Čas letí – pravda, každému stejně. Někteří z nás to vnímají na dětech, jiní na době od opuštění školy, jiní třeba na době uplynulé od svatby či na jakékoli jiné významné životní události.

 

Ta moje poslední nejdůležitější životní událost byla státní zkouška. Osmého června tomu budou přesně dva roky, kdy jsem úspěšně zakončila studium na Univerzitě Pardubice v oboru Analýza biologických materiálu. Tehdy, ještě zamilovaná jsem hledala zaměstnání, kde bych získala praxi, abych se mohla časem poohlédnout po práci v místě bydliště (nyní již bývalého) přítele.

 

Práci jsem si našla, prázdniny jsem si nikterak uměle neprotahovala a hurá do práce. Čekala mne spousta věcí, které mne během první měsíce donutily uvažovat o tom, že musím co nejdříve otěhotnět a jít na rizikové těhotenství. Nepodařilo se (a z nynějšího pohledu – Bohu díky). Chtěla jsem budovat rodinu, ale po rozpadu vztahu jsem dostala jinou nabídku – budovat „kariéru“. Vždy jsem se ostře stavěla proti kariérismu, nicméně nabídka, kterou jsem dostala, se prostě a jednoduše neodmítá. Začala jsem dálkově studovat Ph.D.. Často se přistihnu, že práci dost věcí musím během pracovního týdne podřídit. V práci trávím mnohem více hodin než mám na výplatní pásce. Dělám sice v oblasti výzkumu a přeci nemám ani průměrný plat. To je krátké shrnutí, pro ty z Vás, které vyděsí už je samotné slovo chemie. A jak vypadá ten můj life-style?

 

6:00 (v PO 4:45)

Budí budík… vstávám s úsměvem malým, větším či bez něj a začínám se převlíkat, snídat, myji se… ale nemaluji se (to většinou jen na konferencích, distributorských školeních). V pondělí jezdím z domů, tj. vstávám k vlaku, abych stihla příchod do práce v obvyklou dobu (pokud ovšem není nějaké zpoždění).

 

7:00-8:00

Přicházím do práce, kdy se převléknu do pracovního oblečení – preferuji bílé kalhoty, bílé boty a košili. Spodní prádlo se během pracovního týdne řídí samozřejmě tím, co onen den budu mít v práci na sobě – bílé ponožky, spodní prádlo i podprsenka. O služebních cestách si dopřávám černého, modrého, vínového prádla – které prostě pod bílý pracovní plášť neoblékám.

V práci je spousta věcí, které spěchají, měly být už včera (i když Vám je dá do ruky někdo dnes), takže je na mě, čím začnu. Zapnu jeden či rovnou dva přístroje, které mám na starosti, provedu jejich přípravu před měřením a nechám je ustalovat. Mezi tím, připravím vzorky k analýze – ať je to víno, chmelový extrakt nebo kořen, musím získat roztok, který nepoškodí přístroje a zároveň jsem schopna „vidět“ látky, které mám.

Jeden z přístrojů pracuje dle mých rozkazů téměř sám, druhý jen za mé asistence – tomu se samozřejmě podřizuje práce další – papírování. Toho je stále dost, publikování, výzkumné zprávy či obchodní korespondence, vyhledávání reagencií, které potřebujeme k analýzám apod.

 

11:00-11:45  

V této době mě většinou přijde vyzvat některá kolegyně k tomu, jestli nechci jít na oběd. Což většinou přijímám a odcházíme ve větší skupině na oběd.

  

Po návratu pokračuji v dopolední práci. Na stole mám většinou uvařený čaj, který popíjím mezi prací, abych dodržela pitný režim.

 

V práci mám být 8 + 0,5 hod, tj. měla bych odcházet mezi 15:30 a 16:30 hod. Odcházím většinou později – třeba i v 19:30. Protože během dne se objeví nějaké maličkosti které je třeba vyřešit (třeba opravit přístroj či ihned sepsat nějakou akutní zprávu). Nejvíce času v práci trávím většinou v pondělí – to tu bývám minimálně 10 hod.

 

Po odchodu z práce jdu buď do univerzitní knihovny (PO, ÚT, ČT), kde trávím čas u elektronických informací, každý týden chodím s kamarádem plavat (ST/ČT). Pokud jsem v knihovně, odcházím z ní „na poslední chvíli“ – tj. mezi 19:45 a 20:00 hod. V pondělí většinou jedu nakoupit nějakou zeleninu, sýry, abych měla po zbytek týdne co jíst. Z plavání se většinou vracím později – mezi 20:00 a 21:00 hod, protože vyprovázím kamaráda na nádraží. Ve ČT večer balím věci, abych šla do práce již se sbaleným batohem domů. V pátek odcházím z práce 16:30 hod.

 

Víkend se samozřejmě zcela vymyká týdennímu režimu, i když v sobotu ráno ještě funguje můj vnitřní budík a vstávám kolem šesté hodiny ranní. Během soboty a neděle se snažím věnovat těm, na které nemám během týdne čas.

 

Teď už jsem na sebe téměř všechno nabonzovala J a už Vám dlužím snad jen shrnutí. Od studií se změnilo jen několik málo věcí: jezdím do Pardubic s menším batohem (protože nevozím knížky) a nemám už studentskou slevu a vstup do knihovny zdarma J a nebydlím na kolejích (ale se studenty).

 

Do mého life-style zasahují nečekané služební cesty (ať po ČR, SR, DE, USA), takže harmonogram je pružný a i návrat z práce o půlnoci není nemožný. Vím, že si toto vše mohu dovolit především díky tomu, že nemám rodinu a povinnost starat se o někoho. Až k tomu jednou dojde, budu muset zvolit radikální změny. Ačkoli vše takto na první pohled vypadá jednoduše, mnohdy je za výsledky práce skrývá stres. Naštěstí mám kolem sebe stále někoho, kdo mi s ním pomáhá bojovat a mezi ně patří i žena-in.

 

Pěkný den Vám přeje

 

 

bokul


Milá Bokul,

ďakujeme za zaujímavý a zároveň vtipný príspevok :-)  Trošku mi pripomína vlastnú minulosť kedy som po štátnych skúškach- taktiež s titulom Mgr.zo sociológie odišla robiť doktorád. Vedecký a akademický život je strašne fajn. Problémom je, už spomínaná otázka financií. Ale čo sa dá robiť?! Politika je asi doležitejšia ako nejaký výskum, ktorý može pomocť ľuďom... Budeme si musieť počkať. Teší ma, že cestujete. Aspoň máte prehľad a spoznávate nových ľudí a kultúru. 

A rodina? Tomu treba nechať voľný priebeh...

A aby sme nezabudli, pripájame se k Vášmu 2- ročnému výročiu! Prajeme Vám, nech Vám všetko vychádza tak ako chcete. K tomu posielame nekonečnú dávku zdravia, šťastia a hlavne lásky! 
 

Krásny deň :-)    

 

 

 

   

 

 

Reklama