Přišla jste o práci? Nevěšte hlavu, máte možnost se realizovat i v oborech, kterých jste se dosud obávala. Stačí jen vypracovat profesní životopis a zkusit štěstí.

Vypracovat životopis jsme se učili na střední škole v hodinách českého jazyka, avšak časy, kdy se psal jako slohové cvičení, jsou dávno pryč. Dnešní uspěchaná doba klade důraz na dynamičnost a stručnost. Jak by tedy měl váš životopis vypadat?

Nacionále nebo-li údaje o své osobě.
V tomto odstavci uveďte své jméno, příjmení, datum narození, rodinný stav, národnost (je-li jiná než česká), kontaktní adresu, telefon i email. Každý údaj napište na jeden řádek.

Vzdělání
Střední škola, střední odborné učiliště, vysoká škola... Vždy uvádějte jakou školu a obor jste vystudovala. Absolvované školy seřaďte chronologicky za sebou a u každé uveďte rok ukončení, způsob ukončení (maturita apod.), studovaný obor. Připojte také informace o odborných kurzech a dalším vzdělání.

Praxe
Dosavadní praxe. Opět seřaďte chronologicky za sebou. Uvádějte letopočty zahájení i ukončení pracovní činnosti, pozici, na které jste pracovala, a nebojte se prodat své zkušenosti.

Ostatní
V tomto odstavci je místo pro vaše další dovednosti a znalosti. V bodech uveďte znalost cizích jazyků, těsnopisu, práci s PC, kde přímo vypište programy, které ovládáte, řidičský průkaz, státnice z psaní na stroji a další.

Reference od bývalých zaměstnavatelů
Některé firmy požadují posouzení vaší práce od vašich minulých zaměstnavatelů. Zde je místo pro uvedení osob, které informace o vás poskytnou. Chcete-li předejít nedorozumění v případě, že na vás bývalý zaměstnavatel vypracuje posudek ne příliš lichotivý, požádejte předem i o písemné vypracování. To potom můžete k samotnému životopisu připojit. Pokud víte předem, že by vám bývalý zaměstnavatel spíše uškodil, neupozorňujte na možnost jeho získání raději vůbec.

Osobní profil
Na závěr životopisu bychom měli uvést zaměstnavateli pár informací o sobě. Zaměřte se na takové informace, které mají profesní význam a souvisejí s pracovním místem, o které se ucházíme např. komunikativnost, samostatnost, organizační schopnosti apod. Někteří zaměstnavatelé vyžadují i výpis rejstříku trestů, který k životopisu přiložte.

Čemu se při sestavování životopisu vyhnout?
- nikdy nepiště životopis rukou na cár papíru vytrženého ze sešitu vašeho školáka
- předkládáte-li fotografii, jen stěží zaujme ta z vaší poslední dovolené s vaší hlavou v kroužku
- neunavujte sebe ani případného zaměstnavatele svým rodokmenem až do pátého kolena ze strany matky i otce, stejně tak není potřeba rozepisovat jednotlivé předměty ve všech ročnících i s dosaženými známkami
- nepoužívejte pro rozlišení jednotlivých údajů barvy, výsledek by mohl působit jako reklamní plakát na vystoupení cirkusáků

Co naopak připojit?
- fotografie pasového formátu, vždy přilepit přímo na životopis
- doklad o ukončení studia, certifikáty o dalším dosaženém odborném vzdělání, o absolvování jazykových i jiných kurzů, vztahujících se k práci, o kterou se zajímáte
- některé firmy se zahraniční účastí požadují životopis v cizím jazyce. Pokud si nejste svými znalostmi jistá, využijte služeb odborníků

Na závěr nezbývá, než všem nezaměstnaným a ucházejícím se o zaměstnání popřát hodně štěstí.  

 
Reklama