Pokud jde o živý plot z kvetoucích keřů, nejspíš vás na první dobrou napadne zlatice nebo šeřík. Existuje ale i nespočet méně profláknutých druhů.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

6283747e15d9bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Neproniknutelný, trnitý plot, který je přes celé léto obsypán velkými, voňavými květy a na podzim vám nabídne zdravé šípky. To je až dvou metrů dorůstající růžový keř původem z Dálného východu. Zdobí i svými listy, které se na podzim mění z tmavě zelené do odstínů žluté, oranžové až oranžově červené. Může růst prakticky kdekoli, není náročná na půdu. Má ráda slunce, ale zvládne i polostín. Řez nepotřebuje, ale nemá s ním problém.

Pustoryl věncový (Philadelphus coronarius)

628374e930165obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nepravý jasmín, jak bývá pro svou podobnost označován, dorůstá až čtyř metrů a netrvá mu to celou věčnost. Jeho až 6 centimetrů velké, krémově bílé květy omamně voní od června do července. Tento opadavý keř původem z jižní Evropy miluje slunce, případně může být v polostínu. Na půdu není náročný, ale dává přednost propustné, z jara vlhčí. Aby bohatě kvetl, potřebuje zmlazovat.

Komule Davidova (Buddleja davidii)

62837595804c2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Známější je pod názvem motýlí keř nebo také letní šeřík. Jeho fialové, modré, vínové nebo bílé květy nádherně voní a lákají na zahradu nejen motýly, ale i další užitečný hmyz. Radost vám budou dělat po celé léto. Dorůstá i více než tří metrů, ale vyžaduje hlubší jarní řez, aby byl bohatší. Je nenáročný na pěstování, i když dává přednost propustné, vápenatější půdě. Co miluje, to je dostatek slunce.

Vajgélie bohatokvětá (Weigela floribunda)

62837622adfbcobrazek.png
Foto: Shutterstock

Mohutný opadavý keř dorůstající až do výšky jednoho a půl metru je původem z východní Asie a můžete ho mít v nespočtu kultivarů. Dokonce i s dvoubarevnými listy. Nejkrásnější na něm jsou ale jeho zvonkovité kvítky. Můžete si vybrat, jakou budou mít barvu - od červené, karmínové, až po růžovou nebo bílou. Svědčí jí bohatší, vlhčí půda v nižších polohách. Miluje slunce, ale zvládne i polostín.

Zákula japonská (Kerria japonica)

62837688ba1b8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Rozložitý, opadavý keř, kteří tvoří houštiny dalšími bohatými výběžky, dorůstá až dvou metrů. Květy zářivé jako sluníčko a svou plností připomínající růžičky (patří do čeledi růžovitých) se na něm objevují od května do srpna. Můžete ho pěstovat na sluníčku i ve stinnějším místě, přesto se mu bude dařit. Stačí mu nabídnout propustnou půdu s dostatkem vláhy. Když už na podzim nekvete, zbarví se do žluté jeho listy.

Zdroj informací: Botany, Wikipedia, Zahradnictví Flos, Online zahadnictví

Čtěte také:

Reklama