plot1

Většina z nás se s příchodem hezkého počasí odebírá za relaxem na chalupu nebo na zahradu u domu. Pokud jste své nové obydlí zrovna dostavěly nebo zrekonstruovaly, jistě se budete zabývat otázkou, jak ochránit svůj pozemek před zraky zvědavých sousedů. Ideálním způsobem, jak zahradu ohraničit a zároveň ji esteticky zvelebit, je zasadit si živý plot.

Živé ploty se po mnoha století pyšní svou tradicí v zámeckých parcích. Čím dál tím častěji však nachází své místo i v našich zahradách. Velmi příznivě působí na psychiku člověka, hodí se téměř do každého prostředí, chrání zahradu před hlukem a prachem a zároveň nenásilnou formou utváří soukromé prostředí.

Výběr dřevin

Každá rostlina se od sebe odlišuje nejen vzhledem, ale také požadavky na kvalitu půdy, světlo a vlhko. Při jejich výběru nesmíte zapomenout zvážit i prostorové možnosti vašeho pozemku. Nevybírejte pouze podle toho, jak se vám líbí plot u sousedů, ale zaměřte se zejména na to, jak se bude danému keři na zahradě dařit. Dobře si proto rozmyslete, které druhy budou ty nejvhodnější. Některé druhy dřevin, určené pro výsadbu živých plotů, lze již dnes pořídit „předpěstované“ v květináčích.

Živé ploty lze rozdělit podle několika kritérií:

Stříhaný vs. přírodní plot

plot2Stříhaný, tzv. tvarovaný plot tvoří živou zeď, která může občasně vytvářet i přirozené „vstupní brány“. Aby živý plot nevypadal monotónně, můžete jeho výšku měnit zastřiháváním nebo kombinací vyšších a nižších dřevin, odlišovat ho rostlinami s různobarevným zabarvením, či plot doplnit o pergoly s popínavými růžemi.

Volně rostoucí, tzv. přírodní živé ploty se nejčastěji vysazují z některých druhů kvetoucích nebo stále zelených dřevin a vhodné jsou především do velkých zahrad, kde není třeba řešit problém s místem.

Listnatý vs. jehličnatý plot

V minulosti se většina živých plotů stavěla zejména ze stále zelených jehličnatých keřů. Dlouhodobě byly jehličnaté ploty oblíbené zejména díky jednoduché údržbě. V současné době dává čím dál více lidí přednost živým plotům listnatým. Stále větší pozornost vzbuzují díky střídání barev jejich listů, které se v závislosti na ročním období neustále mění. Většina listnatých keřů na zimu opadává. Během léta vytváří listnatý plot stín a po čas mrazu nechává zimní zahradu prostupovat sluncem.

Oblíbené druhy živých plotů

  • Túje se těší největší popularitě. Neroste příliš rychle, proto není nutné ji upravovat příliš často. Během jednoho roku povyroste přibližně o 20 cm. Této okrasné dřeviny existuje mnoho druhů, vybírat můžete od miniaturních až po několikametrové.
  • Habr patří mezi unikátní opadavé listnáče. Jako jeden z mála je neprůhledný dokonce i během zimy. Jeho listy, které s příchodem podzimu získávají zlatavou barvu, přes zimu na keři zůstávají a opadávají až s růstem listů nových.
  • Ptačí zob se hodí zejména pro vysoké ploty, které dosahují až do výšky dvou metrů. Jedná se o stále zelený, neopadavý keř, který je velmi nenáročný, postačí mu mírně suchá až vlhká půda. Sehnat ho lze ve třech variantách - se zlatými, zelenými nebo panašovanými listy, přičemž velmi pěkně vypadá i jejich kombinace.
  • Zimostráz je oblíbený jako solitér, ze kterého lze za pomoci šablon vytvořit populární koulovité nebo kónické tvary. Tento stále zelený keř vypadá velmi elegantně a je vhodný především pro stříhané ploty do výšky jednoho metru.

plot3Tip odborníka:

„U zimostrázu platí pravidlo: čím více a častěji stříháme, tím lépe – třeba v měsíčních intervalech. Nepotřebuje příliš slunečního záření, daří se mu dokonce i ve stínu pod vzrostlými stromy a je odolný vůči mrazu. Jeho nízké druhy slouží k ohraničování záhonů, vyšší oddělují například zahradu ovocnou od zeleninové. Nejlépe roste na vápenitohlinitých půdách,“ říká Petr Dvořák, OBI Plzeň.

Několik rad, na co si dát při zakládání živého plotu pozor:

Najděte vhodné podmínky

Pro dobrý růst živého plotu vyberte oblast s dostatečně kvalitní, kyprou a vlhkou půdou s dostatečným obsahem humusu. Podle druhu rostliny zvolte místo prosluněné nebo naopak v polostínu.

Připravte půdu

 Po celé délce plochy, zamýšlené pro výstavbu plotu, je nutné zpracovat - ručně nebo strojově zbavit plevele, uhrabat a urovnat. Pruh by měl dosahovat šířky přibližně půl metru. Kultivaci je ideální provést několik týdnů před samotnou výsadbou, aby půda stihla slehnout. Již během kultivace můžeme do půdy zapravit organické nebo průmyslové hnojivo s pomalejším vstřebáváním živin, které pomáhají plynule nastartovat růst dřevin.

Hustota výsadby

Jak hustě jednotlivé rostliny od sebe vysadit závisí na požadovaném vzhledu živého plotu i druhy zvolené dřeviny. Optimální je 3-5  kusů na metr délky plotu. Pokud si žádáme vysoký plot, lze zvolit až metrový rozestup.

Ideální dobou pro výsadbu živého plotu je podzim, do příchodu mrazíků stihnou stromky zapustit své kořeny a na jaře mohou začít naplno sílit a houstnout.

Jak se o plot starat

plot4Péče o plot spočívá zejména v jeho prořezávání a sestřihování do žádoucích tvarů za pomoci speciálních nůžek na živý plot. Díky zastřihávání plot houstne a vytváří tak neprůsvitné stěny, které chrání vaší zahradu. Listnaté dřeviny se zarovnávají dvakrát do roka, poprvé na počátku léta, nejčastěji v červnu a podruhé na jeho konci, na přelomu srpna a září. Oproti tomu dřeviny jehličnaté zastřihujte pouze jednou ročně, ideálně v květnu, krátce po nárůstu výhonků.

Velmi důležité je živý plot pravidelně hnojit. Rostliny mezi sebou v natěsnaném prostoru stále bojují o přísun živin, proto je důležité jim dostatek kompostu dodávat. Během delšího sucha je nutné plot náležitě zalívat, aby nedocházelo k nežádoucímu vysychání půdy a možnému úhynu rostlin.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama