Dobrý den, začal bych zostra:o) Mohu Vám říkat Lído?

 

Jistě.

 

V rychlém tempu tedy budu i pokračovat. Vy jste se rozhodla, že letos podpoříte adidas Běh pro ženy na 5 km, který pořádá Hlavní město Praha a Prague International Marathon v rámci BAWAG Bank Grand Prix, závěrečný podzimní seriál běhů, který se koná v neděli 10. září na Staroměstském náměstí. Jak Vás tato iniciativa napadla? Sama od sebe?

 

(soutěž - k)

 

Většina mého života je spojena s běháním a jsem přesvědčená, že tato pohybová aktivita je nejen pro ženy velice prospěšná. Ve svém nejbližším okolí jsem propagovala běhání vždy, a proto jsem neváhala reagovat na nabídku ke spolupráci při podpoře adidas Běhu pro ženy.

 

Podle všeho se i skrze adidas Běh na 5 km snažíte pomoci ženám začít běhat. Co myslíte, že jim to přinese?

 

Především bych chtěla, aby se ženy nestyděly běhat, aby věděly, že se budou lépe cítit, zformují si postavu a zlepší se jim kondice. A to vše jim dodá i  sebevědomí.

 

A teď zcela praktická otázka: Jakou používáte při běhání podprsenku? Jakou máte velikost? Měla jste s poprsím někdy problémy při sportu? To naše čtenářky určitě zajímá.

 

Používám sportovní podprsenku velikosti 38. Během své sportovní kariéry jsem problémy neměla, určitě právě díky používání vhodné, pevné podprsenky.

 

Je tedy nutné mít nejprve vhodnou podprsenku? A nebo se dá začít i bez ní? A jak tedy vlastně začít?

 

Určitě bych doporučila používání podprsenky od začátku, stejně tak jako kvalitní obuv. Důležité je začít běhat postupně podle fyzických možností a pocitů, volit vhodné vzdálenosti a intenzitu, střídat běh a chůzi atd. Nejdůležitější je pravidelnost.


Když už mají začít ženy běhat… Říká se, že extrémní fyzický výkon ovlivňuje menstruační cyklus, máte s tím nějaké zkušenosti? Zkoušela jste někdy metody oddálení nebo přiblížení menstruace, aby se vám nekryla s obdobím, kdy máte podávat maximální výkon?

 

Myslím, že kondiční běhání neovlivní menstruační cyklus, někdy se to stává při tréninku vrcholovém, ale to je extrémní zátěž. Menstruaci jsem nikdy neoddalovala, zvykla jsem si při ní sportovat a nikdy mi to nevadilo.

 

A jak je to se stravováním? Máte nějakou speciální dietu Lídy Formanové, po které se běhá rychleji než srna?

 

Diety nedržím, snažím se jíst zdravě, ale jako skoro každý občas zhřeším. Podle mého názoru si tělo samo řekne, co potřebuje.

 

Vím o Vás, že máte syna. Náš magazín se jasně staví za kojení. Jak je to s Vámi? Kojila jste? Jak dlouho? Jaký Vás to ovlivnilo?

 

Myslím, že kojení je to nejlepší, co může matka dítěti dát. Kojila jsem osm měsíců, z toho šest plně a bylo to pro mě krásné období. Domnívám se, že jsem se rychleji vrátila ke své postavě, ale na trénincích jsem byla více unavená.


Ještě k synkovi, budete ho také učit běhat? A kolik je mu vlastně let?

 

Synovi bude v září rok a určitě ho povedu ke sportu, ale jestli to bude běhání, to nechám na něm.

 

No vidíte, uteče to jako voda a začne jezdit na prázdniny. Už máte vymyšleno, kam jej budete posílat? A co Vaše oblíbená místa? Kde jste nejraději trávila prázdniny? A běhala jste přes prázdniny hodně?:)

 

Určitě bude jezdit k babičce. A vzhledem k tomu, že máme rádi moře, tak bychom chtěli už příští rok trávit dovolenou někde v teple. Já jsem jako malá trávila prázdniny většinou doma a alespoň 14 dní jsme s rodiči jezdili na dovolenou tady v Čechách. V pozdějších letech jsem už některé prázdniny trávila na sportovních soustředěních, takže i běhání bylo dost.


Teď bych trošku odběhl do transcendentálna! Jaké jste znamení? Máte pocit, že to na Vás má nějaký vliv?

 

Kozoroh. Jsem celkem pověrčivá, takže věřím, že mě to nějakým způsobem předurčuje a ovlivňuje.

 

A co jiné mystické věci? Máte nějaké rituály, které provádíte, než se postavíte na start? Prováděla jste je na olympiádách?

 

Vždy jsem vozila různé maskoty a talismany, vycházela pravou nohou, nikdy se nevracela, běhala v tretrách, které mi nosily štěstí atd.

 

Já myslím, že už Vás nebudeme déle trápit, rozhodně moc děkuji za rozhovor a přeji Vám, aby se povedl comeback, jakmile o něj projevíte zájem…

Reklama