťovou vodu do barelu a používáte na zalévání.
  • Nádobí nemyjete ručně, ale v myčce.

ElektroluxPřekvapil vás poslední bod seznamu? Je to tak. Většina lidí si myslí, že myčky nádobí spotřebují oproti mytí ve dřezu neporovnatelně víc vody. Opak je ale pravdou. Vybavíte-li se moderní myčkou, můžete hodně vody ušetřit.

Přesnější údaje, prezentované velice hravou formou, pro vás připravila společnost Electrolux. Ta totiž letos představila v rámci Světového dne OSN pro boj proti desertifikaci a suchu, který připadá na 17. červen, webové stránky zaměřené na úsporu vody. Na www.electrolux.com/WaterSavings/ najdete online kalkulačku. Jednoduchý program vám umožní vypočíst, kolik by mohla ušetřit v domácnost, město a 22 evropských zemí, kdyby každý používal moderní myčku nádobí místo ručního mytí. Vychází z toho, že by Evropa každoročně mohla ušetřit přes 990 milionů m3 pitné vody, pokud by všichni její obyvatelé přešli z ručního mytí na automatické. Takové množství ušetřené vody by například pro Dánsko znamenalo zásobení pitnou vodou na celý rok.

V České republice by mohla jedna domácnost používáním výkonné myčky ušetřit 7559 litrů ročně. Kdyby všechny domácnosti v České republice, které dnes myjí nádobí ručně, přešly k moderním myčkám, mohlo by být ušetřeno celkem více než 25 miliard litrů vody za rok.

A nejde jen o úspory vody, protože zároveň se šetří i teplem na její ohřev. Na webovkách www.electrolux.com/EcoSavings/ naleznete více informací o tom, kolik energie a peněz může každý spotřebitel ušetřit a kolik emisí CO2 snížit, kdyby vyměnil své více než deset let staré přístroje za nové a výkonné.

Takže jestli to myslíte s šetřením přírodními zdroji doopravdy, podívejte se na webovky Electroluxu a nechte se inspirovat!