Pokojová jedle, stromek pro štěstí, blahočet ztepilý nebo araucarie (Araucaria heterophylla). To všechno jsou názvy pro jeden z mála neopadavých jehličnanů, který doma můžeme pěstovat jakožto pokojovou rostlinu. A v případě potřeby z něho o svátcích udělat vánoční stromeček. Větvičky sice snesou jen lehčí ozdobičky, například ty slaměné, ale i tak se klasickému stromečku v květináči skvěle vyrovná. Navíc ho můžete bez obav nechat naparáděný třeba do konce ledna, což by s klasickým jehličnanem v květináči nešlo. Jistě oceníte i to, že jehličky jsou měkké, takže se o ně nepopícháte. A konečně, nemusíte řešit, co se stromečkem po svátcích. Jednoduše bude pokoj oživovat dál, i když už bez ozdobiček. Přitom nejde o žádnou novinku, araucarii milovaly už naše (pra)babičky.
Foto: Shutterstock
Jak pokojovou jedli pěstovat?
Blahočet, jehož divoce rostoucí příbuzní v Austrálii a na Novém Zélandu dosahují až 50 metrů do výšky, vyroste v květináči maximálně dvou metrů. Každý rok o jedno patro. Takže se do bytu bez problému vejde. Přestože jde o subtropickou dřevinu, není na pěstování v bytě příliš náročný. Stačí držet se několika zásad.
- Blahočetu se skvěle daří na světlém místě, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky. Zvládne však i polostín.
- Vyhovuje mu chladnější vzduch, ideální teplota se pohybuje mezi 15 - 20 ˚C, takže pozor na přetopenou místnost. V zimě snese ještě studenější odchov, ale ne pod 10 °C.
- Ocení i vyšší vzdušnou vlhkost, takže se nemusíte obávat pravidelně ho rosit. Nebo pod něj alespoň postavte misku s vodou.
- Zálivku vyžaduje pravidelnou, ideálně třikrát do týdne. Kořenový bal nesmí zcela vyschnout, maximálně svrchní vrstva zeminy na délku prstu. V zimě množství vody omezte, ale zálivka musí být i tehdy pravidelná. Rostlina však rozhodně nesmí být přemokřená.
- Jakmile svůj květináč zaplní kořeny, je čas na přesazení do nepatrně většího.
Že se rostlině nedaří, jak by mělo, vám dá znát pomocí žloutnutí, usychání a opadávání celých větviček.
Zdroj informací: Zahradnictví Spomyšl, Kvítka v bytě, Pokojovky, Wikipedia
Nový komentář